lives - en to it translation catalogue (1487 entries)

en: and any information shown below:
it: e qualsiasi altra informazione mostrata qua sotto:

en: Please install gdb and then run LiVES with the -debug option to collect more information.
it: Installa gdb e poi avvia LiVES con l'opzione -debug per ottenere più informazioni.

en: Preserving set.
it: Preservazione del set in corso.

note: TRANSLATORS: text saying "Any", for encoder and output format (as in "does not matter")
en: Any
it: Qualsiasi

note: TRANSLATORS: text saying "None", for playback plugin name (as in "none specified")
en: None
it: Nessuno

note: TRANSLATORS: text saying "recommended", for plugin names, etc.
en: recommended
it: consigliato

note: TRANSLATORS: text saying "disabled", (as in "not enabled")
en: disabled !
it: disabilitato !

note: TRANSLATORS: text saying "**The current layout**", to warn users that the current layout is affected
en: **The current layout**
it: **Il layout corrente**

note: TRANSLATORS: adjective for "Built in" type effects
en: Builtin
it: Integrato

note: TRANSLATORS: adjective for "Custom" type effects
en: Custom
it: Personalizzato

en: 
    An incorrect version of smogrify was found in your path.
    
    Please review the README file which came with this package
    before running LiVES.
    
    Thankyou.
it: 
    Una versione non corretta di smogrify è stata trovata nel tuo percorso.
    
    Per piacere riguarda il file LEGGIMI che è arrivato con questo pacchetto
    prima di avviare LiVES.
    
    Grazie.

en: 
    `smogrify` must be in your path, and be executable
    
    Please review the README file which came with this package
    before running LiVES.
it: 
    `smogrify` deve essere nel tuo percorso, ed essere eseguibile
    
    Per piacere riguarda il file LEGGIMI che è arrivato con questo pacchetto
    prima di avviare LiVES.

en: Starting...
it: Avvio in corso...

en: Resizing
it: Ridimensionamento

en: Loading realtime effect plugins...
it: Caricamento dei plugin degli effetti in tempo reale in corso...

en: Starting jack audio server...
it: Avvio del server audio jack in corso...

en: 
    
    Window manager reports as "%s";
it: 
    
    Il gestore delle finestre riporta come "%s";

en: number of monitors detected: %d
it: numero di monitor rilevati: %d

en: little endian
it: piccolo endian

en: big endian
it: grosso endian

en: Compiled with jack support, good !
it: Compilato con il supporto jack, bene !

en: Welcome to LiVES version %s.
it: Benvenuti in LiVES versione %s.

en: 
    Startup syntax is: %s [opts] [filename [start_time] [frames]]
it: 
    La sintassi dell'avvio è: %s [opts] [filename [start_time] [frames]]

en: Where: filename is the name of a media file or backup file.
it: Dove: filename è il nome di un file multimediale o un file di backup.

en: start_time : filename start time in seconds
it: start_time : tempo di avvio di filename in secondi

en: frames : maximum number of frames to open
it: frames : numero massimo di fotogrammi da aprire

en: opts can be:
it: opts può essere:

en: -help            : show this help text and exit
it: -help : mostra questo testo di aiuto ed esce

en: -set <setname>   : autoload clip set setname
it: -set <setname>   : carica automaticamente il nome set del set clip

en: -noset           : do not load any set on startup
it: -noset : non caricare nessun set all'avvio

en: -norecover       : force no-loading of crash recovery
it: -norecover : forza il non-caricamento del recupero da un crash

en: -recover         : force loading of crash recovery
it: -recover : forza il caricamento del recupero da un crash

en: -nogui           : do not show the gui
it: -nogui : non mostrare la gui

en: -startup-ce      : start in clip editor mode
it: -startup-ce      : avvia in modalità editor clip

en: -startup-mt      : start in multitrack mode
it: -startup-mt      : avvia in modalità multi-traccia

en: -oscstart <port> : start OSC listener on UDP port <port>
it: -oscstart <port> : avvia l'ascoltatore OSC sulla porta UDP <port>

en: -nooscstart      : do not start OSC listener
it: -nooscstart      : non avviare l'ascoltatore OSC

en: -devicemap <mapname>          : autoload devicemap
it: -mappa dispositivo <mapname>          : carica automaticamente la mappa del dispositivo

en: -debug            : try to debug crashes (requires 'gdb' installed)
it: -debug : prova a risolvere dei crash

en: Starting GUI...
it: Avviamento della GUI in corso...

en: 
    LiVES was unable to locate 'convert'. You should install convert and image-magick if you want to use rendered effects.
it: 
    LiVES non è stato in grado di trovare 'convert'. Dovresti installare convert e image-magick se vuoi usare effetti renderizzati.

en: 
    LiVES was unable to locate 'composite'. You should install composite and image-magick if you want to use the merge function.
it: 
    LiVES non è stato in grado di trovare 'composite'. Dovresti installare composite e image-magick se vuoi utilizzare la funzione di fusione.

en: 
    LiVES was unable to locate 'sox'. Some audio features may not work. You should install 'sox'.
it: 
    LiVES non è stato in grado di trovare 'sox'. Alcune funzioni audio potrebbero non funzionare. Dovresti installare 'sox'.

en: Loading rendered effect plugins...
it: Caricando i plugin degli effetti renderizzati...

en: Autoloading set %s...
it: Autocaricamento del set %s in corso...

en: Invalid audio player %s
it: Lettore audio %s non valido

en: LiVES-%s: <%s> %dx%d : %d frames %d bpp %.3f fps
it: LiVES-%s: <%s> %dx%d : %d fotogrammi %d bpp %.3f fps

en: LiVES-%s: <%s> %dx%d : ??? frames ??? bpp %.3f fps
it: LiVES-%s: <%s> %dx%d : ??? fotogrammi ??? bpp %.3f fps

en: LiVES-%s: <No File>
it: LiVES-%s: <Nessun File>

en: Play
it: Riproduci

en: LiVES was unable to capture this image
it: LiVES non è stato in grado di catturare questa immagine

en: _Undo
it: _Annulla

en: _Redo
it: _Ripeti

en: Directory name is too long !
it: Il nome della directory è troppo lungo.

en: LiVES FAILED TO START YOUR SELECTED AUDIO PLAYER !
it: LiVES HA FALLITO L'AVVIO DEL TUO LETTORE AUDIO SELEZIONATO !

en: Before starting LiVES, you need to choose an audio player.
    
    PULSE AUDIO is recommended for most users
it: Prima di avviare LiVES, devi scegliere un lettore audio.
    
    L'AUDIO PULSE è consigliato per la maggior parte degli utenti

en: , but this version of LiVES was not compiled with pulse audio support.
it: , ma questa versione di LiVES non è stata compilata con il supporto audio pulse.

en: JACK audio is recommended for pro users
it: L'audio JACK è consigliato per gli utenti avanzati

en: , but this version of LiVES was not compiled with jack audio support.
it: , ma questa versione di LiVES non è stata compilata con il supporto audio jack.

en: , but you do not have jackd installed. You may wish to install jackd first before running LiVES.
it: , ma non hai jackd installato. Potresti voler installare jackd prima di aviare LiVES.

en: SOX may be used if neither of the preceding players work,
it: SOX può essere utilizzato se nessuno dei lettori precedenti funziona,

en: but you do not have sox installed.
    You are advised to install it before running LiVES.
it: ma non hai sox installato.
    Faresti meglio ad installarlo prima di avviare LiVES.

en: Use _jack audio player
it: Utilizza lettore audio _jack

en: Use _sox audio player
it: Utilizza il lettore audio _sox

en: _Next
it: _Successivo

en: Skipped
it: Saltato

en: Passed
it: Superato

en: Failed
it: Non riuscito

en: LiVES will now run some basic configuration tests
it: Adesso LiVES eseguirà alcuni testi di base sulla configurazione

en: Let LiVES set the _file extension
it: Lascia che LiVES imposti l'estensione del _file

en: If this is set, frames will be deinterlaced as they are imported.
it: Se questo viene impostato, i fotogrammi verranno deinterlacciati appena vengono importati.

en: (Undefined)
it: (Indefinito)

en: (No video)
it: (Nessun video)

en: (No audio)
it: (Nessun audio)

en: Preview
it: Anteprima

en: Click here to _Preview any selected video, image or audio file
it: Clicca qui per vedere in An_teprima qualsiasi file video, immagine o audio

en: Click here to _Preview any selected audio file
it: Clicca qui per vedere in _Anteprima qualsiasi file audio selezionato

en: Click here to _Preview the video
it: Clicca qui per vedere in A_nteprima il video

en: 
    Please Wait
it: 
    Per Piacere Attendi

en: _Enough
it: _Abbastanza

en: 
    
    Please Wait
    
    Remember to switch off effects (ctrl-0) afterwards !
it: 
    
    Per Piacere Attendi
    
    Ricordati di disattivare gli effetti (ctrl-0) dopo !

en: _Preview
it: _Anteprima

en: Format
it: Formato

en: Frame size
it: Dimensione fotogramma

en: File size
it: Dimensione file

en: Byte size
it: Dimensione byte

en: Frames
it: Fotogrammi

en: Events
it: Eventi

en: Total time
it: Tempo totale

en: Rate/size
it: Valore/dimensione

en: Keep _my settings
it: Mantieni le _mie impostazioni

en: Use _recommended settings
it: Utilizza impostazioni _raccomandate

en: _Save to file
it: _Salva nel file

en: _Close Window
it: Chiudi _finestra

en: Insert
it: Inserisci

en: _Number of times to insert
it: _Numero di volte da inserire

en: _Insert to fit audio
it: _Inserisci per adattare all'audio

en: Insert _before selection
it: Inserisci _prima della selezione

en: Insert clipboard before selected frames
it: Inserisci appunti prima dei fotogrammi selezionati

en: Insert _after selection
it: Inserisci _dopo la selezione

en: Insert clipboard after selected frames
it: Inserisci gli appunti dopo i fotogrammi selezionati

en: Insert _with sound
it: Inserisci _con suono

en: Insert with_out sound
it: Inserisci sen_za suono

en: Do not send bandwidth information
it: Non inviare informazioni sulla larghezza della banda

en: Try this setting if you are having problems getting a stream
it: Prova questa impostazione se stai avendo problemi ad ottenere un flusso

en: You need to enter a name for the current clip set.
    This will allow you reload the layout with the same clips later.
    Please enter the set name you wish to use.
    LiVES will remind you to save the clip set later when you try to exit.
it: Devi inserire un nome per il set clip corrente.
    Questo ti permetterà di ricaricare il layout con gli stessi clip più tardi.
    Per piacere inserisci il nome set che vuoi usare.
    LiVES ti ricorderà di salvare il set clip più tardi quando provi ad uscire.

en: In order to export this project, you must enter a name for this clip set.
    This will also be used for the project name.
it: Per poter esportare questo progetto, devi inserire un nome per questo set clip.
    Questo sarà anche usato per il nome del progetto.

en: New name
it: Nuovo nome

en: Set name
it: Nome set

en: _Advanced
it: _Avanzate

en: Track to load (from %s)
it: Traccia da caricare (da %s)

en: DVD Title
it: Titolo DVD

en: VCD Title
it: Titolo VCD

en: Maximum number of tracks to display
it: Numero massimo di tracce da mostrare

en: Device:        /dev/video
it: Device: /dev/video

en: Chapter
it: Capitolo

en: Audio ID
it: ID audio

en: Fade in over
it: Aumenta la dissolvenza oltre

en: first
it: primo

en: Fade out over
it: Diminuisci dissolvenza oltre

en: last
it: ultimo

en: seconds.
it: secondi.

en: selection
it: selezione

en: Title/Name :
it: Titolo/Nome :

en: Author/Artist :
it: Autore/Artista :

en: Comments :
it: Commenti :

en: You are about to leave multitrack mode.
    The current layout has not been saved.
    What would you like to do ?
it: Stai per lasciare la modalità multitraccia.
    Il layout attuale non è stato salvato.
    Cosa vuoi fare ?

en: You are about to leave multitrack mode.
    The current layout has been changed since the last save.
    What would you like to do ?
it: Stai per lasciare la modalità multi-traccia.
    Il layout attuale è stato modificato dall'ultimo salvataggio.
    Cosa vuoi fare ?

en: You are about to exit LiVES.
    The current clip set can be saved.
    What would you like to do ?
it: Stai per uscire da LiVES.
    Il clip attuale può essere salvato.
    Cosa vorresti fare ?

en: The current clip set has not been saved.
    What would you like to do ?
it: Il clip attuale non è stato salvato.
    Cosa vorresti fare ?

en: The current layout has not been saved.
    What would you like to do ?
it: Il layout attuale non è stato salvato.
    Cosa vorresti fare ?

en: You are about to leave multitrack mode.
    The current layout contains generated frames and cannot be retained.
    What do you wish to do ?
it: Stai per abbandonare la modalità multi-traccia.
    Il layout corrente contiene frame generati e non può essere mantenuto.
    Cosa desideri fare ?

en: Clip set _name
it: _Nome set clip

en: _Wipe layout
it: _Cancella layout

en: _Ignore changes
it: _Ignora cambiamenti

en: _Delete clip set
it: _Elimina set clip

en: _Delete layout
it: _Elimina layout

en: _Save layout
it: _Salva layout

en: _Save clip set
it: _Salva set clip

en: 
    LiVES has detected a multitrack layout from a previous session.
    Would you like to try and recover it ?
it: 
    LiVES ha riconosciuto un layout multi-traccia da una sessione precedente.
    Vuoi provare a recuperarlo ?

en: Show Keys
it: Mostra Tasti

en: Multitrack Keys
it: Tasti Multi-traccia

en: _Width
it: _Larghezza

en: Saving as set %s...
it: Salvataggio in corso come set %s...

en: This file
it: Questo file

en: ,
     - including the current layout -
it: ,
     - incluso il layout corrente -

en: 
    %s
    is used in some multitrack layouts%s.
    
    Really close it ?
it: 
    %s
    è usato in alcuni layout multi-traccia%s.
    
    Chiuderlo davvero ?

en: 
    %s
    is used in the current layout.
    
    Really close it ?
it: 
    %s
    è usato nel layout corrente.
    
    Chiuderlo davvero ?

en: 
    Invalid project file.
it: 
    File progetto non valido.

en: 
    A set called %s already exists.
    In order to import this project, you must rename or delete the existing set.
    You can do this by File|Reload Set, and giving the set name
    %s
    then File|Close/Save all Clips and provide a new set name or discard it.
    Once you have done this, you will be able to import the new project.
it: 
    Un set chiamato %s esiste già.
    Per poter importare questo progetto, devi rinominare o eliminare il set esistente.
    Puoi fare ciò da File|Ricarica Set, e fornire il nome del set
    %s
    poi File|Chiudi/Salva tutti i Clip e fornire un nuovo nome set o scartarlo.
    Appena hai fatto ciò, sarai in grado di importare il nuovo progetto.

en: Importing the project %s as set %s...
it: Importazione del progetto %s in corso come set %s...

en: Importing project
it: Importazione del progetto in corso

en: Exporting project %s...
it: Esportazione del progetto %s in corso...

en: Exporting project
it: Esportazione del progetto in corso

en: 
    
    Set will be deleted from the disk.
    Are you sure ?
it: 
    
    Il set sarà eliminato dal disco.
    Sei sicuro ?

en: Deleting set...
it: Eliminazione del set in corso...

en: Deleting set
it: Eliminazione del set in corso

en: Set %s was permanently deleted from the disk.
it: Il set %s è stato eliminato definitivamente dal disco.

en: Insert Silence
it: Inserisci Silenzio

en: Undoing
it: Disfacendo

en: Clearing frame images
it: Pulizia delle immagini dei fotogrammi in corso

en: Deleting excess frames
it: Eliminazione dei fotogrammi in eccesso in corso

en: Length of video is now %d frames at %.3f frames per second.
it: La lunghezza del video è adesso di %d fotogrammi a %.3f fotogrammi al secondo.

en: Clipboard was resampled to %d frames.
it: Gli appunti sono stati ricampionati a %d fotogrammi.

en: Redoing
it: Rifacimento in corso

en: Copying to the clipboard
it: Copia negli appunti in corso

en: Cut
it: Taglia

en: Pasting
it: Incollamento in corso

en: This operation requires resizing or converting of frames.
    Please install 'convert' from the Image-magick package, and then restart LiVES.
it: Questa operazione richiede il ridimensionamento o la conversione di fotogrammi.
    Per piacere installa 'convert' dal pacchetto Image-magick, e poi riavvia LiVES.

en: 
    
    Video is longer than audio.
    Try selecting all frames, and then using 
    the 'Trim Audio' function from the Audio menu.
it: 
    
    Il video è più lungo dell'audio.
    Prova a selezionare tutti i fotogrammi, e poi usa 
    la funzione 'Taglia Audio' dal menu Audio.

en: LiVES cannot insert because the audio rates do not match.
    Please install 'sox', and try again.
it: LiVES non può inserire perché i rapporti audio non corrispondono.
    Per favore installa 'sox', e prova ancora.

en: 
    Insertion will cause frames to shift in some multitrack layouts.
    Are you sure you wish to continue ?
it: 
    L'inserzione causerà lo spostamento dei fotogrammi in alcuni layout multi-traccia.
    Sei sicuro di voler continuare ?

en: 
    Insertion will cause audio to shift in some multitrack layouts.
    Are you sure you wish to continue ?
it: 
    L'inserimento causerà lo spostamento dell'audio in alcuni layout multi-traccia.
    Sei sicuro di voler continuare ?

en: Resampling clipboard audio
it: Ricampionando audio appunti

en: 
    
    LiVES was unable to resample the clipboard audio. 
    Clipboard audio has been erased.
it: 
    
    LiVES non è stato in gradi di ricampionare l'audio degli appunti. 
    L'audio degli appunti è stato eliminato.

en: 
    
    LiVES was unable to resample the clipboard audio.
    Do you wish to continue with the insert 
    using unchanged audio ?
it: 
    
    LiVES non è stato in grado di ricampionare l'audio degli appunti.
    Vuoi continuare con l'inserimento 
    utilizzando l'audio non cambiato ?

en: Inserting %d%s frames from the clipboard...
it: Inserimento di %d%s fotogrammi dagli appunti in corso...

en: Inserting
it: Inserimento in corso

en: Inserting %d times from the clipboard%s...
it: Inserendo %d volte dagli appunti%s...

en: Inserting %d frames from the clipboard%s...
it: Inserimento di %d fotogrammi dagli appunti%s in corso...

en: Cancelling
it: Annullamento in corso

en: 
    Deleting all frames will close this file.
    Are you sure ?
it: 
    Eliminare tutti i fotogrammi chiuderà questo file.
    Sei sicuro ?

en: 
    Deletion will cause missing frames in some multitrack layouts.
    Are you sure you wish to continue ?
it: 
    L'eliminazione causerà dei fotogrammi mancanti in alcuni layout multi-traccia.
    Sei sicuro di voler continuare?

en: 
    Deletion will cause missing audio in some multitrack layouts.
    Are you sure you wish to continue ?
it: 
    L'eliminazione causerà dell'audio mancante in alcuni layout multitraccia.
    Sei sicuro di voler continuare?

en: 
    Deletion will cause frames to shift in some multitrack layouts.
    Are you sure you wish to continue ?
it: 
    L'eliminazione causerà lo scorrimento dei fotogrammi in alcuni layout multi-traccia.
    Sei sicuro di voler continuare ?

en: 
    Deletion will cause audio to shift in some multitrack layouts.
    Are you sure you wish to continue ?
it: 
    L'eliminazione causerà lo scorrimento dell'audio in alcuni layout multitraccia.
    Sei sicuro di voler continuare ?

en: Deleting frames %d to %d%s...
it: Eliminazione dei fotogrammi da %d a %d%s in corso...

en: Deleting
it: Eliminazione in corso

en: Delete
it: Elimina

en: 
    
    Selection is locked.
it: 
    
    La selezione è bloccata.

en: Ready to record. Use 'control' and cursor keys during playback to record your performance.
    (To cancel, press 'r' or click on Play|Record Performance again before you play.)
it: Pronto a registrare. Utilizza 'control' e i tasti cursore durante la riproduzione per registrare la tua esibizione.
    (Per annullare, premi 'r' o clicca su Riproduci|Registra Esibizione ancora prima di riprodurre.)

en: Record cancelled.
it: Registrazione annullata.

en: 
    
    The '%s' plugin reports:
    %s
it: 
    
    Il plugin '%s' riporta:
    %s

en: 
    
    Unable to find the 'init' method in the %s plugin.
    The plugin may be broken or not installed correctly.
it: 
    
    Non è stato possibile trovare il metodo 'init' nel plugin %s.
    Il plugin può essere corrotto o non installato correttamente.

en: Saving the set will cause copies of all loaded clips to remain on the disk%s.
    
    Please press 'Cancel' if that is not what you want.
it: Salvare il set farà in modo che copie tutti i clip caricati rimarranno sul disco%s.

en: Saving set %s
it: Salvataggio del set %s in corso

en: Loading clips from set %s
it: Caricamento dei clip dal set %s in corso

en: LiVES will attempt to recover some disk space.
    You should ONLY run this if you have no other copies of LiVES running on this machine.
    Click OK to proceed.
it: LiVES proverà a recuperare dello spazio sul disco.
    Dovresti eseguire questo SOLO se non hai altre copie di LiVES aperte su questa macchina.
    Clicca OK per procedere.

en: Cleaning up disk space...
it: Pulizia dello spazio del disco in corso...

en: Resetting frame rates and frame values...
it: Resettando i rapporti e i valori dei fotogrammi...

en: 
    (%d virtual)
it: 
    (%d virtuale)

en: 
    (%d decoded)
it: 
    (%d decodificato)

en: unsigned
it: non firmato

en: signed
it: firmato

en: 
      Opening...
it: 
      Apertura in corso...

en: A video editor and VJ program.
it: Un editor video e programma per VJ.

en: Fullscreen playback (f)
it: Riproduzione a schermo intero (f)

en: Fullscreen playback off (f)
it: Riproduzione a schermo intero disattivata (f)

en: Double size (d)
it: Dimensione doppia (d)

en: Single size (d)
it: Dimensione singola (d)

en: Hide the play window (s)
it: Nascondi la finestra di riproduzione (s)

en: Show the play window (s)
it: Mostra la finestra di riproduzione (s)

en: Play in separate window (s)
it: Riproduci in una finestra separata (s)

en: Switch continuous looping off (o)
it: Ripetizione continua: off (o)

en: Switch continuous looping on (o)
it: Ripetizione continua: on (o)

en: Audio volume (%.2f)
it: Volume audio (%.2f)

en: Unmute the audio (z)
it: Ripristina l'audio (z)

en: Mute the audio (z)
it: Disattiva l'audio (z)

en: Reversing clipboard...
it: Invertendo gli appunti...

en: Reversing clipboard
it: Invertendo gli appunti

en: 
    Loading new audio may cause missing audio in some multitrack layouts.
    Are you sure you wish to continue ?
    .
it: 
    Caricare del nuovo audio può causare dell'audio mancante in alcuni layout multi-traccia.
    Sei sicuro di voler continuare ?
    
    .

en: Opening audio %s, type %s...
it: Apertura audio %s, tipo %s in corso...

en: Opening audio
it: Apertura audio in corso

en: Committing audio
it: Perpetramento dell'audio in corso

en: New Audio
it: Nuovo Audio

en: Opening CD track %d from %s...
it: Apertura della traccia CD %d da %s in corso...

en: CD track %d
it: Traccia CD %d

en: Opening CD track...
it: Apertura della traccia CD in corso...

en: Error loading CD track
it: Errore durante il caricamento della traccia CD

en: Clear _Errors
it: Pulisci _Errori

en: _Delete affected layouts
it: _Elimina layout affetti

en: Resume
it: Riprendi

en: paused...
it: in pausa...

en: resumed...
it: ripreso...

en: Keep
it: Mantieni

en: Cancel
it: Annulla

en: 
    
    You must install "xwininfo" before you can use this feature
it: 
    
    Devi installare "xwininfo" prima di poter usare questa funzione

en: 
    Record time must be greater than 0.
it: 
    Il tempo della registrazione dev'essere maggiore di 0.

en: Capture an External Window:
    
    Click on 'OK', then click on any window to capture it
    Click 'Cancel' to cancel
it: Cattura una Finestra Esterna:
    
    Clicca su 'OK', poi clicca su una finestra qualsiasi per catturarla
    Clicca 'Annulla' per annullare

en: External window was released.
it: La finestra esterna è stata rilasciata.

en: Click on a Window to Capture it
    Press 'q' to stop recording
it: Clicca su una finestra per catturarla
    Premi 'q' per interrompere la registrazione

en: 
    External window captured. Width=%d, height=%d, bpp=%d. *Do not resize*
    
    Stop or 'q' to finish.
    (Default of %.3f frames per second will be used.)
it: 
    Finestra esterna catturata. Larghezza=%d, altezza=%d, bpp=%d. *Non ridimensionare*
    
    Interrompi o 'q' per finire.
    (Verranno usati in maniera predefinita %.3f fotogrammi al secondo.)

en: LiVES was unable to capture this window. Sorry.
it: LiVES non è stato in grado di catturare questa finestra. Spiacente.

en: Export Selected Audio as...
it: Esporta Audio Selezionato come...

en: Export Audio as...
it: Esporta Audio come...

en: 
    
    The audio playback speed has been altered for this clip.
    Click 'OK' to export at the new speed, or 'Cancel' to export at the original rate.
it: 
    
    La velocità di riproduzione dell'audio è stata alterata in questo clip.
    Clicca 'OK' per esportare alla nuova velocità, o 'Annulla' per esportare al rapporto originale.

en: Exporting audio frames %d to %d as %s...
it: Esportazione dei fotogrammi audio da %d a %d come %s in corso...

en: Exporting audio as %s...
it: Esportazione del file audio come %s...

en: Exporting audio
it: Esportazione audio in corso

en: Appending audio file %s...
it: Accodamento file audio %s in corso...

en: Appending audio
it: Accodamento audio in corso

en: Append Audio
it: Accoda Audio

en: Trimming audio from %.2f to %.2f seconds...
it: Tagliando l'audio da %.2f a %.2f secondi...

en: Trimming/Padding audio
it: Riducendo/Espandendo audio

en: Trim/Pad Audio
it: Riduci/Espandi Audio

en: Fading audio in
it: Aumentando la dissolvenza dell'audio

en: Fade audio in
it: Aumenta dissolvenza audio

en: Fading audio out
it: Diminuendo la dissolvenza dell'audio

en: Fade audio out
it: Diminuisci dissolvenza audio

en: %s over %.1f seconds...
it: %s oltre %.1f secondi...

en: %s from time %.2f seconds to %.2f seconds...
it: %s dal tempo %.2f secondi a %.2f secondi...

en: Fading audio...
it: Dissolvenza dell'audio in corso...

en: 
    Deleting all audio will close this file.
    Are you sure ?
it: 
    Eliminare tutto l'audio chiuderà questo file.
    Sei sicuro ?

en: Deleting all audio...
it: Eliminazione di tutto l'audio in corso...

en: Deleting audio from %.2f to %.2f seconds...
it: Eliminando l'audio da %.2f a %.2f secondi...

en: Deleting Audio
it: Eliminazione Audio In Corso

en: Delete Audio
it: Elimina audio

en: Record new audio
it: Registra nuovo audio

en: Inserting silence from %.2f to %.2f seconds...
it: Inserimento silenzio da %.2f a %.2f secondi in corso...

en: Inserting Silence
it: Inserimento Silenzio In Corso

en: Merge Clipboard [ %d Frames ]       With Selection [ %d Frames ]
it: Unisci Appunti [ %d Fotogrammi ] Con Selezione [ %d Fotogrammi ]

en: Merge Clipboard [ %d Frames (resampled) ]       With Selection [ %d Frames ]
it: Unisci Appunti [ %d Fotogrammi (ricampionati) ] Con Selezione [ %d Fotogrammi ]

en: Align _Starts
it: Allinea I_nizi

en: Align _Ends
it: Allinea _Finali

en: What to do with extra clipboard frames -
it: Cosa fare con fotogrammi appunti extra -

en: _Insert Frames
it: _Inserisci Fotogrammi

en: _Drop Frames
it: _Abbandona Fotogrammi

en: Number of Times to Loop Clipboard
it: Numero di Volte da Mandare In Loop gli Appunti

en: _Loop Clipboard to Fit Selection
it: Manda in _Loop gli Appunti per Adattarli alla Selezione

en: _Transition Method:
it: Metodo Di _Transizione:

en: Merging clipboard with selection...
it: Fusione degli appunti con la selezione in corso...

en: Merge done.
it: Fusione compiuta.

en: _Custom Effects
it: Effetti _Personalizzati

en: Custom _Utilities
it: U_tilità Personalizzate

en: _Open File/Directory
it: _Apri File/Directory

en: Import from _Firewire Device (dv)
it: Importa da Dispositivo _Firewire (dv)

en: Import from _Firewire Device (hdv)
it: Importa da Dispositivo Fire_wire (hdv)

en: _Recent Files...
it: File _Recenti...

en: _Reload Clip Set...
it: _Ricarica Set Clip...

en: Close/Sa_ve All Clips
it: Chiudi/Sal_va Tutti I Clip

en: Encode _Selection As...
it: Salva _Selezione Come...

en: _Close This Clip
it: C_hiudi Questo Clip

en: Encode/Load/Backup _with Sound
it: Salva/Carica/Crea Una Copia Di Backup _con Suono

en: Clean _up Diskspace
it: Pu_lisci Spazio Del Disco

en: _Edit
it: _Modifica

en: _MULTITRACK mode
it: Modalità _MULTI-TRACCIA

en: _Copy Selection
it: _Copia Selezione

en: Cu_t Selection
it: Ta_glia Selezione

en: _Insert from Clipboard...
it: _Inserisci dagli Appunti...

en: Paste as _New
it: Incolla come _Nuovo

en: _Merge Clipboard with Selection...
it: _Fondi Appunti con la Selezione...

en: _Delete Selection
it: _Elimina Selezione

en: Decouple _Video from Audio
it: Scindi _Video da Audio

en: _Select...
it: _Seleziona...

en: Select _All Frames
it: Seleziona _Tutti I Fotogrammi

en: _Start Frame Only
it: Solamente Il Fotogramma _Iniziale

en: _End Frame Only
it: Solamente Il Fotogramma _Finale

en: Select from _First Frame
it: Seleziona dal _Primo Fotogramma

en: Select to _Last Frame
it: Seleziona dall'_Ultimo Fotogramma

en: Select Last Insertion/_Merge
it: Seleziona Ultima Inser_zione/Fusione

en: Select Last _Effect
it: Seleziona Ultimo _Effetto

en: _Invert Selection
it: _Inverti Selezione

en: _Lock Selection Width
it: _Blocca Larghezza Selezione

en: _Play
it: _Riproduci

en: _Play All
it: Ri_produci Tutto

en: Pla_y Selection
it: Ripro_duci Selezione

en: Play _Clipboard
it: Riproduci _Appunti

en: _Stop
it: _Interrompi

en: Re_wind
it: Riav_volgi

en: _Full Screen
it: _Schermo Intero

en: _Double Size
it: Dimensione _Doppia

en: Play in _Separate Window
it: Riproduci in una Finestra _Separata

en: _Blank Background
it: Sfondo _Vuoto

en: (Auto)_loop Video (to fit audio track)
it: Manda In _Loop (Automaticamente) il Video (per adattarlo alla traccia audio)

en: L_oop Continuously
it: R_ipeti Continuamente

en: Pin_g Pong Loops
it: Riproduzioni Pin_g Pong

en: _Mute
it: _Silenzioso

en: Separate Window 'S_ticky' Mode
it: Separa Modalità 'A_ppiccicosa' Finestra

en: S_how Frame Counter
it: _Mostrare contatore fotogrammi

en: Effect_s
it: Ef_fetti

en: Effects are applied to the current selection.
it: Gli effetti sono applicati alla selezione attuale.

en: _Run Test Rendered Effect/Tool/Generator...
it: _Avvia Effetto Renderizzato/Strumento/Generatore...

en: _Tools
it: _Strumenti

en: Tools are applied to complete clips.
it: Gli strumenti vengono applicati per completare i clip.

en: _Reverse Clipboard
it: _Inverti Appunti

en: _Change Playback/Save Speed...
it: _Cambia Velocità di Salvataggio/Riproduzione...

en: Resample _Video to New Frame Rate...
it: Ricampiona il _Video al Nuovo Rapporto Dei Fotogrammi...

en: _Utilities
it: _Utilità

en: Custom _Tools
it: Stru_menti Personalizzati

en: _Generate
it: _Genera

en: Capture _External Window...
it: Cattura Finestra _Esterna...

en: _Preferences...
it: _Preferenze...

en: Load _New Audio for Clip...
it: Carica _Nuovo Audio per il Clip...

en: Load _CD Track...
it: Carica Traccia _CD...

en: E_ject CD
it: E_spelli CD

en: Record E_xternal Audio...
it: Regista Audio Es_terno...

en: to New _Clip...
it: nel Nuovo _Clip...

en: to _Selection
it: nella _Selezione

en: Fade Audio _In...
it: _Aumenta Dissolvenza Audio...

en: Fade Audio _Out...
it: _Diminuisci Dissolvenza Audio...

en: _Export Audio...
it: _Esporta Audio...

en: Export _Selected Audio...
it: Esporta Audio _Selezionato...

en: Export _All Audio...
it: Esporta _Tutto L'Audio...

en: _Append Audio...
it: _Accoda Audio...

en: _Trim/Pad Audio...
it: _Riduci/Ingrandisci Audio...

en: Trim/Pad Audio to _Selection
it: Riduci/Ingrandisci Audio nella _Selezione

en: Trim/Pad Audio from Beginning to _Play Start
it: Riduci/Ingrandisci Audio dall'Inizio all'Avvio Della _Riproduzione

en: _Delete Audio...
it: _Elimina Audio...

en: Delete _Selected Audio
it: Elimina Audio _Selezionato

en: Delete _All Audio
it: Elimina _Tutto L'Audio

en: Insert _Silence in Selection
it: Inserisci _Silenzio nella Selezione

en: _Resample Audio...
it: _Ricampiona Audio...

en: _Info
it: _Informazioni

en: Show Clip _Info
it: Mostra _Informazioni Clip

en: Show/_Edit File Comments
it: Mostra/_Modifica Commenti File

en: Show _Clipboard Info
it: Mostra Informazioni _Appunti

en: Show _Messages
it: Mostra M_essaggi

en: Show _Layout Errors
it: Mostra Errori _Layout

en: _Clips
it: _Clip

en: _Rename Current Clip in Menu...
it: _Rinomina Clip Corrente nel Menu...

en: A_dvanced
it: A_vanzate

en: _RFX Effects/Tools/Utilities
it: Effetti _RFX/Strumenti/Utilità

en: _New Test RFX Script...
it: _Nuovo Script Di Test RFX...

en: _Copy RFX Script to Test...
it: _Copia Script RFX nel Test...

en: _Edit Test RFX Script...
it: _Modifica Script Test RFX...

en: Rena_me Test RFX Script...
it: Ri_nomina Script Test RFX...

en: _Delete Test RFX Script...
it: _Elimina Script Test RFX...

en: _Promote Test Rendered Effect/Tool/Generator...
it: _Promuovi Effetto Renderizzato Test/Strumento/Generatore...

en: _Import Custom RFX script...
it: _Importa script RFX Personalizzato...

en: E_xport Custom RFX script...
it: E_sporta script RFX Personalizzato...

en: De_lete Custom RFX Script...
it: Eli_mina script RFX Personalizzato...

en: Re_build all RFX plugins
it: Ri_costruisci tutti i plugin RFX

en: Real Time _Effect Mapping
it: Mappatura _Effetto In Tempo Reale

en: Bind real time effects to ctrl-number keys.
it: Lega gli effetti in tempo reale ai tasti ctrl-numero.

en: Set Real Time Effect _Defaults
it: Imposta I _Predefiniti Dell'Effetto In Tempo Reale

en: Set default parameter values for real time effects.
it: Imposta i valori dei parametri predefiniti per gli effetti in tempo reale.

en: Save Real Time Effect _Defaults
it: Salva I _Predefiniti Dell'Effetto In Tempo Reale

en: Save real time effect defaults so they will be restored each time you use LiVES.
it: Salva i predefiniti degli effetti in tempo reale così verranno ripristinati ogni volta che usi LiVES.

en: Reset all playback positions to frame 1, and reset all playback frame rates.
it: Reimposta tutte le posizioni di riproduzione al fotogramma 1, e azzera tutti i rapporti dei fotogrammi di riproduzione.

en: Show VJ _Keys
it: Mostra _Tasti VJ

en: To_ys
it: _Giocattoli

en: _None
it: _Niente

en: _Mad Frames
it: Fotogrammi _Impazziti

en: _LiVES TV (broadband)
it: _LiVES TV (banda larga)

en: _Help
it: _Aiuto

en: _Manual (opens in browser)
it: _Manuale (verrà aperto nel browser)

en: _Troubleshoot
it: _Risoluzione problemi

en: _About
it: _Riguardo A...

en: Rewind to start (w)
it: Riavvolgi all'inizio (w)

en: Play all (p)
it: Riproduci tutto (p)

en: Stop playback (q)
it: Interrompi riproduzione (q)

en: Play selection (y)
it: Riproduci selezione (y)

en: Audio volume (1.00)
it: Volume audio (1.00)

en: Unblank background (b)
it: Rendi non vuoto lo sfondo (b)

en: Play slower (ctrl-down)
it: Riproduci più lentamente (ctrl-giù)

en: Play faster (ctrl-up)
it: Riproduci più velocemente (ctrl-su)

en: Skip back (ctrl-left)
it: Manda indietro (ctrl-sinistra)

en: Skip forward (ctrl-right)
it: Manda avanti (ctrl-destra)

en: Show clip info (i)
it: Mostra informazioni clip (i)

en: Hide this toolbar
it: Nascondi questa barra degli strumenti

en: Press "s" to toggle separate play window for improved performance, "q" to stop.
it: Premi "s" per attivare/disattivare la finestra di riproduzione per una performance migliorata, "q" per interrompere.

en: Vary the video speed
it: Varia la velocità del video

en: First Frame
it: Primo Fotogramma

en: Last Frame
it: Ultimo Fotogramma

en: The first selected frame in this clip
it: Il primo fotogramma selezionato in questo clip

en: The last selected frame in this clip
it: L'ultimo fotogramma selezionato in questo clip

en:     Press 'q' to stop recording.  DO NOT COVER THE PLAY WINDOW !
it:     Premi 'q' per fermare la registrazione.  NON COPRIRE LA FINESTRA DI RIPRODUZIONE !

en: Frame number to preview
it: Numero di fotogrammi da vedere in anteprima

en: _Free
it: _Libero

en: Free choice of frame number
it: Scelta libera del numero di fotogrammi

en: _Start
it: _Inizio

en: Frame number is linked to start frame
it: Il numero di fotogrammi è collegato al fotogramma di partenza

en: _End
it: _Fine

en: Frame number is linked to end frame
it: Il numero di fotogrammi è collegato al fotogramma finale

en: _Pointer
it: _Puntatore

en: Frame number is linked to playback pointer
it: Il numero di fotogrammi è collegato al puntatore di riproduzione

en: Rewind
it: Riavvolgi

en: Play all
it: Riproduci tutto

en: Play Selection
it: Riproduci Selezione

en: Start _recording
it: Incomincia la re_gistrazione

en: Stop _recording
it: Interrompi la _registrazione

en: _Record Performance
it: _Registra Esibizione

en: Hide Play Window
it: Nascondi Finestra Di Riproduzione

en: Show Play Window
it: Mostra Finestra Di Riproduzione

en: Effects
it: Effetti

en: Clips
it: Clip

en: Clearing the clipboard
it: Pulizia degli appunti

en: 
    ==============================
    Switched to clip %s
it: 
    ==============================
    Scambiato con il clip %s

en: 
    ==============================
    Switched to empty clip
it: 
    ==============================
    Scambiato con un clip vuoto

en: cancelled.
it: annullato.

en: failed.
it: fallito.

en: done.
it: fatto.

en: error in file. Failed.
it: errore nel file. Fallito.

en: (blank)
it: (vuoto)

en: The set name has been changed from %s to %s. Affected layouts have been updated accordingly
it: Il nome del set è stato cambiato da %s a %s. I layout affetti sono stati aggiornati in maniera pertinente

en: The clip %s is missing from this set.
    It is required by the following layouts:
it: Il clip %s manca in questo set.
    È richiesto dai layout seguenti:

en: The clip %s has been closed.
    It is required by the following layouts:
it: Il clip %s è stato chiuso.
    È richiesto dai layout seguenti:

en: Frames have been shifted in the clip %s.
    The following layouts are affected:
it: Dei fotogrammi sono stati spostati nel clip %s.
    I seguenti layout sono coinvolti:

en: Frames have been deleted from the clip %s.
    The following layouts are affected:
it: Dei fotogrammi sono stati cancellati dal clip %s.
    I seguenti layout sono coinvolti:

en: Audio has been deleted from the clip %s.
    The following layouts are affected:
it: L'audio è stato cancellato dal clip %s.
    I seguenti layout sono affetti:

en: Audio has been shifted in clip %s.
    The following layouts are affected:
it: L'audio è stato spostato nel clip %s.
    I seguenti layout sono affetti:

en: Audio has been altered in the clip %s.
    The following layouts are affected:
it: L'audio è stato alterato nel clip %s.
    I layout seguenti sono affetti:

en: Frames have been altered in the clip %s.
    The following layouts are affected:
it: Dei fotogrammi sono stati alterati nel clip %s.
    I layout seguenti sono coinvolti:

en: Set %s
    cannot be opened, as it is in use
    by another copy of LiVES.
it: Il set %s
    non può essere aperto, dato che sta venendo usato
    da un'altra copia di LiVES.

en: 
    The set %s is currently in use by another copy of LiVES.
    Please choose another set name.
it: 
    Il set %s è attualmente in uso da un'altra copia di LiVES.
    Per piacere scegli un altro nome set.

en: 
    The set %s already exists.
    Please choose another set name.
it: 
    Il set %s esiste già.
    Per piacere scegli un altro nome set.

en: Removing layout %s
it: Rimuovendo il layout %s

en: Cleaning up clip
it: Pulizia del clip in corso

en: 
    %s
    already exists.
    
    Overwrite ?
it: 
    %s
    esiste già.
    
    Sovrascrivere ?

en: _Undo %s
it: _Annulla %s

en: _Redo %s
it: _Rifai %s

en: -------------Selection------------
it: -------------Selezione------------

en:  sec ] ----------Selection---------- [
it:  secondi ] ----------Selezione---------- [

en:  frames ] ----------
it:  fotogrammi ] ----------

en: Examining file header
it: Esaminando l'intestazione del file

en: Opening %s
it: Apertura di %s in corso

en: Opening %s start time %.2f sec. frames %d
it: Aprendo %s tempo di partenza %.2f secondi %d fotogrammi

en:  without sound
it:  senza suono

en: Opening audio for %s
it: Apertura dell'audio per %s in corso

en:  - please be patient.
it:  - per piacere sii paziente.

en: 
    
    LiVES was unable to extract either video or audio.
    Please check the terminal window for more details.
it: 
    
    LiVES non è stato in grado di estrarre il video oppure l'audio.
    Per piacere controlla la finestra del terminale per ulteriori dettagli.

en: Saving your video could lead to a loss of quality !
    You are strongly advised to 'Save As' to a new file.
    
    Do you still wish to continue ?
it: Salvare il tuo video può portare ad una perdita di qualità !
    Ti viene consigliato fortemente di 'Salvare Come' un nuovo file.
    
    Vuoi continuare ancora ?

en: Linking selection
it: Collegando la selezione

en:  (with no sound)
it:  (con nessun suono)

en: Saving frames %d to %d%s as "%s" : encoder = %s : format = %s...
it: Salvando i fotogrammi da %d a %d%s come "%s" : codificatore = %s : formato = %s...

en: Saving frames 1 to %d%s as "%s" : encoder %s : format = %s...
it: Salvando i fotogrammi da 1 a %d%s come "%s" : codificatore = %s : formato = %s...

en: Saving [can take a long time]
it: Salvataggio in corso [può impiegare molto tempo]

en: 
    
    Encoder error - output file was not created !
it: 
    
    Errore del codificatore - il file di output non è stato creato !

en: recording aborted by preview.
it: registrazione fermata dall'anteprima.

en: recording aborted by clipboard playback.
it: registrazione fermata dalla riproduzione degli appunti.

en: Recording performance...
it: Registrando l'esibizione...

en: Average FPS was %.4f
it: Gli FPS medi sono stati %.4f

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Untitled%d
it: Senza titolo%d

en: 
    Playback speed not found or invalid ! Using default fps of %.3f fps. 
    Default can be set in Tools | Preferences | Misc.
it: 
    Velocità di riproduzione non trovata o non valida ! Utilizzando fps predefinito di %.3f fps. 
    Il predefinito può essere impostato in Strumenti | Preferenze | Miste.

en: Playback speed was adjusted to %.3f frames per second to fit audio.
it: La velocità di riproduzione è stata regolata a %.3f fotogrammi al secondo per adattarsi all'audio.

en: Frames=%d type=%s size=%dx%d *bpp=Greyscale* fps=%.3f
    Audio:
it: Fotogrammi=%d tipo=%s dimensione=%dx%d *bpp=Greyscale* fps=%.3f
    Audio:

en: Frames=%d type=%s size=%dx%d bpp=%d fps=%.3f
    Audio:
it: Fotogrammi=%d tipo=%s dimensione=%dx%d bpp=%d fps=%.3f
    Audio:

en: %s none
it: %s niente

en:  - Comment: %s
it:  - Commento: %s

en: Saving frame %d as %s...
it: Salvataggio del fotogramma %d come %s in corso...

en: Backing up %s to %s
it: Creando un backup da %s a %s

en: Backing up
it: Creando un backup

en: performance data was backed up...
it: i dati dell'esibizione hanno ricevuto un backup...

en: Restoring %s...
it: Ripristinando %s...

en: Restoring
it: Ripristino in corso

en: 
    
    The file %s is corrupt.
    LiVES was unable to restore it.
it: 
    
    Il file %s è corrotto.
    LiVES non è stato in grado di ripristinarlo.

en: 
    Files from a previous run of LiVES were found.
    Do you want to attempt to recover them ?
it: 
    Sono stati trovati dei file da un precedente avvio di LiVES.
    Vuoi provare a recuperarli?

en: Recovering files
it: Recupero dei file in corso

en: Recovering files...
it: Recupero dei file in corso...

en: Do _not show this warning any more
    (can be turned back on from Preferences/Warnings)
it: _Non mostrare più questo avviso
    (può essere riattivato da Preferenze/Avvisi)

en: Show _Details
it: Mostra _Dettagli

en: Audio players cannot be switched during playback.
it: I lettori audio non possono essere scambiati durante la riproduzione.

en: 
    
    LiVES was unable to perform this operation due to unsufficient memory.
    Please try closing some other applications first.
it: 
    
    LiVES non è stato in grado di eseguire questa operazione per via di memoria insufficiente.
    Per piacere prova a chiudere prima altre applicazioni.

en: 
    %d/%d frames opened. Time remaining %u sec.
it: 
    %d/%d fotogrammi aperti. Tempo rimanente %u secondi.

en: 
    %d frames opened.
it: 
    %d fotogrammi aperti.

en: 
    Time remaining: %d sec
it: 
    Tempo rimanente: %d secondi

en: 
    Sorry, LiVES can only open %d files at once.
    Please close a file and then try again.
it: 
    Spiacente, LiVES può aprire soltanto %d file alla volta.
    Per piacere chiudi un file e poi prova ancora.

en: Audio resampling is required for this format.
    Please install 'sox'
    Or switch to another encoder format in Tools | Preferences | Encoding
it: Il ricampionamento audio è richiesto per questo formato.
    Per piacere installa 'sox'
    Oppure passa ad un altro formato di codifica in Strumenti | Preferenze | Codifica

en: 
    
    This encoder/format cannot use the requested audio codec.
    Please set the audio codec in Tools|Preferences|Encoding
it: 
    
    Questo codificatore/formato non può utilizzare il codec audio richiesto.
    Per piacere imposta il codec audio in Strumenti|Preferenze|Codifica

en: This layout includes generated frames.
    It cannot be saved, you must render it to a clip first.
it: Questo layout include fotogrammi generati.
    Non può essere salvato, devi prima renderizzarlo in un clip.

en: 
    
    Due to restrictions in the %s format
it: 
    
    Grazie a restrizioni nel formato %s

en: LiVES recommends the following settings:
it: LiVES raccomanda le seguenti impostazioni:

en: , signed
it: , firmato

en: , unsigned
it: , non firmato

en: , little-endian
it: , piccolo-endian

en: , big-endian
it: , grande-endian

en: Set video rate to %.3f frames per second
it: Imposta il rapporto del video a %.3f fotogrammi al secondo

en: Set video rate to %d:%d frames per second
it: Imposta il valore del video a %.d:%d fotogrammi al secondo

en: Set video size to %d x %d pixels
it: Imposta la dimensione del video a %d x %d pixel

en: 
    You may wish to:
it: 
    Potresti volere:

en: resize video to %d x %d pixels
it: ridimensionare il video a %d x %d pixel

en: disable audio, since the target encoder cannot encode audio
it: disattivare l'audio, in quanto il codificatore bersaglio non può codificare l'audio

en: LiVES must:
it: LiVES deve:

en: resample video to %.3f frames per second
it: ricampiona video a %.3f fotogrammi al secondo

en: resample video to %d:%d frames per second
it: ricampiona video a %d:%d frame al secondo

en: 
    You will be able to undo these changes afterwards.
    
    Click `OK` to proceed, `Cancel` to abort.
it: 
    Potrai annullare queste modifiche successivamente.
    
    Schiaccia `OK` per procedere, `Annulla` per uscire.

en: 
    Changes applied to the selection will not be permanent.
it: 
    I cambiamenti applicati alla selezione non saranno permanenti.

en: 
    
    LiVES was unable to record a performance. There is currently insufficient memory available.
    Try recording for just a selection of the file.
it: 
    
    LiVES non è stato in grado di registrare un'esibizione. La memoria disponibile è insufficiente.
    Prova a registrare solamente una selezione del file.

en: The playback speed (fps), or the audio rate
     of the clipboard does not match
    the playback speed or audio rate of the clip you are inserting into.
    
    The insertion will be adjusted to fit into the clip.
    
    Please press Cancel to abort the insert, or OK to continue.
it: La velocità di riproduzione video (fps) o la frequenza di campionamento audio
    della clipboard differiscono da quelle del filmato nel quale si sta effettuando l'inserimento.
    I valori saranno modificati ed adattati al filmato destinazione.
    Premere Cancel per interrompere l'inserimento
    oppure
    OK per continuare

en: Message History
it: Cronologia Messaggi

en: failed (unknown type)
it: fallito (tipo sconosciuto)

en: 
    A set entitled %s already exists.
    Click OK to add the current clips and layouts to the existing set.
    Click Cancel to pick a new name.
it: 
    Un set chiamato %s esiste già.
    Clicca OK per aggiungere i clip e i layout correnti al set esistente.
    Clicca Annulla per scegliere un nuovo nome.

en: 
    Frames from this clip are used in some multitrack layouts.
    Are you sure you wish to continue ?
    .
it: 
    Alcuni fotogrammi da questo clip sono usati in alcuni layout multi-traccia.
    Sei sicuro di voler continuare ?
    .

en: 
    Audio from this clip is used in some multitrack layouts.
    Are you sure you wish to continue ?
    .
it: 
    Audio da questo clip è usato in alcuni layout multitraccia.
    Sei sicuro di voler continuare ?
    .

en: 
    
    LiVES could not find a required decoder plugin for the clip
    %s
    The clip could not be loaded.
it: 
    
    Lives non è stato in grado di trovare un plugin decodificatore per il clip
    %s
    Il clip non è stato caricato.

en: 
    Alternately, you can restart LiVES and select another audio player.
it: 
    In alternativa, puoi riavviare LiVES e selezionare un altro lettore audio.

en: 
    
    LiVES needs more backup space for this layout.
    You can increase the value in Preferences/Multitrack.
    It is recommended to increase it to at least %d MB
it: 
    
    LiVES richiede un maggiore spazio di backup per questo layout.
    Puoi aumentare il valore in Preferenze/Multi-traccia.
    È consigliato di aumentarlo ad almeno %d MB

en: 
    LiVES was unable to reserve enough memory for multitrack undo.
    Either close some other applications, or reduce the undo memory
    using Preferences/Multitrack/Undo Memory
it: 
    LiVES non è in grado di riservare memoria sufficiente per l'annullamento multitraccia.
    Chiudere alcune applicazioni o ridurre la memoria per l'annullamento
    utilizzando Preferenze ->Multitraccia/Render->Memoria per l'annullamento (Undo)

en: 
    Out of memory for undo.
    You may need to increase the undo memory
    using Preferences/Multitrack/Undo Memory
it: 
    Memoria esaurita per l'annullamento.
    Dovresti aver bisogno di aumentare la memoria di annullamento
    utilizzando Preferenze/Multi-traccia/Memoria Di Annullamento

en: 
    LiVES was unable to reserve enough memory for the multitrack undo buffer.
it: 
    LiVES non è stato in grado di riservare abbastanza memoria per il buffer di annullamento della multi-traccia.

en: or enter a smaller value.
it: o inserisci un valore più piccolo.

en: Try again from the clip editor, try closing some other applications
it: Prova ancora dell'editor clip, prova chiudendo qualche altra applicazione

en: Try closing some other applications
it: Prova a chiudere altre applicazioni

en: Multitrack is set to 0 audio channels, but this layout has audio.
    You should adjust the audio settings from the Tools menu.
it: La multi-traccia è impostata a 0 canali audio, ma questo layout contiene dell'audio.
    Dovresti regolare le impostazioni audio dal menu Strumenti.

en: The current layout has audio, so audio channels may not be set to zero.
it: Il layout corrente contiene dell'audio, quindi i canali audio non possono essere impostati a zero.

en: Errors were detected in the layout (which may be due to transferring from another system, or from an older version of LiVES).
    Should I try to repair the disk copy of the layout ?
it: Rilevati errori nella struttura (la causa potrebbe essere il trasferimento da un altro sistema o da una precedente versione di LiVES)
    Tentare di riparare la copia del layout presente sul disco ?

en: LiVES was unable to load the layout.
    Sorry.
it: LiVES non è stato in grado di caricare il layout.
    Spiacente.

en: 
    
    Audio rate must be greater than 0.
it: 
    
    Il rapporto dell'audio dev'essere maggiore di 0.

en: 
    Event list will be very large
    and may take a long time to display.
    Are you sure you wish to view it ?
it: 
    L'elenco degli eventi sarà molto lungo
    e può richiedere molto tempo mostrarlo.
    Sei sicuro di volerlo vedere ?

en: 
    
    You must install 'dvgrab' to use this function.
it: 
    
    Devi installare 'dvgrab' per utilizzare questa funzione.

en: Video playback plugin failed to initialise palette !
it: Il plugin di riproduzione del video ha fallito l'inizializzazione della tavolozza !

en: Decoder plugin failed to initialise palette !
it: Il plugin decodificatore ha fallito l'inizializzazione della tavolozza !

en: Unable to set framerate of video plugin
it: Impossibile impostare il rapporto dei fotogrammi del plugin video

en: After a crash, it is advisable to clean up the disk with
    File|Clean up disk space
it: Successivamente a un crash, è consigliabile pulire il disco con
    File|Pulisci spazio disco

en: Stream frame size is too large for your network buffers.
    You should do the following as root:
    
    echo %d > /proc/sys/net/core/rmem_max
it: La dimensione di fotogrammi del flusso è troppo grande rispetto la dimensione del buffer di rete.
    È necessario eseguire il seguente comando (come root):
    
    echo %d > /proc/sys/net/core/rmem_max

en: 
    LiVES was unable to write to the file:
    %s
    Please check the file permissions and try again.
it: 
    LiVES non è riuscito a scrivere il file:
    %s
    Per favore controlla i permessi del file e prova ancora.

en: 
    LiVES was unable to either create or write to the directory:
    %s
    Please check the directory permissions and try again.
it: 
    LiVES non è stato in grado di creare o scrivere nella directory:
    %s
    Per piacere controlla i permessi per la directory e prova di nuovo.

en: 
    The %s cannot encode clips with image type %s.
    Please select another encoder from the list.
it: 
    Il %s non può codificare clip con il tipo di immagine %s.
    Per piacere seleziona un altro codificatore dall'elenco.

en: Please set your CD play device in Tools | Preferences | Misc
it: Per piacere imposta il tuo dispositivo di riproduzione CD in Strumenti | Preferenze | Miste

en: generator
it: generatore

en: Generators
it: Generatori

en: transition
it: transizione

en: Transitions
it: Transizioni

en: effect
it: effetto

en: utility
it: utilità

en: Utilities
it: Utilità

en: compositor
it: compositore

en: Compositors
it: Compositori

en: tap
it: spina

en: Taps
it: Spine

en: splitter
it: cuneo

en: Splitters
it: Cunei

en: converter
it: convertitore

en: Converters
it: Convertitori

en: Audio/Video Transitions
it: Transizioni Audio/Video

en: video only
it: solo video

en: Video only Transitions
it: Transizioni solo Video

en: audio only
it: solamente audio

en: Audio only Transitions
it: Transizioni solo Audio

en: Audio Mixers
it: Mixer Audio

en: Audio Effects
it: Effetti Audio

en: audio volume controller
it: controllatore volume audio

en: Audio Volume Controllers
it: Controllatori Volume Audio

en: unknown
it: sconosciuto

en: %s all frames...
it: %s tutti i fotogrammi...

en: %s clipboard into frames %d to %d...
it: %s appunti nei fotogrammi da %d a %d...

en: %s to clipboard...
it: %s negli appunti...

en: %s to new clip...
it: %s nel nuovo clip...

en: %s frames %d to %d...
it: %s fotogrammi da %d a %d...

en: %s clipboard with selection
it: %s appunti con selezione

en: %s to clipboard
it: %s negli appunti

en: %s to new clip
it: %s al nuovo clip

en: %s frames %d to %d
it: %s fotogrammi da %d a %d

en: 
    No frames were generated.
it: 
    Nessun fotogramma è stato generato.

en: Error: plugin %s has no weed_setup() function.
it: Errore: il plugin %s non ha la funzione weed_setup().

en: Info: Unable to load plugin %s
    Error was: %s
it: Informazioni: Non è stato possibile caricare il plugin %s
    L'errore è stato: %s

en: Successfully loaded %d Weed filters
it: Caricati con successo %d filtri Weed

en: Unable to start generator %s
it: Non è stato possibile avviare il generatore %s

en: You can click in Preview to change these values
it: Puoi cliccare su Anteprima per cambiare questi valori

en: _Reset Values
it: _Azzera Valori

en: Transition _In
it: _Maggiore Transizione

en: Crossfade audio
it: Dissolvi l'audio in modo incrociato

en: Transition _Out
it: _Minore Transizione

en: Target _FPS (plugin may override this)
it: _FPS Bersaglio (il plugin può sovrascrivere questo)

en: %s : size
it: %s : dimensione

en: New size (pixels)
it: Nuova dimensione (pixel)

en: _Height
it: _Altezza

en: Generate to _Clipboard
it: Genera negli _Appunti

en: Generate frames to the clipboard
it: Genera fotogrammi negli appunti

en: Generate to _New Clip
it: Genera nel _Nuovo Clip

en: Generate frames to a new clip
it: Genera fotogrammi in un nuovo clip

en: 
    You must select at least %d frames to use this effect.
it: 
    Devi selezionare almeno %d fotogrammi per utilizzare questo effetto.

en: Set as default
it: Imposta come predefinito

en: No parameters
it: Nessun parametro

en: Invalid parameter
it: Parametro non valido

en: 
    Plugin error: %s failed with code %d
it: 
    Errore plugin: %s ha fallito con il codice %d

en:  : message was %s
it:  : il messaggio è stato %s

en: 
    
    Unable to write video playback plugin defaults file
    %s
    Error code %d
it: 
    
    Non è stato possibile scrivere il file dei predefiniti del plugin di riproduzione dei video
    %s
    Codice errore %d

en: Updating video playback plugin defaults in %s
it: Aggiornando i predefiniti del plugin di riproduzione del video in %s

en: Loading video playback plugin defaults from %s...
it: Caricando i predefiniti del plugin di riproduzione dei video da %s...

en: Fixed framerate for plugin.
it: Corretto il rapporto di fotogrammi per il plugin.

en: _Colourspace
it: _Spazio Del Colore

en: Colourspace input to the plugin.
it: Input dello spazio del colore nel plugin.

en: 
    
    Failed to open playback plugin %s
    Error was %s
it: 
    
    Fallita l'apertura del plugin di riproduzione %s
    L'errore è %s

en: 
    
    Playback module %s
    is missing a mandatory function.
    Unable to use it.
it: 
    
    Nel modulo per la riproduzione %s
    manca una funzione necessaria.
    Non è possibile utilizzarlo.

en: Video playback plugin failed to initialise.
    Error was: %s
it: Il plugin di riproduzione video ha fallito ad inizializzarsi.
    L'errore è: %s

en: *** Using %s plugin for fs playback, agreed to use palette type %d ( %s ). ***
it: *** Utilizzo il plugin %s per la riproduzione di  fs, utilizzando la palette %d ( %s ). ***

en: LiVES did not receive a response from the encoder plugin called '%s'.
    Please make sure you have that plugin installed correctly in
    %s%s%s
    or switch to another plugin using Tools|Preferences|Encoding
it: LiVES non ha ricevuto risposta dal plugin di codifica '%s'
    Verificate che sia correttamente installato in
    %s%s%s
    o cambiate plugin utilizzando Strumenti|Preferenze|Codifica

en: 
    
    Failed to open decoder plugin %s
    Error was %s
it: 
    
    Fallita l'apertura del plugin decodificatore %s
    L'errore è stato %s

en: 
    
    Decoder plugin %s
    is missing a mandatory function.
    Unable to use it.
it: 
    
    Nel plugin di codifica %s
    manca una funzione necessaria.
    Impossibile usarlo.

en: /unknown
it: /sconosciuto

en: Failed to load %s, transitions may not resize.
it: Fallito il caricamento di %s, le transizioni non possono venire ridimensionate.

en: %s advanced settings
it: impostazioni avanzate %s

en: Type:
it: Tipo:

en: Name:
it: Nome:

en: The name of the plugin. No spaces allowed.
it: Il nome del plugin. Nessuno spazio permesso.

en: Version:
it: Versione:

en: The script version.
it: La versione dello script.

en:     Author:
it:     Autore:

en: The script author.
it: L'autore dello script.

en:     URL (optional):
it:     URL (facoltativo):

en: URL for the plugin maintainer.
it: URL del mantenitore del plugin.

en: Menu text:
it: Testo del menu:

en: The text to show in the menu.
it: Il testo da mostrare nel menu.

en: Action description:
it: Descrizione dell'azione:

en: Describe what the plugin is doing. E.g. "Edge detecting"
it: Descrivi cosa fa il plugin. Ad esempio "Riconoscimento dei contorni"

en: Minimum frames:
it: Fotogrammi minimi:

en: Minimum number of frames this effect/tool can be applied to. Normally 1.
it: Numero minimo di fotogrammi su cui questo effetto/strumento si può applicare. Di norma 1.

en: _Requirements...
it: _Requisiti...

en: Enter any binaries required by the plugin.
it: Inserisci qualsiasi binario richiesto dal plugin.

en: _Properties...
it: _Proprietà...

en: Set properties for the plugin. Optional.
it: Imposta le proprietà del plugin. Facoltativo.

en: _Parameters...
it: _Parametri...

en: Set up parameters used in pre/loop/post/trigger code. Optional.
it: Predispone i parametri utilizzati in /pre/loop/post/trigger code. Facoltativo.

en: Parameter _Window Hints...
it: Suggerimenti Della _Finestra Dei Parametri...

en: Set hints about how to lay out the parameter window. Optional.
it: Attiva i suggerimenti su come strutturare la finestra parametri. Facoltativo.

en: Language for pre/loop/post/triggers. Optional.
it: Lingua perr pre/loop/post/triggers. Facoltativo.

en: _Pre loop code...
it: Codice _prima del loop...

en: Code to be executed before the loop. Optional.
it: Codice da eseguire prima del loop. Facoltativo.

en: _Loop code...
it: Codice _loop...

en: Loop code to be applied to each frame.
it: Il codice loop che deve essere applicato ad ogni fotogramma.

en: _Post loop code...
it: Codice _dopo il loop...

en: Code to be executed after the loop. Optional.
it: Codice da essere eseguito dopo il loop. Facoltativo.

en: _Trigger code...
it: Codice _trigger...

en: Set trigger code for when the parameter window is shown, or when a parameter is changed. Optional (except for Utilities).
it: Imposta il codice trigger per quando la finestra dei parametri viene mostrata, o quando un parametro viene cambiato. Facoltativo (eccetto per le Utilità).

en: 
    
    Unable to parse the script file:
    %s
    %s
it: 
    
    Non è stato possibile analizzare il file script:
    %s
    %s

en: _New Entry
it: _Nuova Entrata

en: _Edit Entry
it: _Modifica Entrata

en: _Remove Entry
it: _Rimuovi Entrata

en: Move _Up
it: Sposta In _Alto

en: Move _Down
it: Sposta In _Basso

en: _Slow (hint to GUI)
it: _Lento (suggerimento per la GUI)

en: _Batch mode generator
it: Generatore modalità _batch

en: 
    
    Cannot remove this parameter as it has a trigger.
    Please remove the trigger first.
it: 
    
    Non è possibile rimuovere questo parametro perché contiene un trigger.
    Per piacere rimuovi il trigger prima.

en: 
    
    Some triggers were adjusted.
    Please check the trigger code.
it: 
    
    Alcuni trigger sono stati regolati.
    Per piacere controlla il codice trigger.

en: _Name:
it: _Nome:

en: Name of the parameter, must be unique in the plugin.
it: Nome del parametro, deve essere univoco nel plugin.

en: _Label:
it: _Etichetta:

en: Label to be shown by the parameter. An underscore represents mnemonic accelerator.
it: Etichetta da mostrare con il parametro. Il carattere di sottolineature rappresenta la scorciatoia da tastiera.

en: _Type:
it: _Tipo:

en: Parameter type (select from list).
it: Tipo del parametro (seleziona dall'elenco).

en: Decimal _places:
it: _Luoghi decimali:

en: _Default value:
it: Valore _predefinito:

en: _Default:
it: _Predefinito:

en: Button _Group:
it: _Gruppo Bottone:

en: A non-zero value can be used to group radio buttons.
it: Un valore diverso da zero può essere utilizzato per raggruppare i bottoni raggio.

en: _Minimum value:
it: Valore _minimo:

en: Ma_ximum value:
it: Valore mas_simo:

en:      _Step size:
it:      Dimensione _cadenza:

en: How much the parameter is adjusted when the spinbutton arrows are pressed.
it: Determina quanto il parametro è modificato quando si preme la freccia sul potenziometro.

en: Whether the value wraps max->min and min->max.
it: Se il valore avvolge massimo->minimo e minimo->massimo.

en: Set _values
it: Imposta _valori

en: Default _Red:
it: Predefinito _Rosso:

en: Default _Green:
it: Predefinito _Verde:

en: Default _Blue:
it: Predefinito _Blu:

en: Set _default
it: Imposta _predefinito

en: Default value:
it: Valore predefinito:

en: Maximum length (chars):
it: Lunghezza massima (caratteri):

en: Row:
it: Righa:

en: Linked parameters (%d):
it: Parametri collegati (%d):

en: Linked parameters (4):
it: Parametri collegati (4):

en: Linked parameters (2):
it: Parametri collegati (2):

en: When:
it: Quando:

en: 
    
    Name must not be blank.
it: 
    
    Il nome non dev'essere vuoto.

en: 
    
    Name must not contain spaces.
it: 
    
    Il nome non deve contenere spazi.

en: 
    
    Menu text must not be blank.
it: 
    
    Il testo del menu non dev'essere vuoto.

en: 
    
    Action description must not be blank.
it: 
    
    La descrizione dell'azione non dev'essere vuoto.

en: 
    
    Author must not be blank.
it: 
    
    L'autore non dev'essere vuoto.

en: 
    
    There is already a plugin with this name.
    Name must be unique.
it: 
    
    Esiste già un plugin con questo nome.
    Il nome dev'essere univoco.

en: 
    
    Loop code should not be blank.
it: 
    
    Il codice loop non dev'essere vuoto.

en: 
    
    Trigger code should not be blank for a utility.
it: 
    
    Il codice del trigger non deve essere vuoto per un'utilità.

en: 
    
    Parameter name must not be blank.
it: 
    
    Il nome del parametro non dev'essere vuoto.

en: 
    
    Duplicate parameter name detected. Parameter names must be unique in a plugin.
it: 
    
    Trovato nome di parametri duplicato. I nomi dei parametri devono essere univoci in un plugin.

en: Writing script file %s...
it: Scrittura del file script %s in corso...

en: No <define> section found in script.
it: Nessuna sezione <definisci> trovata nello script.

en: Bad script version.
it: Versione script errata.

en: No <name> section found in script.
it: Nessuna sezione <nome> trovata nello script.

en: No <version> section found in script.
it: Nessuna sezione <versione> trovata nello script.

en: No <author> section found in script.
it: Nessuna sezione <autore> trovata nello script.

en: No <description> section found in script.
it: Nessuna sezione <descrizione> trovata nello script.

en: Bad description. (%s)
it: Descrizione errata. (%s)

en: 
    
    Invalid trigger (%s)
    found in script.
it: 
    
    Trigger non valido (%s)
    trovato nello script.

en: Rebuilding all RFX scripts...builtin...
it: Ricostruendo tutti gli script RFX...integrato...

en: Rebuilding scripts
it: Ricostruendo gli script

en: custom...
it: personalizzato...

en: rebuilding dynamic menu entries...
it: ricostruendo entrate del menu dinamico...

en: 
    
    LiVES was unable to find the program %s.
    Please check this program is in your path and executable.
it: 
    
    LiVES non è stato in grado di trovare il programma %s.
    Per favore controlla se questo programma è nel tuo percorso ed è esecutibile.

en: 
    
    Really delete RFX script
    %s ?
it: 
    
    Eliminare davvero lo script RFX
    %s ?

en: Deleting rfx script %s...
it: Eliminazione dello script rfx %s in corso...

en: 
    
    Failed to delete the script
    %s
    Error code was %d
it: 
    
    Fallita l'eliminazione dello script
    %s
    Il codice dell'errore è %d

en: 
    Custom script file:
    %s
    already exists.
    Please delete it first, or rename the test script.
it: 
    File script personalizzato:
    %s
    esiste già.
    Per piacere eliminalo, o rinomina lo script test.

en: Promoting rfx test plugin %s to custom...
it: Promuovendo il plugin test rfx %s a personalizzato...

en: Copying %s to %s...
it: Copia di %s a %s in corso...

en: 
    Custom script file:
    %s
    already exists.
    Please delete it first, or rename the import script.
it: 
    File script personalizzato:
    %s
    esiste già.
    Per piacere eliminalo, o rinomina lo script di importazione.

en: From script:
it: Dallo script:

en: Script name:
it: Nome script:

en: New name:
it: Nuovo nome:

en: New script name:
it: Nuovo nome script:

en: 
    
    There is already a test script with this name.
    Script name must be unique.
it: 
    
    C'è già uno script test con questo nome.
    Il nome dello script dev'essere univoco.

en: Renaming RFX test script %s to %s...
it: Rinominando lo script test RFX da %s a %s...

en: 
    
    Failed to move the plugin script from
    %s to
    %s
    Return code was %d
it: 
    
    Fallito lo spostamento dello script plugin da
    %s a
    %s
    Il codice di ritorno è %d

en: _Apply Real Time Effects to Selection
it: _Applica Effetti In Tempo Reale alla Selezione

en: Loading rendered effect %s...
it: Caricando l'effetto renderizzato %s...

en: See: VJ - show VJ keys. Set the realtime effects, and then apply them here.
it: Guarda: VJ - mostra tasti VJ. Imposta gli eventi in tempo reale, e poi applicali qui.

en: 
    
    Video playback plugins are only activated in
    full screen, separate window (fs) mode
it: 
    
    I plugin di riproduzione del video sono attivi solo nello
    schermo intero, modalità finestra separata (fs)

en: 
    Switching audio players requires restart (jackd must not be running)
it: 
    Scambiare i lettori audio richiede il riavvio (jackd non deve essere in esecuzione)

en: PCM (highest quality; largest files)
it: PCM (qualità più alta; file più larghi)

en: Open file selection maximised
it: Apri la selezione del file massimizzata

en: Show recent files in the File menu
it: Mostra file recenti nel menu File

en: Stop screensaver on playback
it: Interrompi il salvaschermo durante la riproduzione

en: Open main window maximised
it: Apri la finestra principale massimizzata

en: Show toolbar when background is blanked
it: Mostra la barra degli strumenti quando lo sfondo è reso vuoto

en: Allow mouse wheel to switch clips
it: Permetti alla rotella del mouse di scambiare i clip

en: Startup mode:
it: Modalità di avvio:

en: _Clip editor
it: Editor _clip

en: _Multitrack mode
it: Modalità _multi-traccia

en: Multi-head support
it: Supporto multi-testa

en:  monitor number for LiVES interface
it:  numero di schermi per l'interfaccia di LiVES

en:  monitor number for playback
it:  numero di schermi per la riproduzione

en: Force single monitor
it: Forza schermo singolo

en: When entering Multitrack mode:
it: Quando si entra nella modalità Multi-traccia:

en: _Prompt me for width, height, fps and audio settings
it: _Suggeriscimi le impostazioni di audio, fps, larghezza e altezza

en: _Always use the following values:
it: Utilizza _sempre i seguenti valori:

en: Use these same _values for rendering a new clip
it: Utilizza questi stessi _valori per renderizzare un nuovo clip

en: _Exit multitrack mode after rendering
it: _Abbandona la modalità multi-traccia dopo aver renderizzato

en: Auto backup layouts
it: Recupera automaticamente i layout

en: _Every
it: _Ogni

en: seconds
it: secondi

en: After every _change
it: Dopo ogni _cambiamento

en: _Never
it: _Mai

en: Multitrack/Render
it: Multi-traccia/Render

en: Use instant opening when possible
it: Utilizza l'apertura istantanea quando possibile

en: Enable instant opening of some file types using decoder plugins
it: Abilita l'apertura istantanea di alcuni tipi di file usando i plugin decodificatori

en: (Check Help/Troubleshoot to see which image formats are supported)
it: (Controlla in Aiuto/Risoluzione problemi per vedere quali formati di immagine sono supportati)

en: Enable automatic deinterlacing when possible
it: Abilita il deinterlacciamento automatico quando possibile

en: Automatically deinterlace frames when a plugin suggests it
it: Deinterlaccia automaticamente i fotogrammi quando un plugin lo suggerisce

en: When opening multiple files, concatenate images into one clip
it: Durante l'apertura di file multipli, concatena immagini in un clip

en: Decoding
it: Decodifica

note: TRANSLATORS: video quality, max len 50
en: Low - can improve performance on slower machines
it: Bassa - può migliorare l'esibizione sulle macchine più lente

note: TRANSLATORS: video quality, max len 50
en: Normal - recommended for most users
it: Normale - consigliato per la maggior parte degli utenti

note: TRANSLATORS: video quality, max len 50
en: High - can improve quality on very fast machines
it: Alta - può migliorare la qualità sulle macchine molto veloci

en: Preview _quality
it: Visualizza in anteprima la _qualità

en: The preview quality for video playback - affects resizing
it: La qualità di anteprima per la riproduzione video - riguarda il ridimensionamento

en: _Show FPS statistics
it: _Mostra statistiche FPS

en: _Player
it: _Lettore

en: (See also the Jack Integration tab for jack startup options)
it: (Guarda anche la scheda Integrazione Jack per le opzioni di avvio di jack)

en: Audio play _command
it: _Comando di riproduzione dell'audio

en: - internal -
it: - interno -

en: Audio follows video _rate/direction
it: L'audio segue il _valore/direzione del video

en: Audio follows _clip switches
it: L'audio segue gli scambi dei _clip

en: Playback
it: Riproduzione

en: _Frame changes
it: Cambiamenti dei _fotogrammi

en: F_PS changes
it: Cambiamenti degli F_PS

en: _Real time effects
it: Effetti in tempo _reale

en: _Clip switches
it: Scambi _clip

en: Recording
it: Registrazione in corso

en: Output format
it: Formato output

en: Audio codec
it: Codec audio

en: Encoding
it: Codificazione

en: Use _antialiasing when resizing
it: Utilizza l'_antialiasing durante il ridimensionamento

en: Number of _real time effect keys
it: Numero dei tasti degli effetti in tempo _reale

en: The number of "virtual" real time effect keys. They can be controlled through the real time effects window, or via network (OSC).
it: Il numero dei tasti degli effetti in tempo reale "virtuali". Possono essere controllati attraverso la finestra degli effetti in tempo reale, oppure tramite rete (OSC).

en: The default directory for loading video clips from
it: La directory predefinita da cui caricare i clip video

en: The default directory for saving encoded clips to
it: La directory predefinita in cui salvare i clip codificati

en: The default directory for loading and saving audio
it: La directory predefinita per caricare e salvare l'audio

en: The default directory for saving frameshots to
it: La directory predefinita in cui salvare le riprese

en: The default directory for backing up/restoring single clips
it: La directory predefinita per ripristinare/fare il backup dei clip singoli

en: LiVES working directory.
it: Directory di lavoro di LiVES.

en: Directories
it: Directory

en: Warn on Insert / Merge if _frame rate of clipboard does not match frame rate of selection
it: Avvisa in Inserisci / Unisci se il rapporto dei _fotogrammi degli appunti non coincide con il rapporto dei fotogrammi della selezione

en: Warn on Open if file _size exceeds
it: Avvisa nell'Apertura se la _dimensione del file eccede

en: Show a warning before saving a se_t
it: Mostra un avviso prima di salvare un se_t

en: Show a warning if no _rendered effects are found at startup.
it: Mostra un avviso se nessun effetto _renderizzato viene trovato all'avvio.

en: Show a warning if no _encoder plugins are found at startup.
it: Mostra un avviso se nessun plugin _codificatore viene trovato all'avvio.

en: Show a warning if a _duplicate set name is entered.
it: Mostra un avviso se un nome set _duplicato viene inserito.

en: When a set is loaded, warn if clips are missing from _layouts.
it: Quando un set viene caricato, avvisa se dei clip mancano dai _layout.

en: Warn if a clip used in a layout is about to be closed.
it: Avvisa se un clip usato in un layout sta per venire chiuso.

en: Warn if frames used in a layout are about to be deleted.
it: Avvisa se dei fotogrammi utilizzati in un layout stanno per venire eliminati.

en: Warn if frames used in a layout are about to be shifted.
it: Avvisa se dei fotogrammi utilizzati in un layout stanno per venire spostati.

en: Warn if frames used in a layout are about to be altered.
it: Avvisa se dei fotogrammi utilizzati in un layout stanno per venire alterati.

en: Warn if audio used in a layout is about to be deleted.
it: Avvisa se l'audio utilizzato in un layout sta per venire eliminato.

en: Warn if audio used in a layout is about to be shifted.
it: Avvisa se l'audio utilizzato in un layout sta per venire spostato.

en: Warn if audio used in a layout is about to be altered.
it: Avvisa se l'audio utilizzato in un layout sta per venire alterato.

en: Warn if the layout has not been saved when leaving multitrack mode.
it: Avvisa se il layout non è stato salvato quando si lascia la modalità multi-traccia.

en: Warn if multitrack has no audio channels, and a layout with audio is loaded.
it: Avvisa se la multi-traccia non ha canali audio, e un layout con audio viene caricato

en: Show info message after importing from firewire device.
it: Mostra un messaggio di informazioni dopo aver importato da un dispositivo firewire.

en: Show a warning before opening a yuv4mpeg stream (advanced).
it: Mostra un avviso prima di aprire un flusso yuv4mpeg (avanzato).

en: Show a warning when multitrack is low on backup space.
it: Mostra un avviso quando la multi-traccia ha poco spazio di backup.

en: Show a warning advising cleaning of disk space after a crash.
it: Mostra un avviso che consigli di pulire lo spazio del disco dopo un crash.

en: Warnings
it: Avvisi

en: When inserting/merging frames:
it: Quando si inseriscono/uniscono fotogrammi:

en: _Speed Up/Slow Down Insertion
it: _Velocizza/Rallenta Inserzione

en: _Resample Insertion
it: _Ricampiona Inserzione

en: CD device
it: Dispositivo CD

en: LiVES can load audio tracks from this CD
it: LiVES può caricare tracce audio da questo CD

en: Default FPS
it: FPS Predefinito

en: Frames per second to use when none is specified
it: Fotogrammi al secondo da usare quando non viene specificato nulla

en: Misc
it: Varie

en: New theme:
it: Nuovo tema:

en: Download bandwidth (Kb/s)
it: Larghezza di banda dei download (Kb/s)

en: LiVES must be compiled without "configure --disable-OSC" to use OMC
it: LiVES dev'essere compilato senza "configure --disable-OSC" per utilizzare OMC

en: OMC remote control enabled
it: Controllo remoto OMC abilitato

en: UDP port
it: Porta UDP

en: Start OMC on startup
it: Avvia OMC all'avvio

en: Streaming/Networking
it: Streaming/Collegamento in rete

en: Jack transport
it: Trasporto jack

en: LiVES must be compiled with jack/transport.h and jack/jack.h present to use jack transport
it: LiVES dev'essere compilato con jack/transport.h e jack/jack.h presenti per usare trasporto jack

en: Jack _transport config file
it: File di configurazione di _trasporto jack

en: Start _server on LiVES startup
it: Avvia il _server all'avvio di LiVES

en: Jack transport _client (start and stop)
it: _Client jack transport (inizio e fine)

en: Jack transport sets start position
it: Jack transport imposta la posizione di avvio

en: Jack audio
it: Audio jack

en: LiVES must be compiled with jack/jack.h present to use jack audio
it: LiVES dev'essere compilato con presente jack/jack.h per usare l'audio jack

en: You MUST set the audio player to "jack" in the Playback tab to use jack audio
it: DEVI impostare il lettore audio in "jack" nella scheda Playback per usare l'audio jack

en: Jack _audio server config file
it: File di configurazione del server _audio jack

en: Play audio even when transport is _paused
it: Riproduci l'audio anche quando transport è in _pausa

en: Jack Integration
it: Integrazione Jack

en: Events to respond to:
it: Eventi a cui rispondere:

en: _Joystick events
it: Eventi _joystick

en: _Joystick device
it: Dispositivo _joystick

en: The joystick device, e.g. /dev/input/js0
it: Il dispositivo joystick, per esempio /dev/input/js0

en: _MIDI events
it: Eventi _MIDI

en: Use _ALSA MIDI (recommended)
it: Utilizza _ALSA MIDI (consigliato)

en: Create an ALSA MIDI port which other MIDI devices can be connected to
it: Crea una porta ALSA MIDI a cui gli altri dispositivi MIDI si possono connettere

en: Use _raw MIDI
it: Utilizza MIDI _grezzo

en: Read directly from the MIDI device
it: Leggi direttamente dal dispositivo MIDI

en: _MIDI device
it: Dispositivo MI_DI

en: The MIDI device, e.g. /dev/input/midi0
it: Il dispositivo MIDI, per esempio /dev/input/midi0

en: Advanced
it: Avanzate

en: MIDI check _rate
it: _Valore di controllo MIDI

en: Number of MIDI checks per keyboard tick. Increasing this may improve MIDI responsiveness, but may slow down playback.
it: Numero di controlli MIDI per battuta di tastiera. L'aumento di questo può migliorare la risposta MIDI, ma può rallentare la riproduzione.

en: MIDI repeat
it: Ripetizione MIDI

en: Number of non-reads allowed between succesive reads.
it: Numero di non-letture permesso tra letture successive.

en: (Warning: setting this value too high can slow down playback.)
it: (Attenzione: impostare questo valore troppo alto può rallentare la riproduzione.)

en: MIDI/Joystick learner
it: Studente MIDI/joystick

en: 
    LiVES will now shut down. You need to restart it for the directory change to take effect.
    Click OK to continue.
it: 
    LiVES adesso verrà chiuso. Dovrà essere riavviato perché il cambiamento della directory abbia effetto.
    Clicca OK per continuare.

en: Jack options will not take effect until the next time you start LiVES.
it: Le opzioni di jack non avranno effetto fino al prossimo avvio di LiVES.

en: Syncing to external framerate of %.8f frames per second.
it: Sincronizzando con il valore dei fotogrammi esterno di %.8f fotogrammi al secondo.

en: Cannot initialize OSC receiver
it: Non è possibile inizializzare il ricevitore OSC

en: WARNING: Cannot start OSC server at UDP port %d
it: ATTENZIONE: Non è possibile avviare il server OSC sulla porta UDP %d

en: Started OSC server at UDP port %d
it: Avviato il server OSC sulla porta UDP %d

en: Cannot start OSC/UDP server at port %d
it: Non è possibile avviare il server OSC/UDP sulla porta %d

en: Resizing frames 1 to %d
it: Ridimensionamento dei fotogrammi da 1 a %d in corso

en: Resize
it: Ridimensiona

en: Resample/Resize
it: Ricampiona/Ridimensiona

en: Length of video is now %d frames.
it: La lunghezza del video è adesso di %d fotogrammi.

en: 
    
    New rate must be greater than 0
it: 
    
    Il nuovo rapporto dev'essere maggiore di 0

en: Resampling audio
it: Ricampionando l'audio

en: LiVES was unable to resample the audio as requested.
it: LiVES non è stato in grado di ricampionare l'audio come richiesto.

en: Resample Audio
it: Ricampiona Audio

en: Audio was resampled to %d Hz, %d channels, %d bit
it: L'audio è stato ricampionato a %d Hz, %d canali, %d bit

en: Resampling video at %.8f frames per second...
it: Ricampionando il video a %.8f fotogrammi al secondo...

en: Resampling video at %.3f frames per second...
it: Ricampionando il video a %.3f fotogrammi al secondo...

en: Reordering error !
it: Errore di riordinamento !

en: Resample
it: Ricampiona

en: Current
it: Corrente

en: Rate (Hz)
it: Valore (Hz)

en: Signed
it: Firmato

en: Unsigned
it: Non Firmato

en: Little Endian
it: Piccolo Endian

en: Big Endian
it: Grande Endian

en: New
it: Nuovo

en: _Enable audio
it: _Abilita audio

en: _Frames Per Second
it: _Fotogrammi Al Secondo

en: Record for maximum:
it: Registra per un massimo di:

en:  hours
it:  ore

en:  minutes
it:  minuti

en:  seconds
it:  secondi

en: Unlimited
it: Illimitato

en: Click OK to begin recording, or Cancel to quit.
it: Clicca OK per iniziare a registrare, o Annulla per uscire.

en: OR enter the desired clip length in _seconds
it: OPPURE inserisci la lunghezza desiderata del clip in _secondi

en: Change the _audio speed as well
it: Cambia anche la velocità dell'_audio

en: 
    Speeding up the clip will cause missing frames in some multitrack layouts.
    Are you sure you wish to change the speed ?
it: 
    Velocizzare il clip causerà dei fotogrammi mancanti in alcuni layout multi-traccia.
    Sei sicuro di voler cambiare la velocità ?

en: 
    Speeding up the clip will cause missing audio in some multitrack layouts.
    Are you sure you wish to change the speed ?
it: 
    Velocizzare il clip causerà dell'audio mancante in alcuni layout multi-traccia.
    Sei sicuro di voler cambiare la velocità ?

en: Speed Change
it: Cambiamento Della Velocità

en: Changed playback speed to %.3f frames per second and audio to %d Hz.
it: Cambiata la velocità di riproduzione in %.3f fotogrammi al secondo e l'audio in %d Hz.

en: Changed playback speed to %.3f frames per second.
it: Cambiata la velocità di riproduzione in %.3f fotogrammi al secondo.

en: Resampling video
it: Ricampionando il video

en: Resampling clipboard video
it: Ricampionando il video degli appunti

en: Reordering frames
it: Riordinamento fotogrammi in corso

en: 
    
    LiVES was unable to reorder the frames.
it: 
    
    LiVES non è stato in grado di riordinare i fotogrammi.

en: Deordering frames
it: Disordinamento dei fotogrammi in corso

en: resampling error...
it: ricampionando l'errore...

en: Type: %s
it: Tipo: %s

en: 
    
    Unbind all effects from all keys/modes.
    
    Are you sure ?
it: 
    
    Slega tutti gli effetti da tutti i /tasti/modalità.
    
    Sei sicuro ?

en: 
    
    Click 'OK' to save this keymap as your default
it: 
    
    Clicca 'OK' per salvare questa mappa dei tasti come predefinita

en: Saving keymap to %s
it: Salvataggio della mappa dei tasti in %s

en: 
    Updating keymap file %s...
it: 
    Aggiornamento del file della mappa dei tasti %s in corso...

en: Saving real time effect defaults to %s...
it: Salvando i predefiniti degli effetti in tempo reale in %s...

en: 
    
    Unable to write defaults file
    %s
    Error code %d
it: 
    
    Non è stato possibile scrivere il file dei predefiniti
    %s
    Codice errore %d

en: Loading real time effect defaults from %s...
it: Caricamento dei predefiniti degli effetti in tempo reale da %s...

en: Loading generator default sizes from %s...
it: Caricando le dimensioni predefinite del generatore da %s...

en: Loading default keymap from %s...
it: Caricamento della mappa dei tasti predefinita da %s...

en: 
    
    Unable to read from keymap file
    %s
    Error code %d
it: 
    
    Non è stato possibile leggere dal file della mappa dei tasti
    %s
    Codice errore %d

en: Invalid line %d in %s
it: Linea %d non valida in %s

en: Invalid key %d in %s
it: Tasto %d non valido in %s

en: Invalid effect %s in %s
it: Effetto %s non valido in %s

en: This version of LiVES cannot mix generators/non-generators on the same key (%d) !
it: Questa versione di LiVES non può mescolare generatori/non-generatori nello stesso tasto (%d) !

en: Too many effects bound to key %d.
it: Troppi effetti legati al tasto %d.

en: update required.
it: aggiornamento richiesto.

en: 
    
    Some effects could not be located.
it: 
    
    Alcuni effetti non sono stati trovati.

en: Effect name: %s
it: Nome effetto: %s

en: Plugin name: %s
it: Nome plugin: %s

en: Author: %s
it: Autore: %s

en: Version: %d
it: Versione: %d

en: Description:
it: Descrizione:

en: 
    
    This version of LiVES does not allowing mixing of generators and non-generators on the same key.
it: 
    
    Questa versione di LiVES non permette il mescolamento di generatori e non-generatori nello stesso tasto.

en: LiVES could not locate the effect %s.
it: LiVES non è stato in grado di trovare l'effetto %s.

en: Key active
it: Tasto attivo

en: Key grab
it: Blocco tasto

en: Grab keyboard for this effect key
it: Blocca la tastiera per questo tasto effetto

en: Mode active
it: Modalità in corso di esecuzione

en: Info
it: Informazioni

en: Set Parameters
it: Imposta Parametri

en: Clear
it: Pulisci

en: Effect name:
it: Nome effetto:

en: _Clear all effects
it: _Pulisci tutti gli effetti

en: _Save as default keymap
it: _Salva come mappa dei tasti predefinita

en: _Load default keymap
it: _Carica mappa dei tasti predefinita

en: Close _window
it: Chiudi _finestra

en: Unable to create default keymap file: %s
    Please make sure your home directory is writable.
it: Non è stato possibile creare il file della mappa dei tasti predefinito: %s
    Per piacere assicurati che la tua directory home sia scrivibile.

en: Video dimensions: %d x %d are invalid. Stream cannot be opened
it: Dimensioni video: %d x %d non è valido. Il flusso non può essere aperto

en: none
it: niente

en: Unable to set display framerate to %.3f fps.
it: Non è stato possibile impostare il rapporto dei fotogrammi di visualizzazione a %.3f fps.

en: Unable to open yuv4mpeg out stream %s
it: Non è stato possibile aprire yuv4mpeg dal flusso %s

en: Auto backup
it: Backup automatico

en: Backing audio
it: Audio di supporto

en: Current track: %s (layer %d)
it: Traccia corrente: %s (livello %d)

en: Current track: Backing audio
it: Traccia corrente: Audio di supporto

en: Current track: Layer %d audio
it: Traccia corrente: Audio livello %d

en: %.2f sec.
it: %.2f secondi.

en: Source: %s
it: Fonte: %s

en: Right click for context menu.
it: Clicca con il tasto destro per attivare il menu contestuale

en: Double click on a block
    to select it.
it: Clicca due volte su un blocco
    per selezionarlo.

en: 
    
    No clips loaded.
it: 
    
    Nessun clip caricato.

en: 
    
    You must select at least one video track
    and a time region
    to apply compositors.
it: 
    
    Devi selezionare almeno una traccia video
    e una regione temporale
    per applicare i compositori.

en: %.2f sec. to %.2f sec.
it: Dal secondo %.2f al secondo %.2f.

en: Single click on timeline
    to select a frame.
it: Click singolo sulla linea del tempo
    per selezionare un fotogramma.

en: You can click and drag
    below the timeline
it: Puoi cliccare e trascinare
    sotto la linea temporale

en: to select a time region.
it: per selezionare una regione temporale.

en: Single click on timeline
it: Clicca una volta sulla linea temporale

en: to select a frame.
it: per selezionare un frame.

en: to select a block.
it: per selezionare un blocco.

en: Clips can be dragged
it: I clip possono venire trascinati

en: onto the timeline.
it: sulla linea temporale.

en: Mouse mode is: Move
it: La modalità del mouse è: Sposta

en: clips can be moved around.
it: i clip possono venire spostati in giro.

en: Mouse mode is: Select.
it: La modalità del mouse è: Seleziona.

en: Drag with mouse on timeline
it: Trascina col mouse sulla linea temporale

en: to select tracks and time.
it: per selezionare tracce e tempo.

en: Close _first gap(s) in selected tracks/time
it: Chiudi il/i primo/i intervallo/i nel tempo e nelle tracce selezionate

en: Close gaps
it: Chiudi intervalli

en: Move block
it: Sposta blocco

en: Move audio block
it: Sposta blocco audio

en: Delete block
it: Elimina blocco

en: Delete audio block
it: Elimina blocco audio

en: Split tracks
it: Dividi tracce

en: Split block
it: Dividi blocco

en: Apply %s
it: Applica %s

en: Delete %s
it: Elimina %s

en: Insert block
it: Inserisci blocco

en: Insert gap
it: Inserisci intervallo

en: Insert audio block
it: Inserisci blocco audio

en: Effect order change
it: Cambiamento dell'ordine dell'effetto

en: unsigned
it: non firmato

en: signed
it: firmato

en: Multitrack values set to %.3f fps, frame size %d x %d, audio channels %d, audio rate %d, audio sample size %d, %s.
it: Valori multi-traccia impostati a %.3f fps, dimensione del fotogramma %d x %d, canali audio %d, tasso audio %d, dimensione audio di esempio %d, %s.

en: invalid event list. Failed.
it: elenco di eventi non valido. Fallito.

en: event list has invalid fps. Failed.
it: l'elenco degli eventi ha degli fps non validi. Fallito.

en: 
    This layout requires the set "%s"
    In order to load it you must return to the Clip Editor, 
    close the current set,
    then load in the new set from the File menu.
it: 
    Questo layout impone l'insieme "% s"
    Per caricarlo devi tornare all'Editor Clip, 
    chiudere il set corrente,
    quindi caricare nel nuovo set dal menù File.

en: 
    This has an invalid number of audio channels (%d) for LiVES.
    It cannot be loaded.
it: 
    Questo ha un numero non valido di canali audio (%d) per LiVES.
    Non può essere caricato.

en: Layout was wiped.
it: Il layout è stato eliminato.

en: LiVES-%s: Multitrack %dx%d : %d bpp %.3f fps
it: LiVES-%s: Multi-traccia %dx%d : %d bpp %.3f fps

en: FX stack
it: Pila FX

en: Params.
it: Parametri

en: _Open...
it: _Apri...

en: O_pen File Selection...
it: A_pri Selezione File...

en: Open _Location/Stream...
it: Apri _Posizione/Flusso...

en: Import Selection from _dvd/vcd...
it: Importa Selezione da _dvd/vcd...

en: Import Selection from _dvd
it: Importa Selezione da d_vd

en: Import Selection from _vcd
it: Importa Selezione da v_cd

en: _Import from Device
it: I_mporta da Dispositivo

en: _CLIP EDITOR
it: EDITOR _CLIP

en: _Insert selected clip
it: _Inserisci clip selezionato

en: _Play from Timeline Position
it: _Riproduci dalla Posizione Sulla Linea Del Tempo

en: _Tracks
it: _Tracce

en: Add Video Track at _Rear
it: Aggiungi Traccia Video al _Retro

en: Add Video Track at _Front
it: Aggiungi Traccia Video al _Fronte

en: Se_lection
it: Se_lezione

en: _Select Current Track
it: _Seleziona Traccia Corrente

en: _Copy...
it: _Copia...

en: _Render
it: _Renderizza

en: _View
it: _Visualizza

en: _Event Window
it: Finestra _Eventi

en: _Event Window (selected time only)
it: Finestra _Eventi (solamente il tempo selezionato)

en: Report a _bug
it: Segnala un _bug

en: Gravity: _Normal
it: Gravità: _Normale

en: Gravity: _Left
it: Gravità: _Sinistra

en: Gravity: _Right
it: Gravità: _Destra

en: _Apply
it: _Applica

en: Time
it: Tempo

en: _Del. node
it: _Elimina nodo

en: _Next node
it: Nodo _successivo

en: _Prev node
it: Nodo _precedente

en: _Reverse playback
it: _Inverti riproduzione

en: _Velocity
it: _Velocità

en: Anchor _start
it: _Inizio ancora

en: Anchor the start point to the timeline
it: Ancora il punto di inizio alla linea del tempo

en: Anchor _end
it: _Fine ancora

en: Anchor the end point to the timeline
it: Ancora il punto di fine alla linea del tempo

en: Scroll
it: Scorri

en: Timeline (seconds)
it: Linea del tempo (secondi)

en:  Backing audio
it:  Audio di supporto

en:  Layer %d audio
it:  Audio livello %d

en: Show/hide audio details
it: Mostra/nascondi i dettagli dell'audio

en: Layer %d audio
it: Audio livello %d

en: %s (layer %d)
it: %s (livello %d)

en: Select track
it: Seleziona traccia

en: Show/hide audio
it: Mostra/nascondi audio

en: Cannot insert after this effect
it: Non è possibile inserire dopo questo effetto

en: This effect cannot be moved
it: Questo effetto non pù essere spostato

en: %.2f sec.
it: %.2f secondi.

en: %d frames
it: %d fotogrammi

en: Drag the time slider to where you
it: Trascina il cursore del tempo dove

en: want to set effect parameters
it: vuoi impostare i parametri degli effetti

en: Set parameters, then click "Apply"
it: Imposta i parametri, poi clicca "Applica"

en: Effect has no parameters.
it: L'effetto non ha parametri.

en: %s output
it: output %s

en: layer %d
it: livello %d

en: audio track
it: traccia audio

en: %s to %s
it: da %s a %s

en: _Prev filter map
it: Mappa dei filtri _precedente

en: Insert _before
it: Inserisci pr_ima

en: Insert _after
it: Inserisci _dopo

en: _Next filter map
it: Mappa dei filtri _successiva

en: 
    
    No effects at current track,
    current time.
it: 
    
    Nessun effetto nella traccia corrente,
    tempo corrente.

en: Drag a compositor anywhere
    on the timeline
    to apply it to the selected region.
it: Trascina un compositore ovunque
    sulla linea temporale
    per applicarlo alla regione selezionata.

en: Drag a transition anywhere
    on the timeline
    to apply it to the selected region.
it: Trascina una transizione ovunque
    sulla linea temporale
    per applicarla alla regione selezionata.

en: Effects can be dragged
    onto blocks on the timeline.
it: Gli effetti possono essere trascinati
    in blocchi sulla linea temporale.

en: _Adjust %s
it: _Regola %s

en: Inserted gap in selected tracks from time %.4f to %.4f
it: Intervallo inserito nelle tracce selezionate dal tempo %.4f a %.4f

en: Inserted gap in track %s from time %.4f to %.4f
it: Intervallo inserito nella traccia %s dal tempo %.4f a %.4f

en: Undid %s
it: Annullato %s

en: Redid %s
it: Rifatto %s

en: 
     (variable)
it: 
     (variabile)

en: track %s
it: traccia %s

en: tracks %s and %s
it: tracce %s e %s

en: selected tracks
it: tracce selezionate

en: Added %s %s to %s from %.4f to %.4f
it: Aggiunti %s %s a %s da %.4f a %.4f

en: Added effect %s to track %s from %.4f to %.4f
it: Aggiunto l'effetto %s alla traccia %s da %.4f a %.4f

en: rendered %d frames to new clip.
it: renderizzati %d fotogrammi nel nuovo clip.

en: Cleaning up...
it: Pulizia in corso...

en: _Pause
it: _Pausa

en: Pause (p)
it: Pausa (p)

en: Press 'm' during playback
it: Premi 'm' durante la riproduzione

en: to make a mark on the timeline
it: per creare un segno sulla linea del tempo

en: Inserted audio %.4f to %.4f from clip %s into backing audio from time %.4f to %.4f
it: Audio inserito da %.4f a %.4f dal clip %s nell'audio di supporto dal tempo %.4f a %.4f

en: Inserted frames %d to %d from clip %s into track %s from time %.4f to %.4f
it: Fotogrammi inseriti da %d a %d dal clip %s nella traccia %s dal tempo da %.4f a %.4f

en: Time region %.3f to %.3f
    selected.
it: Regione temporale da %.3f a %.3f
    selezionata

en: select one or more tracks
    to create a region.
it: seleziona una o più tracce
    per creare una regione.

en: %d video tracks selected.
it: %d tracce video selezionate.

en: Double click on timeline
    to deselect time region.
it: Clicca due volte sulla linea temporale
    per deselezionare la regione temporale.

en: Single click on an effect
    to select it.
it: Clicca una volta su un effetto
    per selezionarlo.

en: Double click on an effect
    to edit it.
it: Clicca due volte su un effetto
    per modificarlo

en: Right click on an effect
    for context menu.
it: Clicca col tasto destro del mouse su un effetto
    per il menù del contesto.

en: Effect order can be changed at
    FILTER MAPS
it: L'ordine degli effetti può essere cambiato in
    MAPPE FILTRO

en: or INSERT AFTER buttons to move it.
it: o INSERISCI DOPO per spostarlo.

en: Click on another effect,
it: Clicca su un altro effetto,

en: and the selected one
    will be inserted
it: e quello selezionato
    sarà inserito

en: after it.
it: dopo di esso.

en: before it.
it: prima di esso.

en: Removed parameter values for effect %s at time %.4f
it: Rimossi i valori del parametro per l'effetto %s al tempo %.4f

en: Set parameter values for %s %s on %s at time %.4f
it: Imposta i valori del parametro per %s %s su %s al tempo %.4f

en: Saved layout to %s
it: Salvato il layout in %s

en: clips and frames
it: clip e fotogrammi

en: clips
it: clip

en: frames
it: fotogrammi

en: 
    Auto reload layout.
it: 
    Ricarica automaticamente il layout.

en: %s
    Some %s are missing from the layout%s
    Therefore it could not be loaded properly.
it: %s
    Alcuni %s mancano nel layout%s
    Quindi non può venire caricato correttamente.

en: auto backup
it: backup automatico

en: 
    Unable to load layout file %s
it: 
    Impossibile caricare il file layout %s

en: Loading layout from %s...
it: Caricamento del layout da %s in corso...

en: Got %d events...processing...
it: Ottenuti %d eventi...processo in corso...

en: Checking and rebuilding event list
it: Controllando e ricostruendo l'elenco degli eventi

en: %d errors detected.
it: %d errori trovati.

en: Multitrack fps set to %.3f
it: Fps multi-traccia impostato a %.3f

en: _Reset values
it: _Azzera valori

en: _Close mixer
it: _Chiudi mixer

en: _Invert backing audio
    and layer volumes
it: _Inverti l'audio di supporto
    e i volumi dei layer

en: Adjust backing and layer audio values so that they sum to 1.0
it: Regola i valori dell'audio di sostegno e di livello in modo che la loro somma sia pari a 1.0

en: _Gang layer audio
it: _Riunisci audio livello

en: Adjust all layer audio values to the same value
it: Regola tutti i valori audio del layer allo stesso valore

en: JACK server started
it: Server JACK avviato

en: Unable to connect to JACK server
it: Non è stato possibile connettersi al server JACK

en: Started jack audio subsystem.
it: Sottosistema audio jack avviato.

en: Started jack audio reader.
it: Lettore audio jack avviato.

en: unclamped
it: non accumulato

en: clamped
it: accumulato

en: Responding to joystick events from %s
it: Rispondendo agli eventi del joystick da %s

en: Responding to MIDI events from %s
it: Rispondendo agli eventi MIDI da %s

en: data
it: dati

en: velocity
it: velocità

en: note
it: nota

en: value
it: valore

en: state
it: stato

en: variable
it: variabile

en: Vars.
it: Vers.

en: Joystick button %d
it: Pulsante joystick %d

en: Joystick axis %d
it: Asse joystick %d

en: range
it: intervallo

en: * scale
it: * scala

en: 
    Click OK to delete all entries
it: 
    Clicca OK per eliminare tutte le entrate

en: Clear _unmatched
it: Pulisci non _corrispondenti

en: _Delete all
it: _Elimina tutto

en: Start video playback
it: Avvia riproduzione video

en: Stop video playback
it: Interrompi riproduzione video

en: Clip select <clipnum>
it: Selezione clip <clipnum>

en: Switch foreground clip to the nth valid clip
it: Scambia il clip in primo piano con il n° clip valido

en: Play forwards
it: Riproduci in avanti

en: Play video in a forwards direction
it: Riproduci video in avanti

en: Play backwards
it: Riproduci all'indietro

en: Play video in a backwards direction
it: Riproduci video all'indietro

en: Reverse playback direction
it: Inverti la direzione di riproduzione

en: Reverse direction of video playback
it: Inverti la direzione della riproduzione del video

en: Play video faster
it: Riproduci video più velocemente

en: Play video at a slightly faster rate
it: Riproduci il video con un valore un po' più veloce

en: Play video slower
it: Riproduci video più lentamente

en: Play video at a slightly slower rate
it: Riproduci il video con un valore un po' più lento

en: Toggle video freeze
it: Commuta congelamento video

en: Freeze video, or if already frozen, unfreeze it
it: Congela video, o se è già congelato, scongelalo

en: Set video framerate to <fps>
it: Imposta il rapporto dei fotogrammi del video a <fps>

en: Start recording
it: Avvia la registrazione

en: Stop recording
it: Interrompi la registrazione

en: Toggle recording state
it: Commuta lo stato di registrazione

en: Swap foreground and background clips
it: Scambia i clip in primo piano e in secondo piano

en: Reset effect keys
it: Azzera i tasti degli effetti

en: Switch all effects off.
it: Disattiva tutti gli effetti.

en: Enable effect key <key>
it: Abilita tasto effetto <key>

en: Disable effect key <key>
it: Disabilita tasto effetto <key>

en: Toggle effect key <key>
it: Commuta tasto effetto <key>

en: Set parameter value <key> <pnum> = <value>
it: Imposta il valore del parametro <key> <pnum> = <value>

en: Set <value> of pth (numerical) parameter for effect key <key>.
it: Imposta <value> del parametro (numerico) p° per il tasto di effetto <key>.

en: Switch foreground to next clip
it: Scambia primo piano nel prossimo clip

en: Switch foreground to previous clip
it: Scambia primo piano nel clip precedente

en: Set video framerate to ratio <fps_ratio>
it: Imposta il valore dei fotogrammi del video al rapporto <fps_ratio>

en: Retrigger clip <clipnum>
it: Reinnesca il clip <clipnum>

en: Switch foreground clip to the nth valid clip, and reset the frame number
it: Scambia il clip in primo piano con il n° clip valido, e azzera il numero di fotogrammi

en: Cycle to next mode for effect key <key>
it: Salta il ciclo alla modalità successiva per il tasto di effetto <key>

en: Cycle to previous mode for effect key <key>
it: Salta il ciclo alla modalità precedente per il tasto di effetto <key>

note: TRANSLATORS: short form of "clip number"
en: clipnum
it: numero clip

note: TRANSLATORS: as in keyboard key
en: key
it: tasto

en: Saving device mapping to file %s...
it: Salvando la mappatura del dispositivo nel file %s...

en: 
    
    Error parsing file
    %s
it: 
    
    Errore durante l'analisi del file
    %s

en: 
    
    Invalid version in file
    %s
it: 
    
    Versione non valida nel file
    %s

en: Loading device mapping from file %s...
it: Caricando la mappatura del dispositivo dal file %s...

en: 
    
    Unable to open file
    %s
    Error code %d
it: 
    
    Non è stato possibile aprire il file
    %s
    Codice errore %d

en: 180 _degrees
it: 180 _gradi

en: 90 degrees _Anticlockwise
it: 90 gradi in senso _Antiorario

en: 90 degrees _Clockwise
it: 90 gradi in senso _Orario

en: Add _Border
it: Aggiungi _Bordo

en: Add noise
it: Aggiungi rumore

en: Adjust contrast
it: Regola il contrasto

en: Adjusting contrast of
it: Regolando il contrasto di

en: Adjusting noise on
it: Regolando il rumore su

en: Applying charcoal to
it: Applicando il carboncino a

en: Applying forward skip to
it: Applicando il salto in avanti a

en: Applying sepia to
it: Applicando seppia a

en: B/W Threshold
it: Soglia B/N

en: B/W thresholding
it: Creando una soglia B/N

en: Blank _Colour
it: _Colore Vuoto

en: Blank frames
it: Fotogrammi vuoti

en: Blanking
it: Vuotando

en: Block _height
it: _Altezza blocco

en: Block _width
it: _Larghezza blocco

en: Blur
it: Sfoca

en: Bluring
it: Sfocando

en: Border _Colour
it: _Colore Bordo

en: Brightness _end
it: _Fine luminosità

en: Brightness _start
it: _Inizio luminosità

en: Brightness change
it: Cambiamento luminosità

en: Brightness end
it: Fine luminosità

en: Brightness start
it: Inizio luminosità

en: Centre _X
it: Centra _X

en: Centre _Y
it: Centra _Y

en: Changing brightness of
it: Cambiando la luminosità di

en: Changing gamma of
it: Cambiando la gamma di

en: Changing hue of
it: Cambiando la tinta di

en: Changing saturation of
it: Cambiando la saturazione di

en: Charcoal
it: Carboncino

en: Checkerboard
it: Tavola di controllo

en: Checkerboarding
it: Creazione di una scacchiera in corso

en: Clipboard _over selection
it: Appunti _oltre la selezione

en: Clipboard _under selection
it: Appunti _sotto la selezione

en: Colorize
it: Colorizza

en: Colorizing
it: Colorizzando

en: Colour cycle
it: Ciclo colore

en: Colour cycling
it: Ciclizzando il colore

en: Colour filter
it: Filtro colore

en: Colour filtering
it: Filtrando il colore

en: Colour replace
it: Rimpiazzamento colore

en: Constant noise level
it: Livello rumore costante

en: Cycle _Step
it: _Cadenza Ciclo

en: Deinterlace
it: Deinterlaccia

en: Deinterlacing
it: Deinterlacciando

en: Despeckle
it: Smacchia

en: Despeckling
it: Smacchiando

en: Dream
it: Sogno

en: Dreamifying
it: Trasformando in sogno

en: E_nd %
it: Fi_ne %

en: Edge detect
it: Riconoscimento contorno

en: Edge detecting
it: Riconoscimento contorni

en: Emboss
it: Metti in rilievo

en: Embossing
it: Mettendo in rilievo

en: Enhance
it: Intensifica

en: Enhancing
it: Intensificando

en: Fade _end
it: _Fine dissolvenza

en: Fade
it: Dissolvi

en: Fading
it: Dissolvenza in corso

en: Fina_l frame
it: Fotogramma fina_le

en: Flash _colour
it: Lampeggia _colore

en: Flip vertically
it: Specchia verticalmente

en: Flop horizontally
it: Specchia orizzontalmente

en: Frame Calculator
it: Calcolatore Dei Fotogrammi

en: Frame _Colour
it: _Colore Fotogramma

en: Frame _height
it: _Altezza fotogramma

en: Frame _in frame position of clipboard...
it: Fotogramma _nella posizione fotogramma degli appunti...

en: Frame _in frame position of top frame...
it: Fotogramma _nella posizione fotogramma del fotogramma in cima...

en: Frame _width
it: _Larghezza fotogramma

en: Frames _per second (FPS)
it: Fotogrammi _al secondo (FPS)

en: Gamma _end
it: _Fine gamma

en: Gamma _start
it: _Inizio gamma

en: Gamma change
it: Cambiamento gamma

en: Generate blank frames
it: Genera fotogrammi vuoti

en: Generate clip from image
it: Genera clip da immagine

en: Generate coloured frames
it: Genera fotogrammi colorati

en: Generate title frames
it: Genera fotogrammi titolo

en: Generating blank frames
it: Generazione fotogrammi vuoti in corso

en: Generating clip from image
it: Generazione clip da immagine in corso

en: Generating coloured frames
it: Generazione fotogrammi colorati in corso

en: Generating title frames
it: Generazione fotogrammi titolo in corso

en: Horizontal flopping
it: Specchiando orizzontalmente

en: Horizontal shifting
it: Scorrendo orizzontalmente

en: Hue _end
it: _Fine tinta

en: Hue _start
it: _Inizio tinta

en: Hue change
it: Cambiamento tinta

en: Hue end
it: Fine tinta

en: Hue start
it: Inizio tinta

en: Jumble
it: Mescola

en: Jumbling
it: Mescolando

en: Keep _Centered
it: Mantieni _Centrato

en: L_eft
it: S_inistra

en: Making monochrome
it: Rendendo monocromatico

en: Modulate (BSH)
it: Modulizza (BSH)

en: Modulating
it: Modulizzazione in corso

en: Monochrome
it: Monocromizza

en: Negate
it: Rendi negativo

en: Negating
it: Rendendo negativo

en: Noise type
it: Tipo rumore

en: Noisify
it: Rumorizza

en: Normalize
it: Normalizza

en: Normalizing
it: Normalizzando

en: Number of _frames
it: Numero di _fotogrammi

en: Overlaying text on
it: Sovrapponendo il testo su

en: Photo/still
it: Foto/fotogramma

en: Pixilate
it: Pixelizza

en: Pixilating
it: Pixelando

en: Posterize
it: Posterizza

en: Posterizing
it: Posterizzando

en: Random zoom
it: Zoom casuale

en: Random zooming
it: Zoomando casualmente

en: Reduce noise
it: Riduci rumore

en: Reduction radius
it: Riduzione raggio

en: Replacing colours in
it: Rimpiazzando i colori in

en: Resize All Frames
it: Ridimensiona Tutti I Fotogrammi

en: Rotate Clip
it: Ruota Clip

en: Rotating
it: Ruotando

en: S_tart %
it: In_izio %

en: Saturation _end
it: _Fine saturazione

en: Saturation _start
it: _Inizio saturazione

en: Saturation change
it: Cambiamento saturazione

en: Saturation end
it: Fine saturazione

en: Saturation start
it: Inizio saturazione

en: Sepia
it: Seppia

en: Shift horizontally
it: Scorri orizzontalmente

en: Shift vertically
it: Scorri verticalmente

en: Shrink/Expand
it: Restringi/Espandi

en: Shrinking/Expanding
it: Restringendo/Espandendo

en: Skip forward
it: Salta in avanti

en: Solarize
it: Solarizza

en: Solarizing
it: Solarizzando

en: Spin
it: Fai Ruotare

en: Spinning
it: Facendo ruotare

en: Splice
it: Monta

en: Splicing
it: Montando

en: Spread
it: Espandi

en: Spreading
it: Espandendo

en: Step _Value
it: _Valore Cadenza

en: Step per _Frame
it: Cadenza per _Fotogramma

en: Swirl _start
it: _Inizio vortice

en: Swirl s_tep
it: Ca_denza vortice

en: Swirl
it: Spirale

en: Swirling
it: Creando una spirale

en: Text Overlay
it: Sovrapposizione Testo

en: Thres_hold
it: So_glia

en: Trimming
it: Riducendo

en: Tunneling
it: Creazione di un tunnel in corso

en: Use _Natural image size
it: Usa la dimensione _Naturale dell'immagine

en: Vertical flipping
it: Specchiando verticalmente

en: Vertical shifting
it: Spostando verticalmente

en: Wave
it: Onda

en: Waving
it: Ondeggiando

en: _Background Colour
it: Colore Di _Sfondo

en: _Background colour
it: Colore di _sfondo

en: _Black and white camera
it: Camera in bianco e _nero

en: _Black is transparent
it: Il ne_ro è trasparente

en: _Bottom
it: _Fondo

en: _Calculate
it: _Calcola

en: _Cycle Start
it: Inizio _Ciclo

en: _Decrease Contrast
it: _Diminuisci Contrasto

en: _Diffmax
it: _Diffusione Massima

en: _End Colour
it: _Fine Colore

en: _End amount
it: _Fine quantità

en: _Fade level
it: _Dissolvi livello

en: _Fade start
it: Inizio dis_soluzione

en: _Fill colour
it: _Riempi colore

en: _First frame
it: _Primo fotogramma

en: _Flash for
it: _Lampeggia per

en: _Font
it: _Carattere

en: _Frames per second
it: _Fotogrammi al secondo

en: _Frames
it: _Fotogrammi

en: _Hold for
it: _Trattieni per

en: _Horizontal segments
it: Segmenti _orizzontali

en: _Image File
it: File _Immagine

en: _Increase Contrast
it: _Aumenta Contrasto

en: _Levels
it: _Livelli

en: _Link start and end colours
it: _Collega i colori di inizio e di fine

en: _Max zoom x 10
it: Zoom _massimo x 10

en: _Middle
it: _Centro

en: _Midtone
it: _Tonalità media

en: _Negate
it: _Rendi negativo

en: _Number of frames
it: _Numero di fotogrammi

en: _Other Center
it: _Altro Centro

en: _Other
it: A_ltro

en: _Point size
it: Dimensione _punto

en: _Radius end
it: Fine _raggio

en: _Radius start
it: Inizio rag_gio

en: _Radius
it: Raggi_o

en: _Random colour each frame
it: Colora _casualmente ogni fotogramma

en: _Randomness
it: _Casualità

en: _Right
it: _Destra

en: _Rotate Selection by
it: _Ruota Selezione di

en: _Shrink rotated window to fit frame size
it: _Restringi finestra ruotata per adattarla alla dimensione del fotogramma

en: _Sigma end
it: Fime _sigma

en: _Sigma start
it: Inizio sig_ma

en: _Skip ahead
it: _Salta avanti

en: _Skip
it: _Salta

en: _Source Colour
it: Colore _Fonte

en: _Splice
it: _Monta

en: _Start Colour
it: _Inizio Colore

en: _Start Value
it: Valore _Inizio

en: _Start amount
it: _Inizio quantità

en: _Stroke colour
it: Colore _contorno

en: _Target Colour
it: Colore _Bersaglio

en: _Text
it: _Testo

en: _Time (seconds)
it: _Tempo (secondi)

en: _Top left is clipboard
it: La _cima sinistra è costituita dagli appunti

en: _Vertical segments
it: Segmenti _verticali

en: _Wavemax
it: _Onda massima

en: _White is transparent
it: Il _bianco è trasparente

en: _Wrap Around
it: _Avvolgi Attorno

en: _X Center
it: Centro _X

en: _X End
it: Fi_ne X

en: _X Start
it: Inizio _X

en: _X offset
it: Offset _X

en: _Y Center
it: Centro _Y

en: _Y End
it: Fine _Y

en: _Y Start
it: Inizio _Y

en: _Y offset
it: Offset _Y

en: _degrees
it: _gradi

en: _then
it: _poi

en: blank_frames
it: fotogrammi_vuoti

en: blur
it: sfoca

en: brightness_change
it: cambiamento_luminosità

en: charcoal
it: carboncino

en: colorize
it: colorizza

en: colour_filter
it: filtro_colore

en: colour_replace
it: rimpiazza_colore

en: contrast
it: contrasto

en: cycle
it: ciclo

en: deinterlace
it: deinterlaccia

en: despeckle
it: smacchia

en: dream
it: sogno

en: edge_detect
it: riconoscimento_contorno

en: emboss
it: stampa in rilievo

en: enhance
it: intensifica

en: every
it: ogni

en: flip
it: specchia

en: flop
it: specchia

en: frame_calculator
it: calcolatore_fotogrammi

en: gamma_change
it: cambiamento_gamma

en: gen_blank_frames
it: genera_fotogrammi_vuoti

en: gen_clip_from_image
it: genera_clip_da_immagine

en: gen_coloured_frames
it: genera_fotogrammi_colorati

en: gen_text
it: genera_testo

en: hue_change
it: cambiamento_tinta

en: jumble
it: mescola

en: modulate
it: modulizza

en: monochrome
it: monocromizza

en: negate
it: negtivizza

en: noisify
it: rumorizza

en: normalize
it: normalizza

en: photo_still
it: foto_fotogramma

en: pixilate
it: pixelizza

en: posterize
it: posterizza

en: randomzoom
it: zoomcasuale

en: resize
it: ridimensiona

en: rotate
it: ruota

en: saturation_change
it: cambia_saturazione

en: sepia
it: seppia

en: shift_horizontal
it: sposta_orizzontalmente

en: shift_vertical
it: sposta_verticalmente

en: shrink_expand
it: riduci_espandi

en: skip_forwards
it: salta_in_avanti

en: solarize
it: solarizza

en: spin
it: fai ruotare

en: spread
it: espandi

en: swirl
it: vortice

en: textover
it: testooltre

en: transition_bwthresh
it: transizione_sogliabn

en: transition_checkerboard
it: transizione_a_scacchiera

en: transition_fade2
it: dissolvenza_di_transizione2

en: transition_splice
it: transizione_dividi

en: trim_frames
it: riduci_fotogrammi

en: wave
it: onda

en: Unable to open output file !
it: Impossibile aprire il file di output!

en: LiVES could not write to $nfile.
it: LiVES non ha potuto scrivere in $nfile.

en: Unable to locate the program $rfx_builder_multi
it: Non è stato possibile trovare il programma $rfx_builder_multi

en: LiVES was unable to open it.
it: LiVES non è stato in grado di aprirlo.

en: This does not appear to be a valid video or image file
it: Questo non sembra essere un valido file immagine o video

en: Error creating new backup.
it: Errore durante la creazione di un nuovo backup.

en: This does not appear to be a valid backup file
it: Questo non sembra che sia un file di backup valido

en: LiVES was not able to open the file
it: LiVES non è stato in grado di aprire il file

en: LiVES audio error.
it: Errore audio LiVES.

en: Please install it first.
it: Per piacere installalo prima.

en: You must set the CD device first in Preferences.
it: Devi prima impostare il dispositivo CD in Preferenze.

en: $plugin_name failed:
it: Fallito $nome_plugin:
