blanket - en to hu translation catalogue (54 entries)

en: Listen to different sounds
hu: Hallgass különböző hangokat

en: Birds
hu: Madarak

en: Boat
hu: Hajó

en: City
hu: Város

en: Coffee Shop
hu: Kávézó

en: Fireplace
hu: Tűzrakás

en: Pink Noise
hu: Rózsaszín Zaj

en: Rain
hu: Eső

en: Summer Night
hu: Nyári éj

en: Storm
hu: Vihar

en: Stream
hu: Patak

en: Train
hu: Vonat

en: Waves
hu: Hullámok

en: White Noise
hu: Fehér Zaj

en: Wind
hu: Szél

[ctx: visible-name]
note: Translators: Keep single quote please!
en: 'Default'
hu: 'Alapértelmezett'

en: Reset Volume Levels
hu: Hangszintek Alapértékre Állítása

en: Keep Playing When Closed
hu: Lejátszás folytatása bezáráskor

en: Preferences
hu: Beállítások

en: Keyboard Shortcuts
hu: Billentyű Parancsok

en: About Blanket
hu: A Blanket Névjegye

en: Quit
hu: Kilépés

en: Appearance
hu: Megjelenés

en: Dark Mode
hu: Sötét Kinézet

en: Behavior
hu: Viselkedés

en: Autostart in background
hu: Automatikus indítás a háttérben

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Preset Name
hu: Beállítás Elnvezése

en: Rename Preset
hu: Beállítás Átnevezése

en: Delete Preset
hu: Beállítás Törlése

en: Copyright 2020-2021 Rafael Mardojai CM
hu: Szerzői jog: 2020-2021 Rafael Mardojai CM

en: General
hu: Általános

en: Play/Pause sounds
hu: Hangok Indítása/Szüneteltetése

en: Add custom sound
hu: Egyéni hang hozzáadása

en: Close window
hu: Ablak bezárása

en: Nature
hu: Természet

en: Travel
hu: Utazás

en: Interiors
hu: Beltér

en: Noise
hu: Zajok

note: Setup user custom sounds
en: Custom
hu: Egyéni

en: Open audio
hu: Hang megnyitása

en: Autostart Blanket in background.
hu: Blanket automatikus indítása a háttérben.

en: Request error
hu: Kérelem hiba

en: The autostart request failed.
hu: Az automatikus indítási kérelem meghiúsult.

en: Authorization failed
hu: Jogosultság kérelem meghiúsult

en: Make sure Blanket has permission to run in 
    the background in Settings → Applications → 
    Blanket and try again.
hu: Győződj meg, hogy van-e jogosultság a Blanket-nek
    a háttérben futni a Beállítások → Alkalmazások →
    Blanket rész alatt, és próbáld újra!

en: Add Preset
hu: Beállítás Hozzáadása

en: Create
hu: Létrehozás

en: Edit Preset
hu: Beállítás Szerkesztése

en: Save
hu: Mentés

en: Sounds icons
hu: Hangok ikonjai

en: App icon
hu: Alkalmazás ikon

note: Set sound artists list
en: Sounds by
hu: Hangok alkotója:

note: Set sound editors list
en: Sounds edited by
hu: A hangokat szerkesztették:
