blanket - en to fr translation catalogue (52 entries)

en: Listen to different sounds
fr: Écoutez différents sons d’ambiance

note: Translators: These are search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons. The list MUST also end with a semicolon.
en: Concentrate;Focus;Noise;Productivity;Sleep;
fr: Concentration;Focus;Bruit,Productivité;Ambiance:Dormir;

en: Birds
fr: Oiseaux

en: Boat
fr: Bateau

en: City
fr: Ville

en: Coffee Shop
fr: Café

en: Fireplace
fr: Cheminée

en: Pink Noise
fr: Bruit rose

en: Rain
fr: Pluie

en: Summer Night
fr: Nuit d’été

en: Storm
fr: Tempête

en: Stream
fr: Ruisseau

en: Waves
fr: Vagues

en: White Noise
fr: Bruit blanc

en: Wind
fr: Vent

[ctx: visible-name]
note: Translators: Keep single quote please!
en: 'Default'
fr: 'Par défaut'

en: Reset Volume Levels
fr: Réinitialiser les niveaux de volume

en: Keep Playing When Closed
fr: Continuer à lire après fermeture

en: Preferences
fr: Préférences

en: Keyboard Shortcuts
fr: Raccourcis claviers

en: About Blanket
fr: À propos de Blanket

en: Quit
fr: Quitter

en: Appearance
fr: Apparence

en: Dark Mode
fr: Mode sombre

en: Behavior
fr: Comportement

en: Autostart in background
fr: Démarrage automatique en arrière-plan

en: Cancel
fr: Annuler

en: Preset Name
fr: Nom du préréglage

en: Rename Preset
fr: Renommer le préréglage

en: Delete Preset
fr: Supprimer le préréglage

en: General
fr: Général

en: Play/Pause sounds
fr: Lire/Mettre en pause les sons

en: Add custom sound
fr: Ajouter un son personnalisé

en: Close window
fr: Fermer la fenêtre

en: Travel
fr: Voyage

en: Interiors
fr: Intérieurs

en: Noise
fr: Bruit

note: Setup user custom sounds
en: Custom
fr: Personnalisé

en: Open audio
fr: Ouvrir l’audio

en: Autostart Blanket in background.
fr: Démarrer automatiquement Blanket en arrière-plan.

en: Request error
fr: Erreur de requête

en: The autostart request failed.
fr: La requête de démarrage automatique a échouée.

en: Authorization failed
fr: Échec de l’autorisation

en: Make sure Blanket has permission to run in 
    the background in Settings → Applications → 
    Blanket and try again.
fr: Assurez-vous que Blanket a la permission de s’exécuter en
    arrière-plan dans Paramètres → Applications →
    Blanket et réessayez.

en: Add Preset
fr: Ajouter un préréglage

en: Create
fr: Créer

en: Edit Preset
fr: Modifier le préréglage

en: Save
fr: Enregistrer

en: Sounds icons
fr: Icônes de sons

en: App icon
fr: Icône de l’application

note: Set sound artists list
en: Sounds by
fr: Sons par

note: Set sound editors list
en: Sounds edited by
fr: Sons édités par
