lives - en to fi translation catalogue (652 entries)

en: and any information shown below:
fi: ja alla olevat tiedot:

en: Please install gdb and then run LiVES with the -debug option to collect more information.
fi: Asenna gdb ja käynnistä LiVES sen jälkeen valitsimella -debug kerätäksesi lisätietoja.

en: Preserving set.
fi: Säilytetään leikesarja.

note: TRANSLATORS: text saying "Any", for encoder and output format (as in "does not matter")
en: Any
fi: Mikä tahansa

note: TRANSLATORS: text saying "None", for playback plugin name (as in "none specified")
en: None
fi: Ei mitään

note: TRANSLATORS: text saying "recommended", for plugin names, etc.
en: recommended
fi: suositeltu

note: TRANSLATORS: text saying "disabled", (as in "not enabled")
en: disabled !
fi: kytketty pois päältä!

note: TRANSLATORS: text saying "**The current layout**", to warn users that the current layout is affected
en: **The current layout**
fi: **Nykyinen asettelu**

note: TRANSLATORS: adjective for "Custom" type effects
en: Custom
fi: Mukauta

note: TRANSLATORS: adjective for "Test" type effects
en: Test
fi: Kokeile

en: Starting...
fi: Käynnistetään...

en: Resizing
fi: Koon muutos

en: Loading realtime effect plugins...
fi: Ladataan reaaliaikaiset tehosteliitännäiset...

en: Starting jack audio server...
fi: Käynnistetään jack-äänipalvelin...

en: Starting jack transport server...
fi: Käynnistetään jack-välityspalvelin...

en: UNKNOWN - please patch me !
fi: TUNTEMATON - ole hyvä ja korjaa minut !

en: 
    
    Window manager reports as "%s";
fi: 
    
    Ikkunointiohjelma ilmoitti olevansa "%s";

en: number of monitors detected: %d
fi: näyttöjä löydetty: %d

en: Compiled with jack support, good !
fi: Käännetty jack-tuella, hienoa!

en: Welcome to LiVES version %s.
fi: Tervetuloa LiVES-versioon %s.

en: 
    Startup syntax is: %s [opts] [filename [start_time] [frames]]
fi: 
    Käynnistyssyntaksi on: %s [valitsimet] [tiedostonimi [aloitusaika] [kehykset]]

en: Where: filename is the name of a media file or backup file.
fi: Missä: tiedostonimi on mediatiedoston tai varmuuskopiotiedoston nimi.

en: start_time : filename start time in seconds
fi: aloitusaika : tiedostonnimen aloitusaika sekunteina

en: frames : maximum number of frames to open
fi: kehykset : avattavien kehysten enimmäismäärä

en: opts can be:
fi: valitsimia voivat olla:

en: -help            : show this help text and exit
fi: -help            : näytä tämä ohjeteksti ja poistu

en: -set <setname>   : autoload clip set setname
fi: -set <leikenimi> : lataa automaattisesti leikesarja leikenimi

en: -noset           : do not load any set on startup
fi: -noset           : älä lataa leikesarjoja käynnistäessä

en: -recover         : force loading of crash recovery
fi: -recover : voimaan lastaus kaatua hyödyntämistä

en: -nogui           : do not show the gui
fi: -nogui           : käynnistä ilman käyttöliittymää

en: -startup-ce      : start in clip editor mode
fi: -startup-ce : alkaa clip editori-tilassa

en: -startup-mt      : start in multitrack mode
fi: -startum-mt : alkaa moniraitaäänityksen tilassa

en: -oscstart <port> : start OSC listener on UDP port <port>
fi: -oscstart <portti> : käynnistä OSC-kuuntelin UDP-portissa <portti>

en: -nooscstart      : do not start OSC listener
fi: -nooscstart      : älä käynnistä OSC-kuuntelinta

en: -devicemap <mapname>          : autoload devicemap
fi: -devicemap <kartan nimi> : automaattisesti Kontti kartta

en: -debug            : try to debug crashes (requires 'gdb' installed)
fi: -debug            : yritä jäljittää kaatumisen aiheuttavaa vikaa ("gdb" oltava asennettuna)

en: Starting GUI...
fi: Käynnistetään graafinen käyttöliittymä...

en: 
    LiVES was unable to locate 'convert'. You should install convert and image-magick if you want to use rendered effects.
fi: 
    LiVES ei löytänyt "convert"-ohjelmaa. Asenna convert ja image-magick jos haluat käyttää hahmonnettuja tehosteita.

en: 
    LiVES was unable to locate 'composite'. You should install composite and image-magick if you want to use the merge function.
fi: 
    LiVES ei löytänyt "composite"-ohjelmaa. Asenna composite ja image-magick jos haluat käyttää yhdistä-toimintoa.

en: 
    LiVES was unable to locate 'sox'. Some audio features may not work. You should install 'sox'.
fi: 
    LiVES ei löytänyt ohjelmaa 'sox'. Jotkin ääniominaisuudet eivät välttämättä toimi. Sinun tulisi asentaa 'sox'.

en: Loading rendered effect plugins...
fi: Ladataan hahmonnetut tehosteliitännäiset...

en: Autoloading set %s...
fi: Ladataan automaattisesti leikesarja %s...

en: Invalid audio player %s
fi: Virheellinen musiikkisoitin %s

en: LiVES-%s: <%s> %dx%d : %d frames %d bpp %.3f fps
fi: LiVES-%s: <%s> %dx%d : %d kuvaa %d bpp %.3f fps

en: LiVES-%s: <%s> %dx%d : ??? frames ??? bpp %.3f fps
fi: LiVES-%s: <%s> %dx%d : ??? kuvaa ??? bpp %.3f fps

en: LiVES-%s: <No File>
fi: LiVES-%s: <Ei tiedostoa>

en: Play
fi: Toista

en: LiVES was unable to capture this image
fi: LiVES ei pystynyt kaappaamaan tätä kuvaa

en: _Undo
fi: Kum_oa

en: _Redo
fi: _Tee uudestaan

en: 
    LiVES could not write to the directory
    %s
    Please try again and choose a different location.
fi: 
    LiVES ei voi kirjoittaa hakemistoon
    %s
    Valitse eri hakemisto ja yritä uudelleen.

en: Directory name is too long !
fi: Kansion nimi on liian pitkä!

en: LiVES FAILED TO START YOUR SELECTED AUDIO PLAYER !
fi: LiVES EI PYSTYNYT KÄYNNISTÄMÄÄN VALITSEMAASI ÄÄNISOITINTA!

en: Before starting LiVES, you need to choose an audio player.
    
    PULSE AUDIO is recommended for most users
fi: Ennen LiVESin käynnistystä on valittava äänisoitin.
    
    PULSE AUDIO on suositeltava useimmille käyttäjille

en: , but this version of LiVES was not compiled with pulse audio support.
fi: , mutta tätä LiVESin versiota ei ole käännetty pulse audio -tuella.

en: JACK audio is recommended for pro users
fi: JACK audio on suositeltava edistyneemmille käyttäjille

en: , but this version of LiVES was not compiled with jack audio support.
fi: , mutta tätä LiVESin versiota ei ole käännetty jack audio -tuella.

en: , but you do not have jackd installed. You may wish to install jackd first before running LiVES.
fi: , mutta jackd ei ole asennettuna. On suositeltavaa asentaa se ennen LiVESin käynnistystä.

en: SOX may be used if neither of the preceding players work,
fi: SOXia voi käyttää jos kumpikaan edellisistä soittimista ei toimi,

en: but you do not have sox installed.
    You are advised to install it before running LiVES.
fi: mutta sox ei ole asennettuna.
    On suositeltavaa asentaa se ennen LiVESin käynnistystä.

en: Use _jack audio player
fi: Käytä _jack-äänisoitinta

en: Use _sox audio player
fi: Käytä _sox-äänisoitinta

en: _Next
fi: _Seuraava

en: Skipped
fi: Ohitettu

en: Passed
fi: Hyväksytty

en: Failed
fi: Epäonnistui

en: Checking for "sox" presence
fi: Tarkistetaan löytyykö "sox"

en: Checking if sox can convert audio
fi: Tarkistetaan, voiko sox muuntaa ääntä

en: Unable to write to: %s
fi: Kirjoittaminen ei onnistu: %s

en: Command failed: %s
fi: Komento epäonnistui: %s

en: Checking for "convert" presence
fi: Tarkistetaan löytyykö "convert"

en: 
    
        Click Cancel to exit and install any missing components, or Next to continue
fi: 
    
        Napsauta Peru jos haluat lopettaa ja asentaa puuttuvat ohjelmat, tai Seuraava jatkaaksesi

en: Start in _Clip Edit mode
fi: Käynnistä _Leikemuokkaustilaan

en: Start in _Multitrack mode
fi: Käynnistä _Multitrack-tilaan

en: _Finish
fi: _Valmis

en: Let LiVES set the _file extension
fi: Anna LiVESin asettaa _tiedostomääre

en: (No video)
fi: (Ei videoraitaa)

en: (No audio)
fi: (Ei ääniraitaa)

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Click here to _Preview any selected video, image or audio file
fi: Napsauta tästä esi_katsellaksesi mitä tahansa valittua video-, kuva- tai äänitiedostoa

en: Click here to _Preview any selected audio file
fi: Napsauta tästä esi_kuunnellaksesi valittua äänitiedostoa

en: Click here to _Preview the video
fi: Klikkaa tästä _Esikatselu video

en: 
    Please Wait
fi: 
    Odota hetki

en: _Enough
fi: _Riittää jo

en: 
    
    Please Wait
    
    Remember to switch off effects (ctrl-0) afterwards !
fi: 
    
    Odota hetki
    
    Muista poistaa tehosteet käytöstä (ctrl-0) myöhemmin!

en: _Preview
fi: _Esikatselu

en: Format
fi: Formaatti

en: Frame size
fi: Kuvakoko

en: File size
fi: Tiedostokoko

en: Byte size
fi: Tavukoko

en: Frames
fi: Kuvia

en: Events
fi: Tapahtumat

en: Total time
fi: Kokonaisaika

en: Audio
fi: Ääni

en: Keep _my settings
fi: Pidä _Omat asetukset

en: Use _recommended settings
fi: Käytä _suositeltuja asetuksia

en: _Save to file
fi: _Tallenna tiedoston

en: _Close Window
fi: _Sulje ikkuna

en: Insert
fi: Lisäys

en: _Number of times to insert
fi: _Lisäyskertojen määrä

en: Insert _before selection
fi: Lisää valinnan _eteen

en: Insert clipboard before selected frames
fi: Lisää leikepöydän sisältö valittujen kuvien eteen

en: Insert _after selection
fi: Lisää valinnan _perään

en: Insert clipboard after selected frames
fi: Lisää leikepöydän sisältö valittujen kuvien perään

en: Insert _with sound
fi: Lisää äänen _kanssa

en: Insert with_out sound
fi: Lisää _ilman ääntä

en: Do not send bandwidth information
fi: Älä lähetä kaistanleveystietoja

en: New name
fi: Uusi nimi

en: Set name
fi: Leikesarjan nimi

en: _Advanced
fi: L_isäasetukset

en: Device:        /dev/video
fi: Laite:        /dev/video

en: Device:        fw:
fi: Laite:        fw:

en: Channel
fi: Kanava

en: Width
fi: Leveys

en: Height
fi: Korkeus

en: Fade in over
fi: Häivytä alusta

en: first
fi: ensimmäiset

en: Fade out over
fi: Häivytä lopusta

en: last
fi: viimeiset

en: seconds.
fi: sekuntia.

en: selection
fi: valinta

en: Title/Name :
fi: Otsikko/Nimi :

en: Author/Artist :
fi: Tekijä/esittäjä :

en: Comments :
fi: Kommentit :

en: Subtitle file
fi: Tekstitystiedosto

en: You are about to leave multitrack mode.
    The current layout has not been saved.
    What would you like to do ?
fi: Olet poistumassa multitrack-tilasta.
    Nykyistä asettelua ei ole tallennettu.
    Mitä haluat tehdä?

en: You are about to leave multitrack mode.
    The current layout has been changed since the last save.
    What would you like to do ?
fi: Olet poistumassa multitrack-tilasta.
    Nykyistä asettelua on muutettu viime tallennuksen jälkeen.
    Mitä haluat tehdä?

en: You are about to exit LiVES.
    The current clip set can be saved.
    What would you like to do ?
fi: Olet sulkemassa LiVESin.
    Nykyinen leikesarja voidaan tallentaa.
    Mitä haluat tehdä?

en: The current clip set has not been saved.
    What would you like to do ?
fi: Nykyistä leikesarjaa ei ole tallennettu.
    Mitä haluat tehdä?

en: The current layout has not been saved.
    What would you like to do ?
fi: Nykyistä asettelua ei ole tallennettu.
    Mitä haluat tehdä?

en: Clip set _name
fi: Leikesarjan _nimi

en: _Wipe layout
fi: _Poista asettelu

en: _Ignore changes
fi: _Hylkää muutokset

en: _Delete clip set
fi: _Poista leikesarja

en: _Delete layout
fi: _Poista asettelu

en: _Save layout
fi: _Tallenna asettelu

en: _Save clip set
fi: _Tallenna leikesarja

en: 
    LiVES has detected a multitrack layout from a previous session.
    Would you like to try and recover it ?
fi: 
    LiVES löysi multitrack-asettelun edellisen istunnon jäljiltä.
    Haluatko yrittää sen palautusta?

en: Multitrack Keys
fi: Multitrack-näppäimet

en: _Width
fi: _Leveys

en: This file
fi: Tämä tiedosto

en: 
    Invalid project file.
fi: 
    Virheellinen projektitiedosto.

en: 
    
    Set will be deleted from the disk.
    Are you sure ?
fi: 
    
    Leikesarja poistetaan levyltä.
    Haluatko varmasti tehdä tämän?

en: Deleting set...
fi: Poistetaan leikesarja...

en: Deleting set
fi: Poistetaan leikesarja

en: Set %s was permanently deleted from the disk.
fi: Leikesarja %s poistettiin lopullisesti levyltä.

en: Undoing
fi: Kumotaan

en: Length of video is now %d frames at %.3f frames per second.
fi: Videon pituus on nyt %d kuvaa nopeudella %.3f kuvaa sekunnissa.

en: Copying to the clipboard
fi: Kopioidaan leikepöydälle

en: Cut
fi: Leikkaa

en: Pasting
fi: Liitetään

en: Inserting %d%s frames from the clipboard...
fi: Lisätään %d%s kuvaa leikepöydältä...

en: Inserting
fi: Lisätään

en: Inserting %d times from the clipboard%s...
fi: Lisätään %d kertaa leikepöydältä%s...

en: Inserting %d frames from the clipboard%s...
fi: Lisätään %d kuvaa leikepöydältä%s...

en: Cancelling
fi: Perutaan

en: 
    Deleting all frames will close this file.
    Are you sure ?
fi: 
    Kaikkien kuvien poisto sulkee tämän tiedoston.
    Haluatko varmasti tehdä tämän?

en: Deleting frames %d to %d%s...
fi: Poistetaan kuvat %d - %d%s...

en: Deleting
fi: Poistetaan

en: Delete
fi: Poisto

en: 
    
    Selection is locked.
fi: 
    
    Valinta on lukittu.

en: Record cancelled.
fi: Nauhoitus peruttu.

en: 
    
    The '%s' plugin reports:
    %s
fi: 
    
    '%s'-liitännäinen ilmoittaa:
    %s

en: 
    
    Unable to find the 'init' method in the %s plugin.
    The plugin may be broken or not installed correctly.
fi: 
    
    Liitännäisestä %s ei löytynyt 'init'-metodia.
    Liitännäinen saattaa olla rikki tai virheellisesti asennettu.

en: Saving set %s
fi: Tallennetaan leikesarja %s

en: Loading clips from set %s
fi: Ladataan leikkeet leikesarjasta %s

en: LiVES will attempt to recover some disk space.
    You should ONLY run this if you have no other copies of LiVES running on this machine.
    Click OK to proceed.
fi: LiVES yrittää vapauttaa hieman levytilaa.
    Tämä toimintoa EI tule suorittaa jos tällä koneella on käynnissä useampia kopioita LiVESistä.
    Napsauta OK jatkaaksesi.

en: 
      Opening...
fi: 
      Avataan...

en: A video editor and VJ program.
fi: Videomuokkain ja VJ-ohjelma.

en: Hide the play window (s)
fi: Piilota toistoikkuna (s)

en: Show the play window (s)
fi: Näytä toistoikkuna (s)

en: Play in separate window (s)
fi: Toista erillisessä ikkunassa (s)

en: Audio volume (%.2f)
fi: Äänenvoimakkuus (%.2f)

en: Unmute the audio (z)
fi: Palauta ääni (z)

en: Mute the audio (z)
fi: Vaimenna ääni (z)

en: Reversing clipboard...
fi: Käännetään leikepöydän järjestys...

en: Reversing clipboard
fi: Käännetään leikepöydän järjestys

en: Loaded subtitle file: %s
fi: Ladattiin tekstitystiedosto: %s

en: Opening audio %s, type %s...
fi: Avataan äänitiedosto %s, tyyppi %s...

en: Opening audio
fi: Avataan äänitiedosto

en: New Audio
fi: Uusi ääniraita

en: CD track %d
fi: CD-raita %d

en: Opening CD track...
fi: Avataan CD-raita...

en: Error loading CD track
fi: Virhe ladattaessa CD-raitaa

en: Resume
fi: Jatka

en: paused...
fi: pysäytetty...

en: resumed...
fi: jatketaan...

en: Keep
fi: Pidä

en: Cancel
fi: Peruuta

en: 
    
    You must install "xwininfo" before you can use this feature
fi: 
    
    Tätä ominaisuutta voi käyttää vain jos "xwininfo" on asennettuna

en: 
    Record time must be greater than 0.
fi: 
    Tallennusajan tulee olla pidempi kuin 0.

en: Capture an External Window:
    
    Click on 'OK', then click on any window to capture it
    Click 'Cancel' to cancel
fi: Ulkoisen ikkunan kaappaus:
    
    Napsauta "OK", ja sen jälkeen napsauta mitä tahansa ikkunaa kaapataksesi sen
    Napsauta "Peruuta" peruaksesi toiminnon

en: External window was released.
fi: Ulkoinen ikkuna vapautettiin.

en: Click on a Window to Capture it
    Press 'q' to stop recording
fi: Napsauta haluamaasi ikkunaa kaapataksesi sen
    Paina "q" lopettaaksesi nauhoituksen.

en: LiVES was unable to capture this window. Sorry.
fi: LiVES ei pystynyt kaappaamaan tästä ikkunasta. Pahoittelemme tapahtunutta.

en: Export Selected Audio as...
fi: Vie valittu äänijakso tiedostoon...

en: Export Audio as...
fi: Vie ääniraita tiedostoon...

en: 
    
    The audio playback speed has been altered for this clip.
    Click 'OK' to export at the new speed, or 'Cancel' to export at the original rate.
fi: 
    
    Tämän leikkeen ääniraidan toistonopeutta on muutettu.
    Napsauta "OK" viedäksesi uudella nopeudella, tai "Peruuta" viedäksesi alkuperäisellä nopeudella.

en: Exporting audio frames %d to %d as %s...
fi: Viedään äänijakso %d - %d tiedostoon %s...

en: Exporting audio as %s...
fi: Viedään ääniraita tiedostoon %s...

en: Exporting audio
fi: Viedään ääniraita

en: 
    Deleting all audio will close this file.
    Are you sure ?
fi: 
    Tämä tiedosto suljetaan jos koko ääniraita poistetaan.
    Haluatko varmasti tehdä tämän?

en: Deleting all audio...
fi: Poistetaan koko ääniraita...

en: Deleting Audio
fi: Poistetaan ääniraita

en: Merging clipboard with selection...
fi: Yhdistetään leikepöydän sisältö valintaan...

en: _File
fi: _Tiedosto

en: _Open File/Directory
fi: _Avaa tiedosto/hakemisto

en: Import from _Firewire Device (dv)
fi: Tuo Firewire-laitteelta (_dv)

en: Import from _Firewire Device (hdv)
fi: Tuo Firewire-laitteelta (_hdv)

en: _Recent Files...
fi: _Viimeisimmät tiedostot...

en: _Reload Clip Set...
fi: Lataa leikesarja _uudestaan...

en: Close/Sa_ve All Clips
fi: Sulje/tallenna _kaikki leikkeet

en: Encode _Selection As...
fi: Tallenna _valinta nimellä...

en: _Close This Clip
fi: _Sulje tämä leike

en: Encode/Load/Backup _with Sound
fi: Tallenna/lataa/varmuuskopioi _äänen kanssa

en: Auto load subtitles
fi: Lataa tekstitykset automaattisesti

en: Clean _up Diskspace
fi: Siivoa lev_ytila

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: _MULTITRACK mode
fi: _MULTITRACK-tila

en: _Copy Selection
fi: _Kopioi valinta

en: Cu_t Selection
fi: _Leikkaa valinta

en: _Insert from Clipboard...
fi: L_isää leikepöydältä...

en: Paste as _New
fi: Liitä _uutena

en: _Merge Clipboard with Selection...
fi: _Yhdistä leikepöydän sisältö valintaan...

en: _Delete Selection
fi: _Poista valinta

en: Decouple _Video from Audio
fi: I_rrota video ääniraidasta

en: _Select...
fi: _Valitse...

en: Select _All Frames
fi: Valitse _kaikki kuvat

en: _Start Frame Only
fi: Vain _aloituskuva

en: _End Frame Only
fi: Vain _lopetuskuva

en: Select from _First Frame
fi: Valitse _ensimmäisestä kuvasta alkaen

en: Select to _Last Frame
fi: Valitse _viimeiseen kuvaan saakka

en: Select Last Insertion/_Merge
fi: Valitse viimeisin lisäys/_yhdistäminen

en: Select Last _Effect
fi: Valitse viimeisin _tehoste

en: _Invert Selection
fi: Tee k_äänteinen valinta

en: _Lock Selection Width
fi: Luki_tse valinnan leveys

en: _Play
fi: T_oisto

en: _Play All
fi: _Toista kaikki

en: Pla_y Selection
fi: Toista _valinta

en: Play _Clipboard
fi: Toista _leikepöydän sisältö

en: _Stop
fi: _Pysäytä

en: Re_wind
fi: Palaa _alkuun

en: _Full Screen
fi: K_okoruutu

en: _Double Size
fi: Kak_sinkertainen koko

en: Play in _Separate Window
fi: Toista _erillisessä ikkunassa

en: _Blank Background
fi: P_imennä tausta

en: L_oop Continuously
fi: _Jatkuva silmukka

en: Pin_g Pong Loops
fi: Pin_g Pong -silmukka

en: _Mute
fi: _Vaimenna ääni

en: S_how Frame Counter
fi: Näytä _kuvalaskuri

en: Show Subtitles
fi: Näytä tekstitykset

en: Effect_s
fi: T_ehosteet

en: Effects are applied to the current selection.
fi: Tehosteet lisätään nykyiseen valintaan.

en: _Tools
fi: T_yökalut

en: Tools are applied to complete clips.
fi: Työkaluja käytetään kokonaisissa leikkeissä.

en: _Reverse Clipboard
fi: Käännä leikepöydän _järjestys

en: _Change Playback/Save Speed...
fi: Muuta toisto/tallennus_nopeutta...

en: Resample _Video to New Frame Rate...
fi: Muunna _videon kuvanopeus...

en: _Utilities
fi: A_puvälineet

en: _Generate
fi: Lu_o

en: Load _Subtitles from File...
fi: Lataa _tekstitykset tiedostosta...

en: Capture _External Window...
fi: Kaappaa _ulkoisesta ikkunasta...

en: _Preferences...
fi: _Asetukset...

en: _Audio
fi: _Ääni

en: Load _New Audio for Clip...
fi: Lataa leikkeeseen _uusi ääniraita...

en: Load _CD Track...
fi: Lataa _CD-kappale...

en: E_ject CD
fi: P_oista CD

en: Record E_xternal Audio...
fi: _Nauhoita ulkoisesta lähteestä...

en: to New _Clip...
fi: Uuteen _leikkeeseen...

en: to _Selection
fi: _Valintaan

en: Fade Audio _In...
fi: Tee _alkuhäivytys...

en: Fade Audio _Out...
fi: Tee _loppuhäivytys...

en: _Export Audio...
fi: Vie _ääni...

en: Export _Selected Audio...
fi: Vie _valittu äänijakso...

en: Export _All Audio...
fi: Vie _koko ääniraita...

en: _Delete Audio...
fi: _Poista ääni...

en: Delete _Selected Audio
fi: Poista _valittu äänijakso

en: Delete _All Audio
fi: Poista _koko ääniraita

en: _Info
fi: T_iedot

en: Show Clip _Info
fi: Näytä leikkeen _tiedot

en: Show/_Edit File Comments
fi: Näytä/_muokkaa tiedostokommentteja

en: Show _Clipboard Info
fi: Näytä _leikepöydän tiedot

en: Show _Messages
fi: Näytä _viestit

en: Show _Layout Errors
fi: Näytä _asetteluvirheet

en: _Clips
fi: _Leikkeet

en: _Rename Current Clip in Menu...
fi: Nimeä nykyinen leike _uudelleen ikkunassa...

en: A_dvanced
fi: Li_sätyökalut

en: _RFX Effects/Tools/Utilities
fi: _RFX-tehosteet/työkalut/apuohjelmat

en: Real Time _Effect Mapping
fi: Tosiaikaisten _tehosteiden näppäinsidokset

en: Bind real time effects to ctrl-number keys.
fi: Sido tosiaikaiset tehosteet ctrl-numero-näppäinyhdistelmiin.

en: Show VJ _Keys
fi: Näytä VJ-_näppäimet

en: To_ys
fi: Leikki_kalut

en: _None
fi: _Ei mitään

en: _Mad Frames
fi: Le_vottomat kuvat

en: _LiVES TV (broadband)
fi: _LiVES TV (laajakaista)

en: _Help
fi: O_hje

en: _Manual (opens in browser)
fi: Käyttöo_hje (avautuu selaimessa)

en: _About
fi: _Tietoja ohjelmasta

en: Rewind to start (w)
fi: Palaa alkuun (w)

en: Play all (p)
fi: Toista kaikki (p)

en: Stop playback (q)
fi: Pysäytä toisto (q)

en: Play selection (y)
fi: Toista valinta (y)

en: Volume
fi: Äänenvoimakkuus

en: Audio volume (1.00)
fi: Äänenvoimakkuus (1.00)

en: Play slower (ctrl-down)
fi: Toista hitaammin (ctrl-alas)

en: Play faster (ctrl-up)
fi: Toista nopeammin (ctrl-ylös)

en: Show clip info (i)
fi: Näytä leikkeen tiedot (i)

en: Hide this toolbar
fi: Piilota tämä työkalurivi

en: First Frame
fi: Ensimmäinen kuva

en: Last Frame
fi: Viimeinen kuva

en: The first selected frame in this clip
fi: Ensimmäinen valittu kuva tässä leikkeessä

en: The last selected frame in this clip
fi: Viimeinen valittu kuva tässä leikkeessä

en:     Press 'q' to stop recording.  DO NOT COVER THE PLAY WINDOW !
fi:     Paina "q" pysäyttääksesi nauhoituksen.  ÄLÄ PEITÄ TOISTOIKKUNAA !

en: _Free
fi: _Vapaana

en: _Start
fi: _Käynnistä

en: Rewind
fi: Takaisinkelaus

en: Play all
fi: Toista kaikki

en: Play Selection
fi: Toista valinta

en: Start _recording
fi: Aloita _nauhoitus

en: Stop _recording
fi: Pysäytä _nauhoitus

en: Hide Play Window
fi: Piilota toistoikkuna

en: Show Play Window
fi: Näytä toistoikkuna

en: Effects
fi: Tehosteet

en: Clips
fi: Leikkeet

en: Clearing the clipboard
fi: Tyhjennetään leikepöytää

en: 
    ==============================
    Switched to clip %s
fi: 
    ==============================
    Vaihdettiin leikkeeseen %s

en: 
    ==============================
    Switched to empty clip
fi: 
    ==============================
    Vaihdettiin tyhjään leikkeeseen

en: cancelled.
fi: peruttiin.

en: failed.
fi: epäonnistui.

en: done.
fi: valmis.

en: Frames have been shifted in the clip %s.
    The following layouts are affected:
fi: Leikkeen %s kuvia on siirrelty.
    Muutos vaikuttaa seuraaviin asetteluihin:

en: Frames have been deleted from the clip %s.
    The following layouts are affected:
fi: Leikkeestä %s on poistettu kuvia.
    Muutos vaikuttaa seuraaviin asetteluihin:

en: Audio has been deleted from the clip %s.
    The following layouts are affected:
fi: Leikkeestä %s on poistettu ääniraita.
    Muutos vaikuttaa seuraaviin asetteluihin:

en: Audio has been shifted in clip %s.
    The following layouts are affected:
fi: Leikkeen %s ääniraitaa on siirrelty.
    Muutos vaikuttaa seuraaviin asetteluihin:

en: Audio has been altered in the clip %s.
    The following layouts are affected:
fi: Leikkeen %s ääniraitaa on muutettu.
    Muutos vaikuttaa seuraaviin asetteluihin:

en: Frames have been altered in the clip %s.
    The following layouts are affected:
fi: Leikkeen %s kuviin on tehty muutoksia.
    Muutos vaikuttaa seuraaviin asetteluihin:

en: Set %s
    cannot be opened, as it is in use
    by another copy of LiVES.
fi: Leikesarjaa %s
    ei voida avata, sillä se on toisen
    LiVES-kopion käytössä.

en: 
    The set %s already exists.
    Please choose another set name.
fi: 
    %s-niminen leikesarja on jo olemassa.
    Valitse joku toinen nimi.

en: Removing layout %s
fi: Poistetaan asettelu %s

en: 
    %s
    already exists.
    
    Overwrite ?
fi: 
    %s
    on jo olemassa.
    
    Korvataanko se?

en: _Undo %s
fi: Kum_oa %s

en: _Redo %s
fi: Tee uu_destaan %s

en: -------------Selection------------
fi: -------------Valinta------------

en:  sec ] ----------Selection---------- [
fi:  s ] ----------Valinta---------- [

en:  frames ] ----------
fi:  kuvaa ] ----------

en: Opening %s
fi: Avataan %s

en: Saving your video could lead to a loss of quality !
    You are strongly advised to 'Save As' to a new file.
    
    Do you still wish to continue ?
fi: Videon tallennus saattaa heikentää sen laatua!
    On suositeltavampaa luoda uusi tiedosto "Tallenna leike nimellä"-toiminnolla.
    
    Haluatko tästä huolimatta jatkaa?

en:  (with no sound)
fi:  (ilman ääntä)

en: Saving [can take a long time]
fi: Tallennetaan [saattaa kestää kauan]

en: 
    
    Encoder error - output file was not created !
fi: 
    
    Pakkausvirhe - tiedostoa ei luotu!

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Untitled%d
fi: Nimetön%d

en: 
    Playback speed not found or invalid ! Using default fps of %.3f fps. 
    Default can be set in Tools | Preferences | Misc.
fi: 
    Toistonopeus puuttuu tai se on virheellinen! Käytetään oletusnopeutta %.3f fps. 
    Oletusarvon voi asettaa kohdasta Työkalut | Asetukset | Sekalaiset.

en: Frames=%d type=%s size=%dx%d *bpp=Greyscale* fps=%.3f
    Audio:
fi: Kuvia=%d tyyppi=%s koko=%dx%d *bpp=Harmaasävy* fps=%.3f
    Ääni:

en: Frames=%d type=%s size=%dx%d bpp=%d fps=%.3f
    Audio:
fi: Kuvia=%d tyyppi=%s koko=%dx%d bpp=%d fps=%.3f
    Ääni:

en:  - Comment: %s
fi:  - Kommentti: %s

en: Saving frame %d as %s...
fi: Tallennetaan kuva %d nimellä %s...

en: Backing up %s to %s
fi: Varmuuskopioidaan %s tiedostoon %s

en: Backing up
fi: Varmuuskopioidaan

en: Restoring %s...
fi: Palautetaan %s...

en: Restoring
fi: Palautetaan

en: 
    
    The file %s is corrupt.
    LiVES was unable to restore it.
fi: 
    
    Tiedosto %s on vioittunut.
    LiVES ei pystynyt palauttamaan sitä.

en: 
    Files from a previous run of LiVES were found.
    Do you want to attempt to recover them ?
fi: 
    Edellisen LiVES-istunnon jäljiltä löytyi tiedostoja.
    Haluatko yrittää niiden palautusta?

en: Recovering files
fi: Palautetaan tiedostoja

en: Recovering files...
fi: Palautetaan tiedostoja...

en: Do _not show this warning any more
    (can be turned back on from Preferences/Warnings)
fi: _Älä näytä tätä varoitusta enää uudestaan
    (varoituksen voi laittaa takaisin päälle kohdasta Asetukset/Varoitukset)

en: Show _Details
fi: Näytä _tiedot

en: Audio players cannot be switched during playback.
fi: Äänisoitinta ei voi vaihtaa toiston aikana.

en: 
    
    LiVES was unable to perform this operation due to unsufficient memory.
    Please try closing some other applications first.
fi: 
    
    LiVES ei pystynyt suorittamaan tätä toimintoa muistin vähyyden vuoksi.
    Kokeile sulkea ensin muita sovelluksia.

en: 
    %d/%d frames opened. Time remaining %u sec.
fi: 
    %d/%d kuvaa avattu. Aikaa jäljellä %u s.

en: 
    %d/%d frames opened.
fi: 
    %d/%d kuvaa avattu.

en: 
    %d frames opened.
fi: 
    %d kuvaa avattu.

en: 
    Time remaining: %d sec
fi: 
    Aikaa jäljellä: %d s

en: 
    Sorry, LiVES can only open %d files at once.
    Please close a file and then try again.
fi: 
    Valitettavasti LiVES voi avata vain %d tiedostoa kerralla.
    Sulje joku tiedosto ja yritä uudelleen.

en: 
    
    Due to restrictions in the %s format
fi: 
    
    %s-formaatin rajoituksista johtuen

en: LiVES recommends the following settings:
fi: LiVES suosittelee seuraavia asetuksia:

en: Set video rate to %.3f frames per second
fi: Aseta videon nopeudeksi %.3f kuvaa sekunnissa

en: Set video rate to %d:%d frames per second
fi: Aseta videon nopeudeksi %d:%d kuvaa sekunnissa

en: Set video size to %d x %d pixels
fi: Aseta videon kooksi %d x %d pikseliä

en: 
    You will be able to undo these changes afterwards.
    
    Click `OK` to proceed, `Cancel` to abort.
fi: 
    Voit kumota nämä muutokset myöhemmin.
    
    Napsauta "OK" jatkaaksesi, "Peruuta" keskeyttääksesi.

en: 
    Changes applied to the selection will not be permanent.
fi: 
    Valintaan tehdyt muutokset eivät ole pysyviä.

en: Message History
fi: Viestihistoria

en: 
    Frames from this clip are used in some multitrack layouts.
    Are you sure you wish to continue ?
    .
fi: 
    Tämän leikesarjan kuvia käytetään joissain multitrack-asetteluissa.
    Haluatko varmasti jatkaa?
    .

en: 
    Audio from this clip is used in some multitrack layouts.
    Are you sure you wish to continue ?
    .
fi: 
    Tämän leikkeen ääniraita on joidenkin multitrack-asetteluiden käytössä.
    Haluatko varmasti jatkaa?
    .

en: 
    Alternately, you can restart LiVES and select another audio player.
fi: 
    Voit myös käynnistää LiVESin uudelleen ja valita jonkun toisen äänisoittimen.

en: 
    LiVES was unable to reserve enough memory for the multitrack undo buffer.
fi: 
    LiVES ei pystynyt varaamaan riittävästi muistia multitrack-tilan kumoa-toiminnolle.

en: or enter a smaller value.
fi: tai anna pienempi arvo.

en: Try closing some other applications
fi: Kokeile sulkea muita ohjelmia

en: 
    LiVES was unable to write to the file:
    %s
    Please check the file permissions and try again.
fi: 
    LiVES ei pystynyt kirjoittamaan tiedostoon:
    %s
    Tarkista tiedoston käyttöoikeudet ja yritä uudestaan.

en: Please set your CD play device in Tools | Preferences | Misc
fi: Määritä CD-soittolaite kohdasta Työkalut | Asetukset | Sekalaiset

en: transition
fi: vaihtuma

en: Transitions
fi: Vaihtumat

en: effect
fi: tehoste

en: Utilities
fi: Apuohjelmat

en: unknown
fi: tuntematon

en: %s all frames...
fi: %s kaikki kuvat...

en: %s to clipboard...
fi: %s leikepöydälle...

en: %s to new clip...
fi: %s uuteen leikkeeseen...

en: %s frames %d to %d...
fi: %s kuvat %d - %d...

en: %s to clipboard
fi: %s leikepöydälle

en: %s to new clip
fi: %s uuteen leikkeeseen

en: %s frames %d to %d
fi: %s kuvat %d - %d

en: Error: plugin %s has no weed_setup() function.
fi: Virhe: %s-liitännäinen ei sisällä weed_setup()-toimintoa.

en: Info: Unable to load plugin %s
    Error was: %s
fi: Info: Liitännäistä %s ei voitu ladata
    Virheilmoitus oli: %s

en: Successfully loaded %d Weed filters
fi: Ladattu onnistuneesti %d Weed-suodatinta

en: _Reset Values
fi: _Palauta arvot

en: New size (pixels)
fi: Uusi koko (pikseliä)

en: _Height
fi: _Korkeus

en: Generate to _Clipboard
fi: Luo leike_pöydälle

en: Generate frames to the clipboard
fi: Luo kuvat leikepöydälle

en: Generate to _New Clip
fi: Luo uu_si leike

en: Generate frames to a new clip
fi: Luo kuvat uuteen leikkeeseen

en: 
    You must select at least %d frames to use this effect.
fi: 
    Tämän tehosteen käyttö on mahdollista vain jos vähintään %d kuvaa on valittuna.

en: Set as default
fi: Aseta oletukseksi

en: No parameters
fi: Ei arvoja

en: Invalid parameter
fi: Virheellinen arvo

en: 
    
    Failed to open playback plugin %s
    Error was %s
fi: 
    
    Toistoliitännäistä %s ei voitu avata
    Virheilmoitus oli %s

en: 
    
    Playback module %s
    is missing a mandatory function.
    Unable to use it.
fi: 
    
    Toistomoduulista %s
    puuttuu pakollinen toiminto.
    Sitä ei voida käyttää.

en: Type:
fi: Tyyppi:

en: Name:
fi: Nimi:

en: The name of the plugin. No spaces allowed.
fi: Liitännäisen nimi. Ei välilyöntejä nimeen.

en: Version:
fi: Versio:

en: The script version.
fi: Komentosarjan versio.

en:     Author:
fi:     Tekijä:

en: The script author.
fi: Komentosarjan tekijä.

en:     URL (optional):
fi:     URL (valinnainen):

en: URL for the plugin maintainer.
fi: Liitännäisen ylläpitäjän URL.

en: Menu text:
fi: Valikkoteksti:

en: The text to show in the menu.
fi: Valikossa näytettävä teksti.

en: Action description:
fi: Toiminnon kuvaus:

en: Describe what the plugin is doing. E.g. "Edge detecting"
fi: Kuvaile mitä liitännäinen tekee. Esim. "Edge detecting"

en: _Properties...
fi: _Ominaisuudet...

en: 
    
    Unable to parse the script file:
    %s
    %s
fi: 
    
    Komentotiedoston jäsentely ei onnistu:
    %s
    %s

en: _Remove Entry
fi: _Poista kohde

en: Move _Up
fi: Siirrä _ylös

en: Move _Down
fi: Siirrä _alas

en: Default value:
fi: Oletusarvo:

en: 
    
    Name must not be blank.
fi: 
    
    Nimi ei saa olla tyhjä.

en: 
    
    Name must not contain spaces.
fi: 
    
    Nimi ei saa sisältää välilyöntejä.

en: 
    
    Menu text must not be blank.
fi: 
    
    Valikkoteksti ei saa olla tyhjä.

en: 
    
    Action description must not be blank.
fi: 
    
    Toiminnon kuvaus ei saa olla tyhjä.

en: 
    
    Really delete RFX script
    %s ?
fi: 
    
    Haluatko todella poistaa RFX-komentosarjan
    %s?

en: Deleting rfx script %s...
fi: Poistetaan rfx-komentosarja %s...

en: New name:
fi: Uusi nimi:

en: _Apply Real Time Effects to Selection
fi: _Käytä valinnassa tosiaikaisia tehosteita

en: Loading rendered effect %s...
fi: Ladataan hahmonnettu tehoste %s...

en: PCM (highest quality; largest files)
fi: PCM (korkein laatu; suurimmat tiedostot)

en: Open file selection maximised
fi: Avaa tiedostovalinta suurennettuna

en: Show recent files in the File menu
fi: Näytä viimeisimmät tiedostot Tiedosto-valikossa

en: Stop screensaver on playback
fi: Pysäytä näytönsäästäjä toistettaessa

en: Open main window maximised
fi: Avaa pääikkuna suurennettuna

en: Show toolbar when background is blanked
fi: Näytä työkalurivi kun tausta on pimennetty

en: Allow mouse wheel to switch clips
fi: Käytä hiiren rullaa leikkeiden vaihtoon

en: Multi-head support
fi: Moninäyttötuki

en:  monitor number for LiVES interface
fi:  LiVES-käyttöliittymälle käytettävän näytön numero

en:  monitor number for playback
fi:  toistoon käytettävän näytön numero

en: GUI
fi: Käyttöliittymä

en: When entering Multitrack mode:
fi: Siirryttäessä Multitrack-tilaan:

en: _Prompt me for width, height, fps and audio settings
fi: _Kysy aina leveys-, korkeus-, fps- ja ääniasetukset

en: _Always use the following values:
fi: Käytä _aina seuraavia arvoja:

en: Auto backup layouts
fi: Asetteluiden automaattitallennus

en: After every _change
fi: Jokaisen _muutoksen jälkeen

en: _Never
fi: _Ei koskaan

en: Enable automatic deinterlacing when possible
fi: Käytä automaattista lomituksenpoistoa mikäli mahdollista

en: When opening multiple files, concatenate images into one clip
fi: Avattaessa useita tiedostoja, ketjuta kuvat yhteen leikkeeseen

note: TRANSLATORS: video quality, max len 50
en: Low - can improve performance on slower machines
fi: Matala - parantaa suorituskykyä hitaammilla koneilla

note: TRANSLATORS: video quality, max len 50
en: Normal - recommended for most users
fi: Normaali - suositeltava useimmille käyttäjille

note: TRANSLATORS: video quality, max len 50
en: High - can improve quality on very fast machines
fi: Korkea - parantaa laatua nopeammilla koneilla

en: Preview _quality
fi: _Esikatselun laatu

en: _Show FPS statistics
fi: _Näytä FPS-tiedot

en: _Plugin
fi: _Liitännäinen

en: AUDIO
fi: ÄÄNI

en: _Player
fi: _Soitin

en: Audio play _command
fi: Äänen soitto_komento

en: - internal -
fi: - sisäinen -

en: Playback
fi: Toisto

en: F_PS changes
fi: _FPS-muutokset

en: _Real time effects
fi: _Tosiaikaiset tehosteet

en: Recording
fi: Nauhoitus

en: Output format
fi: Tallennusmuoto

en: Audio codec
fi: Äänikoodekki

en: Encoding
fi: Pakkaus

en: Use _antialiasing when resizing
fi: Käytä kuva-alueen _pehmennystä kokoa muutettaessa

en: Number of _real time effect keys
fi: _Tehostenäppäimien lukumäärä

en: The default directory for loading video clips from
fi: Oletuskansio josta videoleikkeet ladataan

en: The default directory for saving encoded clips to
fi: Oletuskansio johon pakatut leikkeet tallennetaan

en: The default directory for loading and saving audio
fi: Oletuskansio avattaville ja tallennettaville äänitiedostoille

en: The default directory for saving frameshots to
fi: Oletuskansio johon kuvaotokset tallennetaan

en: The default directory for backing up/restoring single clips
fi: Oletuskansio yksittäisten leikkeiden varmuuskopiointiin/palautukseen

en: LiVES working directory.
fi: LiVESin työkansio.

en: Directories
fi: Kansiot

en: Warn on Open if file _size exceeds
fi: Varoita jos avattavan tiedoston _koko on yli

en:  MB
fi:  Mt

en: Show a warning before saving a se_t
fi: Näytä varoitus ennen leikesarjan _tallennusta

en: Show a warning if no _rendered effects are found at startup.
fi: Näytä varoitus jos _hahmonnettuja tehosteita ei löydy käynnistyksen yhteydessä.

en: Show a warning if no _encoder plugins are found at startup.
fi: Näytä varoitus jos _pakkausliitännäisiä ei löydy käynnistyksen yhteydessä.

en: When a set is loaded, warn if clips are missing from _layouts.
fi: Varoita leikesarjaa ladattaessa jos asetteluista puuttuu leikkeitä.

en: Warn if a clip used in a layout is about to be closed.
fi: Varoita jos asettelussa käytetty leike aiotaan sulkea.

en: Warn if frames used in a layout are about to be deleted.
fi: Varoita jos asettelussa käytettyjä kuvia aiotaan poistaa.

en: Warn if frames used in a layout are about to be shifted.
fi: Varoita jos asettelussa käytettyjä kuvia aiotaan siirtää.

en: Warn if frames used in a layout are about to be altered.
fi: Varoita jos asettelussa käytettyjä kuvia aiotaan muuttaa.

en: Warn if audio used in a layout is about to be deleted.
fi: Varoita jos asettelussa käytetty ääniraita aiotaan poistaa.

en: Warn if audio used in a layout is about to be shifted.
fi: Varoita jos asettelussa käytettyä ääniraitaa aiotaan siirtää.

en: Warn if audio used in a layout is about to be altered.
fi: Varoita jos asettelussa käytettyä ääniraitaa aiotaan muuttaa.

en: Warn if the layout has not been saved when leaving multitrack mode.
fi: Varoita multitrack-tilasta poistuttaessa jos asettelua ei ole tallennettu.

en: Warn if multitrack has no audio channels, and a layout with audio is loaded.
fi: Varoita jos multitrack ei sisällä äänikanavia ja aiotaan ladata ääntä sisältävä asettelu.

en: Show info message after importing from firewire device.
fi: Näytä ilmoitus firewire-laitteelta tuonnin jälkeen.

en: Show a warning before opening a yuv4mpeg stream (advanced).
fi: Näytä varoitus ennen yuv4mpeg-suoratoiston avaamista (edistynyt).

en: Warnings
fi: Varoitukset

en: CD device
fi: CD-laite

en: Misc
fi: Sekalaiset

en: New theme:
fi: Uusi teema:

en: Download bandwidth (Kb/s)
fi: Latauksen kaistanleveys (Kb/s)

en: LiVES must be compiled without "configure --disable-OSC" to use OMC
fi: LiVES täytyy kääntää ilman valitsinta "configure --disable-OSC" jotta OMC:tä voi käyttää

en: OMC remote control enabled
fi: Käytä OMC-etäohjausta

en: UDP port
fi: UDP-portti

en: Start OMC on startup
fi: Käynnistä OMC LiVESin käynnistyksen yhteydessä

en: Streaming/Networking
fi: Suoratoisto/Verkko

en: Jack transport
fi: Jack-välityspalvelu

en: Jack _transport config file
fi: Jack-_välityspalvelun asetustiedosto

en: Start _server on LiVES startup
fi: Käynnistä _palvelin LiVESin käynnistyessä

en: Jack _audio server config file
fi: Jack-_äänipalvelimen asetustiedosto

en: _Joystick events
fi: _Peliohjaintapahtumat

en: _Joystick device
fi: _Peliohjainlaite

en: The joystick device, e.g. /dev/input/js0
fi: Peliohjainlaite, esim. /dev/input/js0

en: _MIDI events
fi: _MIDI-tapahtumat

en: Use _ALSA MIDI (recommended)
fi: Käytä _ALSA MIDIä (suositeltu)

en: Create an ALSA MIDI port which other MIDI devices can be connected to
fi: Luo ALSA MIDI-portti johon muut MIDI-laitteet voidaan yhdistää

en: Read directly from the MIDI device
fi: Lue suoraan MIDI-laitteelta

en: _MIDI device
fi: _MIDI-laite

en: The MIDI device, e.g. /dev/input/midi0
fi: MIDI-laite, esim. /dev/input/midi0

en: Advanced
fi: Lisäasetukset

en: (Warning: setting this value too high can slow down playback.)
fi: (Varoitus: toisto saattaa hidastua jos tämä arvo asetetaan liian suureksi.)

en: Jack options will not take effect until the next time you start LiVES.
fi: Jack-asetukset tulevat voimaan vasta seuraavalla LiVEsin käynnistyskerralla.

en: Length of video is now %d frames.
fi: Videon pituus on nyt %d kuvaa.

en: Current
fi: Nykyinen

en: Rate (Hz)
fi: Taajuus (Hz)

en: New
fi: Uusi

en: _Frames Per Second
fi: _Kuvaa sekunnissa

en: Record for maximum:
fi: Nauhoita korkeintaan:

en:  hours
fi:  tuntia

en:  minutes
fi:  minuuttia

en:  seconds
fi:  sekuntia

en: Unlimited
fi: Rajoittamaton nauhoitus

en: Click OK to begin recording, or Cancel to quit.
fi: Napsauta OK aloittaaksesi nauhoituksen, tai Peruuta lopettaaksesi.

en: OR enter the desired clip length in _seconds
fi: TAI anna haluttu leikkeen pituus _sekunteina

en: Change the _audio speed as well
fi: Muuta myös _äänen nopeutta

en: Speed Change
fi: Nopeuden muutos

en: Changed playback speed to %.3f frames per second.
fi: Muutettiin toistonopeudeksi %.3f kuvaa sekunnissa.

en: Type: %s
fi: Tyyppi: %s

en: 
    
    Click 'OK' to save this keymap as your default
fi: 
    
    Napsauta "OK" tallentaaksesi tämän näppäinkartan oletuskartaksi

en: Saving keymap to %s
fi: Tallennetaan näppäinkartta tiedostoon %s

en: 
    Updating keymap file %s...
fi: 
    Päivitetään näppäinkarttatiedosto %s...

en: Loading default keymap from %s...
fi: Ladataan oletusnäppäimistökartta tiedostosta %s...

en: 
    
    Unable to read from keymap file
    %s
    Error code %d
fi: 
    
    Ei voitu lukea näppäinkarttatiedostoa
    %s
    Virhekoodi on %d

en: Too many effects bound to key %d.
fi: Näppäimeen %d on sidottu liian monta tehostetta.

en: Effect name: %s
fi: Tehosteen nimi: %s

en: Plugin name: %s
fi: Liitännäisen nimi: %s

en: Author: %s
fi: Tekijä: %s

en: Version: %d
fi: Versio: %d

en: Description:
fi: Kuvaus:

en: LiVES could not locate the effect %s.
fi: LiVES ei löytänyt tehostetta %s.

en: Mode active
fi: Käytössä

en: Info
fi: Tietoa

en: Set Parameters
fi: Määritä arvot

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Effect name:
fi: Tehosteen nimi:

en: _Clear all effects
fi: _Poista kaikki tehosteet

en: _Save as default keymap
fi: _Tallenna oletuskartaksi

en: _Load default keymap
fi: _Lataa oletuskartta

en: Close _window
fi: Sulje _ikkuna

en: Current track: %s (layer %d)
fi: Nykyinen raita: %s (taso %d)

en: Current track: Layer %d audio
fi: Nykyinen raita: Tason %d ääni

en: %.2f sec.
fi: %.2f s

en: Source: %s
fi: Lähde: %s

en: 
    
    No clips loaded.
fi: 
    
    Ei ladattuja leikkeitä.

en: %.2f sec. to %.2f sec.
fi: %.2f s - %.2f s

en: Single click on timeline
    to select a frame.
fi: Napsauta kerran aikajanalla
    valitaksesi kuvan.

en: Clips can be dragged
fi: Leikkeitä voi raahata

en: onto the timeline.
fi: aikajanalle.

en: Mouse mode is: Move
fi: Hiiren tila on: Siirrä

en: Mouse mode is: Select.
fi: Hiiren tila on: Valitse

en: Close gaps
fi: Sulje välit

en: Move block
fi: Siirrä lohkoa

en: Move audio block
fi: Siirrä äänilohkoa

en: Delete block
fi: Poista lohko

en: Delete audio block
fi: Poista äänilohko

en: Delete %s
fi: Poista %s

en: Insert gap
fi: Lisää väli

en: O_pen File Selection...
fi: A_vaa tiedostovalinta...

en: Open _Location/Stream...
fi: Avaa sijainti/suo_ratoisto...

en: Import Selection from _dvd/vcd...
fi: Tuo valinta _dvd/vcd-levyltä...

en: Import Selection from _dvd
fi: Tuo valinta _dvd:ltä

en: Import Selection from _vcd
fi: Tuo valinta _vcd:ltä

en: _Import from Device
fi: Tuo _laitteelta

en: _CLIP EDITOR
fi: _LEIKEMUOKKAIN

en: _Insert selected clip
fi: L_isää valittu leike

en: _Play from Timeline Position
fi: _Toista aikajanan sijainnista alkaen

en: _Tracks
fi: _Raidat

en: Se_lection
fi: Va_linnat

en: _Copy...
fi: _Kopioi...

en: _View
fi: _Näytä

en: _Event Window
fi: _Tapahtumaikkuna

en: Report a _bug
fi: Tee _vikailmoitus

en: Anchor the start point to the timeline
fi: Ankkuroi aloituspiste aikajanaan

en: Anchor the end point to the timeline
fi: Ankkuroi lopetuspiste aikajanaan

en: Scroll
fi: Vieritys

en: Timeline (seconds)
fi: Aikajana (sekuntia)

en:  Layer %d audio
fi:  Tason %d ääni

en: Layer %d audio
fi: Tason %d ääni

en: %s (layer %d)
fi: %s (taso %d)

en: This effect cannot be moved
fi: Tätä tehostetta ei voi siirtää

en: %.2f sec.
fi: %.2f s

en: %d frames
fi: %d kuvaa

en: Effects can be dragged
    onto blocks on the timeline.
fi: Tehosteita voi raahata
    aikajanalla oleviin lohkoihin.

en: track %s
fi: raita %s

en: tracks %s and %s
fi: raidat %s ja %s

en: selected tracks
fi: valitut raidat

en: Cleaning up...
fi: Siivotaan...

en: Press 'm' during playback
fi: Paina toiston aikana "m"

en: to make a mark on the timeline
fi: tehdäksesi merkin aikajanalle

en: Inserted frames %d to %d from clip %s into track %s from time %.4f to %.4f
fi: Lisättiin kuvat %d - %d leikkeestä %s raitaan %s aikaväliltä %.4f - %.4f

en: Time region %.3f to %.3f
    selected.
fi: Aikajakso %.3f - %.3f
    valittu.

en: select one or more tracks
    to create a region.
fi: valitse yksi tai useampia raitoja
    luodaksesi alueen.

en: %d video tracks selected.
fi: %d videoraita(a) valittu.

en: Double click on timeline
    to deselect time region.
fi: Kaksoisnapsauta aikajanaa
    poistaaksesi aikajakson valinnan.

en: Single click on an effect
    to select it.
fi: Napsauta tehostetta
    valitaksesi sen.

en: Double click on an effect
    to edit it.
fi: Kaksoisnapsauta tehostetta
    muokataksesi sitä.

en: Right click on an effect
    for context menu.
fi: Napsauta tehostetta hiiren
    oikealla avataksesi pikavalikon.

en: 
    Unable to load layout file %s
fi: 
    Asettelutiedostoa %s ei voitu ladata

en: %d errors detected.
fi: virheitä havaittu %d.

en: _Reset values
fi: _Palauta arvot

en: _Close mixer
fi: _Sulje mikseri

en: JACK server started
fi: JACK-palvelin käynnistetty

en: Unable to connect to JACK server
fi: JACK-palvelimeen ei voitu muodostaa yhteyttä

en: value
fi: arvo

en: Joystick button %d
fi: Peliohjainpainike %d

en: Joystick axis %d
fi: Peliohjainakseli %d

en: range
fi: alue

en: _Delete all
fi: _Poista kaikki

en: Start video playback
fi: Käynnistä videotoisto

en: Stop video playback
fi: Pysäytä videotoisto

en: Clip select <clipnum>
fi: Valitse leike <leikenro>

en: Play forwards
fi: Toista eteenpäin

en: Play backwards
fi: Toista taaksepäin

en: Reverse playback direction
fi: Käänteinen toistosuunta

en: Play video faster
fi: Toista videota nopeammin

en: Play video slower
fi: Toista videota hitaammin

en: Start recording
fi: Aloita nauhoitus

en: Stop recording
fi: Pysäytä nauhoitus

en: 
    
    Error parsing file
    %s
fi: 
    
    Virhe jäsenneltäessä tiedostoa
    %s

en: 
    
    Unable to open file
    %s
    Error code %d
fi: 
    
    Eipä voitu avata tiedostoa
    %s
    Virhekoodi on %d
