blanket v0.4.1 - en to ta translation catalogue (55 entries)

en: Blanket
ta: பிளாங்கெட்

en: Listen to different sounds
ta: வெவ்வேறு ஒலிகளை கேள்

note: Translators: These are search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons. The list MUST also end with a semicolon.
en: Concentrate;Focus;Noise;Productivity;Sleep;
ta: ஆழ்ந்த கவனம்;கவனம்;இரைச்சல்;உற்பத்தித்திறன்;தூக்கம்;

en: Birds
ta: பறவைகள்

en: Boat
ta: படகு

en: City
ta: நகரம்

en: Coffee Shop
ta: காபி கடை

en: Fireplace
ta: நெருப்பிடம்

en: Pink Noise
ta: இளஞ்சிவப்பு இரைச்சல்

en: Rain
ta: மழை

en: Summer Night
ta: கோடை இரவு

en: Storm
ta: புயல்

en: Stream
ta: நீரோடை

en: Train
ta: ரயில்

en: Waves
ta: அலைகள்

en: White Noise
ta: வெள்ளை இரைச்சல்

en: Wind
ta: காற்று

en: Rafael Mardojai CM
ta: ரபேல் மார்டோசாய் சிஎம்

[ctx: visible-name]
note: Translators: Keep single quote please!
en: 'Default'
ta: 'இயல்புநிலை'

en: Reset Volume Levels
ta: ஒலி அளவை மீட்டமை

en: Preferences
ta: விருப்பங்கள்

en: Keyboard Shortcuts
ta: விசைப்பலகை குறுக்குவழிகள்

en: About Blanket
ta: பிளாங்கெட்டைப்  பத்தி

en: Quit
ta: விட்டுச்செல்

en: Appearance
ta: தோற்றம்

en: Dark Mode
ta: இருண்ட முறை

en: Behavior
ta: நடத்தை

en: Autostart in background
ta: பின்னணியில் தானாக துவங்கு

en: Cancel
ta: ரத்து செய்

en: Preset Name
ta: முன்தொகுப்பின் பெயர்

en: Rename Preset
ta: முன்தொகுப்பை மறுபெயரிடு

en: Delete Preset
ta: முன்தொகுப்பை அழி

en: Copyright 2020-2021 Rafael Mardojai CM
ta: பதிப்புரிமை 2020-2021 ரபேல் மார்டோசாய் சிஎம்

en: General
ta: பொதுவானவை

en: Play/Pause sounds
ta: ஒலிகளை கேள்/நிறுத்து

en: Add custom sound
ta: தனிப்பயனுடைய ஒளியை சேறுக

en: Close window
ta: சாளரத்தை மூடுக

en: Nature
ta: இயற்கை

en: Travel
ta: பயணம்

en: Interiors
ta: உட்புறங்கள்

en: Noise
ta: இரைச்சல்

note: Setup user custom sounds
en: Custom
ta: தனிப்பயன்

en: Open audio
ta: ஒளியை திற

en: Request error
ta: கோரிக்கை பிழை

en: The autostart request failed.
ta: தானியக்க கோரிக்கை தோல்வியுற்றது

en: Authorization failed
ta: அங்கீகரிப்பு தோல்வியுற்றது

en: Make sure Blanket has permission to run in 
    the background in Settings → Applications → 
    Blanket and try again.
ta: பிளாங்கெட்டிற்கு பின்னணியில் இயங்க அனுமதி உள்ளதா என
    அமைப்புகள் → பயன்பாடுகள் → பிளாங்கெட் இல் உறுதி செய்தப்பின்
    மீண்டும் முயற்சிக்கவும்.

en: Add Preset
ta: முன்தொகுப்பை சேர்

en: Create
ta: உருவாக்கு

en: Edit Preset
ta: முன்தொகுப்பை திருத்து

en: Save
ta: சேமி

en: Sounds icons
ta: ஒலிகளின் சின்னங்கள்

en: App icon
ta: செயலியின் சின்னம்

note: Set sound artists list
en: Sounds by
ta: ஒலிகளை இயற்றியவர்

note: Set sound editors list
en: Sounds edited by
ta: ஒலிகளை திருத்தியவர்
