lives - en to te translation catalogue (115 entries)

note: TRANSLATORS: localised name may be used here
en: LiVES
te: లైవ్స్

note: TRANSLATORS: text saying "Any", for encoder and output format (as in "does not matter")
en: Any
te: ఏదైనా

note: TRANSLATORS: text saying "None", for playback plugin name (as in "none specified")
en: None
te: ఏదీ వద్దు

note: TRANSLATORS: text saying "recommended", for plugin names, etc.
en: recommended
te: సిఫారసుచేయబడింది

note: TRANSLATORS: adjective for "Built in" type effects
en: Builtin
te: నిర్మితమైన

note: TRANSLATORS: adjective for "Custom" type effects
en: Custom
te: మలచిన

note: TRANSLATORS: adjective for "Test" type effects
en: Test
te: పరిశీలన

en: Resizing
te: పరిమాణం మార్చుట

en: Play
te: ఆడించు

en: _Undo
te: చేసింది రద్దు (_U)

en: _Redo
te: మళ్ళీచేయి (_R)

en: Video
te: వీడియో

en: Preview
te: మునుజూపు

en: 
    Please Wait
te: 
    దయచేసి వేచివుండండి

en: _Preview
te: మునుజూపు (_P)

en: Format
te: ఫార్మేట్

en: File size
te: ఫైల్ పరిమాణం

en: Frames
te: చట్రాలు

en: Events
te: ఘటనలు

en: Audio
te: ఆడియో

en: _Close Window
te: కిటికీని మూసివేయి (_C)

en: Insert
te: చేర్చు

en: _Advanced
te: అధునాతనం (_A)

en: first
te: మొదటి

en: last
te: చివరి

en: seconds.
te: సెకనులు.

en: _Width
te: వెడల్పు (_W)

en: Cut
te: కత్తిరించు

en: Deleting
te: తొలగిస్తున్నది

en: Delete
te: తొలగించు

en: Resume
te: తిరిగిప్రారంభించు

en: Keep
te: ఉంచు

en: Cancel
te: రద్దుచేయి

en: _File
te: ఫైల్ (_F)

en: _Edit
te: సవరణ (_E)

en: _Select...
te: ఎంపికచేయి (_S)...

en: _Invert Selection
te: _తిరగబడ్డ ఎంపిక

en: _Play
te: ప్లేచేయి (_P)

en: _Stop
te: ఆపివేయి (_S)

en: _Full Screen
te: పూర్తితెర(_F)

en: _Mute
te: నిశబ్దం (_M)

en: _Tools
te: పనిముట్లు (_T)

en: _Generate
te: జనియింపచేయుము (_G)

en: _Preferences...
te: ప్రాధాన్యతలు...(_P)

en: _None
te: ఏదీకాదు (_N)

en: _Help
te: సహాయం (_H)

en: _About
te: గురించి (_A)

en: Volume
te: ధ్వనిస్థాయి

en: _Free
te: _ఖాళీ

en: _Start
te: _ప్రారంభం

en: Rewind
te: వెనుకకుతిప్పు

en: Effects
te: ప్రభావాలు

en: Clips
te: ముక్కలు

en: Opening %s
te: %s తెరుస్తోంది

en: Unknown
te: అపరిచితం

en: generator
te: ఉత్పాదకం

en: Generators
te: ఉత్పాదకాలు

en: Transitions
te: అవస్థాంతరములు, మార్పులు

en: effect
te: ప్రభావం

en: Utilities
te: సౌలభ్యాలు

en: unknown
te: తెలియని

en: %s : size
te: %s : పరిమాణం

en: _Height
te: ఎత్తు (_H)

en: Type:
te: రకము:

en: _Properties...
te: లక్షణాలు(_P)...

en: Move _Up
te: పైకి జరుపు

en: Move _Down
te: క్రిందకి జరుపు

en: _Name:
te: పేరు (_N):

en: _Type:
te: రకం (_T):

en: _Default:
te: అప్రమేయం (_D):

en: seconds
te: సెకనులు

en: _Never
te: _ఎప్పుడు కాదు

en: Playback
te: ప్లేబాక్

en: Recording
te: రికార్డింగ్

en: Encoding
te: ఎన్‌కోడింగ్

en: Directories
te: సంచయాలు

en: Warnings
te: హెచ్చరికలు

en: Misc
te: ఇతరేతర

en: Advanced
te: అధునాతన

en: Resize
te: పునఃపరిమాణము

en: Current
te: ప్రస్తుత

en: Unsigned
te: అన్ సైన్డు

en: New
te: కొత్త

en: Unlimited
te: అపరమితమైన

en: Info
te: సమాచారం

en: Clear
te: శుభ్రముచేయి

en: Delete %s
te: %s తొలగించు

en: _Open...
te: తెరవు...(_O)

en: _Tracks
te: ట్రాక్‌లు (_T)

en: Se_lection
te: ఎంపిక (_l)

en: _Copy...
te: నకలుతీయు...(_C)

en: _View
te: వీక్షణం (_V)

en: _Apply
te: అనువర్తించు (_A)

en: _Velocity
te: వేగం (_V)

en: Scroll
te: జరుపు

en: Select track
te: ట్రాకును ఎంపికచేయి

en: Show/hide audio
te: ఆడియోని చూపించు/దాయి

en: Video %d
te: వీడియో %d

en: %d frames
te: %d చట్రాలు

en: layer %d
te: పొర %d

en: audio track
te: ఆడియో ట్రాక్

en: _Adjust %s
te: %sను సవరించు (_A)

en: selected tracks
te: ఎంచుకున్న ట్రాకులు

en: Cleaning up...
te: శుభ్రపరుస్తోంది...

en: _Pause
te: నిలిపివేయి(_P)

en: clips and frames
te: ముక్కలు మరియు చట్రాలు

en: clips
te: ముక్కలు

en: frames
te: చట్రాలు

en: velocity
te: వేగం

en: note
te: గమనిక

en: value
te: విలువ

en: state
te: స్థితి

en: _Delete all
te: అన్నీ తొలగించు (_D)

en: Start recording
te: రికార్డింగు ప్రారంభించు

en: Stop recording
te: రికార్డింగు ఆపివేయి
