blanket - en to id translation catalogue (55 entries)

en: Listen to different sounds
id: Dengarkan suara yang berbeda

note: Translators: These are search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons. The list MUST also end with a semicolon.
en: Concentrate;Focus;Noise;Productivity;Sleep;
id: Konsentrasi;Fokus;Kebisingan;Produktivitas;Tidur;

en: Birds
id: Burung

en: Boat
id: Perahu

en: City
id: Kota

en: Coffee Shop
id: Kedai Kopi

en: Fireplace
id: Perapian

en: Pink Noise
id: Kebisingan Merah Muda

en: Rain
id: Hujan

en: Summer Night
id: Malam Musim Panas

en: Storm
id: Badai

en: Stream
id: Aliran

en: Train
id: Kereta Api

en: Waves
id: Ombak

en: White Noise
id: Kebisingan Putih

en: Wind
id: Angin

[ctx: visible-name]
note: Translators: Keep single quote please!
en: 'Default'
id: 'Bawaan'

en: Reset Volume Levels
id: Atur Ulang Tingkat Volume

en: Keep Playing When Closed
id: Terus Putar Ketika Ditutup

en: Preferences
id: Preferensi

en: Keyboard Shortcuts
id: Pintasan Papan Tik

en: About Blanket
id: Tentang Blanket

en: Quit
id: Keluar

en: Appearance
id: Tampilan

en: Dark Mode
id: Mode Gelap

en: Behavior
id: Perilaku

en: Autostart in background
id: Mulai otomatis di latar belakang

en: Cancel
id: Batal

en: Preset Name
id: Nama Preset

en: Rename Preset
id: Ganti Nama Preset

en: Delete Preset
id: Hapus Preset

en: Copyright 2020-2021 Rafael Mardojai CM
id: Hak Cipta 2020-2021 Rafael Mardojai CM

en: General
id: Umum

en: Play/Pause sounds
id: Putar/Jedakan suara

en: Add custom sound
id: Tambah suara ubahan

en: Close window
id: Tutup jendela

en: Nature
id: Alam

en: Travel
id: Perjalanan

en: Interiors
id: Interior

en: Noise
id: Kebisingan

note: Setup user custom sounds
en: Custom
id: Ubahan

en: Open audio
id: Buka suara

en: Autostart Blanket in background.
id: Mulai Otomatis Blanket di Latar Belakang.

en: Request error
id: Galat permintaan

en: The autostart request failed.
id: Permintaan mulai otomatis gagal.

en: Authorization failed
id: Autorisasi gagal

en: Make sure Blanket has permission to run in 
    the background in Settings → Applications → 
    Blanket and try again.
id: Pastikan Blanket memiliki izin untuk berjalan di
    latar belakang pada Pengaturan → Aplikasi → 
    Blanket dan coba lagi.

en: Add Preset
id: Tambah Preset

en: Create
id: Buat

en: Edit Preset
id: Sunting Preset

en: Save
id: Simpan

en: Sounds icons
id: Ikon suara

en: App icon
id: Ikon aplikasi

note: Set sound artists list
en: Sounds by
id: Suara oleh

note: Set sound editors list
en: Sounds edited by
id: Suara disunting oleh
