lives - en to et translation catalogue (168 entries)

en: and any information shown below:
et: ja mis tahes allpool esitatud teave:

en: Please install gdb and then run LiVES with the -debug option to collect more information.
et: Palun installeerige gdb ja käivitage LiVES -debug sättega, et koguda rohkem infot.

en: Preserving set.
et: Valiku säilitamine.

note: TRANSLATORS: text saying "Any", for encoder and output format (as in "does not matter")
en: Any
et: Kõik

note: TRANSLATORS: text saying "None", for playback plugin name (as in "none specified")
en: None
et: Pole

note: TRANSLATORS: text saying "recommended", for plugin names, etc.
en: recommended
et: soovitatav

note: TRANSLATORS: text saying "disabled", (as in "not enabled")
en: disabled !
et: keelatud !

note: TRANSLATORS: text saying "**The current layout**", to warn users that the current layout is affected
en: **The current layout**
et: **Praegune skeem**

note: TRANSLATORS: adjective for "Built in" type effects
en: Builtin
et: Sisseehitatud

note: TRANSLATORS: adjective for "Custom" type effects
en: Custom
et: Kohandatud

note: TRANSLATORS: adjective for "Test" type effects
en: Test
et: Testi

en: Resizing
et: Mõõtmete muutmine

en: Loading realtime effect plugins...
et: Laen reaalaja efektide pluginaid...

en: Starting jack audio server...
et: Heli serveri jack käivitamine...

en: Play
et: Esita

en: _Undo
et: Võta _tagasi

en: _Redo
et: _Taasta

en: Preview
et: Eelvaade

en: 
    Please Wait
et: 
    Palun oota

en: _Preview
et: _Eelvaade

en: Format
et: Vorming

en: Frame size
et: Raami suurus

en: File size
et: Failisuurus

en: Frames
et: Raamid

en: Events
et: Sündmused

en: Total time
et: Aeg kokku

en: Audio
et: Heli

en: _Close Window
et: _Sulge aken

en: Insert
et: Lisa

en: New name
et: Uus nimi

en: _Advanced
et: _Laiendatud

en: first
et: esimene

en: last
et: viimane

en: seconds.
et: sekundit.

en: selection
et: valik

en: _Width
et: _Laius

en: This file
et: See fail

en: Cut
et: Lõika

en: Pasting
et: Kleebi

en: Inserting
et: Lisan

en: Cancelling
et: Tühistamine

en: Deleting
et: Kustutamine

en: Delete
et: Kustuta

en: Resume
et: Jätka

en: Keep
et: Säilita

en: Cancel
et: Katkesta

en: _File
et: _Fail

en: _Edit
et: _Redigeeri

en: _Delete Selection
et: _Kustuta valik

en: _Select...
et: _Vali...

en: _Invert Selection
et: _Pööra valik

en: _Play
et: _Esita

en: _Stop
et: _Peata

en: _Full Screen
et: _Täisekraan

en: _Mute
et: _Tumm

en: _Tools
et: _Tööriistad

en: _Utilities
et: Üldkas_utatavad

en: _Generate
et: _Genereeri

en: A_dvanced
et: _Eriline

en: _None
et: _Puudub

en: _Help
et: _Abi

en: _About
et: _Lähemalt

en: Volume
et: Helitugevus

en: _Free
et: _Vaba

en: _Start
et: _Alusta

en: Rewind
et: Tagasikerimine

en: Effects
et: Efektid

en: done.
et: tehtud.

en: _Undo %s
et: _Võta tagasi %s

en: _Redo %s
et: _Tee uuesti %s

en: Opening %s
et: Avamine %s

en: Unknown
et: Tundmatu

en: Untitled%d
et: Pealkirjata%d

en: Restoring
et: Taastamine

en: Show _Details
et: Näita _detailisi

en: Transitions
et: Siirded

en: effect
et: efekt

en: Utilities
et: Tööriistad

en: splitter
et: eraldaja

en: unknown
et: teadmata

en: _Height
et: _Kõrgus

en: Set as default
et: Sea vaikeväärtuseks

en: Type:
et: Tüüp:

en: _Properties...
et: _Omadused...

en: Move _Up
et: Liiguta ü_les

en: Move _Down
et: Liiguta _alla

en: seconds
et: sekundid

en: _Never
et: _Mitte kunagi

en: Playback
et: Taasesitus

en: Recording
et: Salvestamine

en: Output format
et: Väljundi vorming

en: Encoding
et: Kodeering

en: Directories
et: Kataloogid

en: Warnings
et: Hoiatused

en: Misc
et: Muud

en: Advanced
et: Muu

en: Resize
et: Suuruse muutmine

en: Current
et: Päevakajaline

en: New
et: Uus

en: Unlimited
et: Pealkirjata

en: Author: %s
et: Autor: %s

en: Description:
et: Kirjeldus:

en: Info
et: Andmed

en: Clear
et: Puhasta

en: Close _window
et: Sulge aken

en: Se_lection
et: _Valik

en: _Copy...
et: _Kopeeri...

en: _Render
et: _Genereerimine

en: _View
et: _Vaade

en: _Apply
et: _Rakenda

en: Scroll
et: Kerib

en: %s to %s
et: %s kuni %s

en: Cleaning up...
et: Puhastamine...

en: _Pause
et: _Peata

en: frames
et: kaadrit

en: data
et: andmed

en: velocity
et: kiirus

en: note
et: märkus

en: value
et: väärtus

en: state
et: maakond

en: variable
et: muutuja

en: range
et: vahemik

en: _Delete all
et: _Kustuta kõik

note: TRANSLATORS: as in keyboard key
en: key
et: klahv

en: Adjust contrast
et: Kontrasti muutmine

en: Blanking
et: Tühjendamine

en: Blur
et: Pehmendus

en: Charcoal
et: Söejoonistus

en: Checkerboard
et: Malelaud

en: Colorize
et: Värvi

en: Deinterlace
et: Kihilisuse kõrvaldamine

en: Deinterlacing
et: Kihilisuse eemaldamine

en: Despeckle
et: Punktitasandus

en: Dream
et: Unelemismuusika

en: Edge detect
et: Servade tuvastamine

en: Emboss
et: Reljeefne

en: Enhance
et: Arenda

en: Fade
et: Hajumine

en: Fading
et: Hajumine

en: Flip vertically
et: Vertikaalselt peegeldamine

en: Monochrome
et: Ühevärviline

en: Negate
et: Negatiiv

en: Normalize
et: Normaliseerimine

en: Normalizing
et: Normaalseks tegemine

en: Posterize
et: Posterdamine

en: Rotating
et: Pööramine

en: Sepia
et: Seepia

en: Skip forward
et: Edasikerimine

en: Solarize
et: Ülesäritus

en: Spin
et: Spinn

en: Spread
et: Hajuta

en: Spreading
et: Hajutamine

en: Swirl
et: Pööris

en: Wave
et: Laine

en: _Bottom
et: _Alumine

en: _Font
et: _Kirjatüüp

en: _Frames
et: _Kaadrid

en: _Other
et: _Muud

en: _Radius
et: _Raadius

en: _Right
et: _Paremal

en: _Skip
et: _Jäta vahele

en: _Text
et: _Tekst

en: _Wrap Around
et: _Lõppu (või algusese) jõudmisel otsingut ei katkestata"

en: cycle
et: ringle

en: every
et: iga

en: resize
et: muuda suurust

en: rotate
et: pööramine

en: sepia
et: seepia
